Jak urządzić łazienkę w stylu skandynawskim?

Jak urządzić łazienkę w stylu skandynawskim?

Skandynawski wystrój wnętrz od lat zbiera coraz większą ilość fanów. Dzięki prostej, niewymuszonej estetyce pozwala na funkcjonalne zaaranżowanie przestrzeni - również tej łazienkowej. 

Skandynawski styl aranżacji wnętrz jest odpowiedzią na trudne warunki, w jakich żyją mieszkańcy północnej Europy. Dzięki przestronnym, jasnym wnętrzom, latem mogą wypełnić się promieniami słońca, a zimą rekompensują brak naturalnego światła. Na sposób wystroju tamtejszych wnętrz wpływ ma również zamiłowanie do natury i oszczędność, które w aranżacjach przekładają się na prostotę i wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak drewno, skóry, futra i naturalne tkaniny.

Czytaj też: Klasyczny design w domu na Litwie

Rozwój skandynawskiego wystroju wnętrz w różnych krajach wpłynął na powstanie pewnych różnic pomiędzy poszczególnymi regionami. Duńczycy i Norwegowie chętnie wykorzystują biel w łazienkowym wyposażeniu oraz wykończeniach, Finowie natomiast podkreślają elegancję wnętrza czarnymi akcentami. Wspólne jest zamiłowanie do prostych i oszczędnych form. Skandynawski minimalizm jest gwarancją uniwersalnego i ponadczasowego wystroju. Warto przełożyć skandynawskie reguły aranżacji wnętrz na wystrój praktycznej, funkcjonalnej i estetycznej łazienki.

Przede wszystkim - funkcjonalność

Na pierwszy rzut oka w skandynawskich aranżacjach widać przede wszystkim oszczędną estetykę. Wynika ona z nadrzędnej wartości, jaką kierują się w tym stylu projektanci - funkcjonalności. Odpowiednie wyposażenie i ergonomia odgrywa główną rolę w skandynawskim pomieszczeniu. Zdobienia i sprzęty ograniczane są do minimum, dlatego ważny jest dobór pojemnych szafek, w których można ukryć wszystkie akcesoria, jednocześnie pozostawiając je w zasięgu ręki. 

Jeśli chodzi o ceramikę, nowoczesne płytki projektowane są z dbałością o bezpieczeństwo i wysoki poziom higieny. Dużą popularnością cieszą się deski pokryte specjalną powłoką antybakteryjną. Ważne jest też, aby producent zadbał o materiały o wysokiej trwałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne i działanie wilgoci i detergentów. 

Funkcjonalność jest również priorytetem przy wyborze armatury łazienkowe. Skandynawskie aranżacje zostaną doskonale uzupełnione przez minimalistyczne deszczownie, umożliwiające regulację ustawień według indywidualnych preferencji. Jeśli w gronie domowników znajdują się dzieci, warto rozważyć zakup baterii termostatycznych, dzięki którym możliwe będzie wyeliminowanie ryzyka poparzena i ograniczenie ilości zużytej wody.

Czytaj też: Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią?

Inspiracje z natury

Zamiłowanie Skandynawów do przyrody w aranżacji wnętrz objawia się w odpowiednim doborze materiałów. W wystrojach króluje jeasne drewno, takie jak brzoza lub jesion. Występuje w formie mebli lub na podłodze. Ważne jest, aby zabezpieczyć je przed działaniem wody i środków czyszczących. W przypadku mebli, odorność na szkodliwe czynniki wykazują modele z płyty MDF, która jest niepodatna na odkształcenia i chłonięcie wilgoci. Powłoka poliuretanowa pozwoli na dodatkowe zabezpieczenie powierzchni. Jeśli chodzi o wykończenie mebli, warto zwrócić uwage na krawędzie i ich ochronę przed uszkodzeniami. W tym celu najczęściej stosowane jest termoplastyczne tworzywo ABS. 

W przypadku aranżacji uwzględniającej zastosowanie drewna na podłodze, warto rozważyć egzotyczne gatunki, takie jak teczyna i cedr. Zawartość olejkow i żywic są gwarancją ich wysokiej trwałości i twardości.

Proste formy

Minimalizm skandynawskich łazienek narzuca wybór wyposażenia o prostych liniach. Często wykorzystywane są więc umywalki i wanny inspirowane geometrią oraz modele wpuszczane w blat, tworzące z nim jedną płaszczyznę. Wśród armatury największym powodzeniem cieszą się modele pozbawione ozdobnych uchwytów i ornamentów. Elegancję wystroju podkreślą chromowane wykończenia. 

Meble w skandynawskiej aranżacji powinny występować w formie prostych brył, np. prostokątnych szafek podumywalkowych czy wysokich słupków z delikatnymi uchwytami.

Czytaj też: Jak przeprowadzić remont łazienki?

Jasne kolory

Nie trudno zauważyć, że dominującą barwą w skandynawskich aranżacjach jest biel. Dzięki temu możliwe jest zachowanie przestronności i lekkości wnętrza. Kolor ten doskonale odbija światło, co w połączeniu z naturalnym drewnem daje ciepły i przyjazny efekt. Jeśli chcemy przełamać biel innymi akcentami, można sięgnąć do fińskich inspiracji i zaskosować elementy utrzymane w czerni lub w eleganckich szarościach - mogą być to rolety lub oryginalna grafika ścienna.

Źródło: Grupa Armatura

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!