Ekologiczne wnętrze - jak oszczędzać wodę w domu?

Ekologiczne wnętrze - jak oszczędzać wodę w domu?

Światowy Dzień Wody już 22 marca 2015. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Woda i zrównoważony rozwój”. Oszczędzanie wody, wdrażanie ekologicznych rozwiązań i utrwalanie pozytywnych nawyków to działania, które z pewnoącią możemy zastosować w domu.

 Tegoroczne hasło „Woda i zrównoważony rozwój” zwraca uwagę na racjonalne zaspokajanie naszych potrzeb z myślą o przyszłych pokoleniach. Jak wynika z „Badań świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski”, taką troskę przejawia tylko 48% z nas. Tymczasem, oszczędzanie wody nie musi być czasochłonne ani męczące. W dużej mierze na zmniejszenie jej zużycia mogą przełożyć się racjonalne decyzje zakupowe i wykształcenie kilku prostych nawyków.

Problem złych praktyk

Najwięcej wody marnujemy ze względu na złe nawyki, towarzyszące wykonywaniu codziennych czynności. Powszechnym przewinieniem jest pozostawianie odkręconego przepływu podczas mycia zębów. Szacuje się, że w wyniku takiego przeoczenia tracimy około 9 litrów wody na minutę. Równie często zdarza nam się nie dokręcać kranu. Pojedyncze, z pozoru niegroźne kapanie jednej kropli na sekundę, skutkuje ubytkiem około 13 litrów w przeciągu dnia. Co jeszcze wpływa na wysokie zużycie wody? Analiza przyzwyczajeń Polaków potwierdza, że największą jej część przeznaczamy na kąpiele w wannie. Jednorazowo taka przyjemność kosztuje nas od 150 do 200 litrów wody. Dla porównania, korzystanie z prysznica może obniżyć poziom jej zużycia nawet o 25%. Warto pamiętać, że niewłaściwe nawyki wpływają negatywnie nie tylko na środowisko, ale i na wysokość naszych rachunków.

Ekologiczna łazienka

Sporo zaoszczędzić możemy dzięki odpowiedniemu wyposażeniu łazienki. Proekologiczną armaturę i ceramikę wzbogacają rozwiązania zapobiegające utracie wody. Szacuje się, że wyeliminowanie źródeł ryzyka w postaci awarii eksploatacyjnych i złych nawyków pomoże zaoszczędzić nam nawet do kilkunastu litrów w ciągu dnia.

- Za najbardziej ekonomiczne wśród dostępnych baterii łazienkowych uważane są modele bezdotykowe, które samoczynnie regulują ilość wykorzystywanej wody – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Oszczędnościom służy także zamontowanie armatury termostatycznej, zapamiętującej ustawioną temperaturę, dzięki czemu eliminowany jest czas konieczny na jej ponowną regulację – dodaje ekspert.

W przypadku sanitariatów, kwestią decydująca o ich proekologicznym charakterze jest ilość wykorzystywanej do spłukiwania wody. Standardowe mechanizmy, zużywające całą objętość zbiornika możemy zastąpić modelami 3/6 l, korzystającymi opcjonalnie z połowy dostępnej ilości. Zainstalowanie tego typu spłuczki w mieszkaniu czteroosobowej rodziny może przyczynić się do oszczędzenia nawet 30 litrów wody dziennie.

Trwałość na lata

Na zużycie wody wpływa również stan techniczny łazienkowego wyposażenia. Uwagi wymaga zarówno wybór elementów wykonanych z trwałych i solidnych materiałów, jak i bieżące reagowanie na awarie w miarę eksploatacji.  Warto pamiętać, że drobne przecieki i uszkodzone uszczelki mogą powodować roczne straty liczone w setkach litrów wody. Regularne sprawdzanie stanu technicznego elementów szybkozużywających nie tylko zagwarantuje zmniejszenie jej zużycia, ale również pozwoli uniknąć poważnej awarii.

Źródło: materiały prasowe

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!