Komin do kominka - jak wybrać?

Komin do kominka - jak wybrać?

W zgodzie z naturą

Od momentu wynalezienia ognia, człowiek zawsze ogrzewał się przy jego płomieniach. Producenci kominków zwracają szczególną uwagę na to, jakie surowce zostają wykorzystane do palenia - najstarszym i istotnym sposobem wykorzystania odnawialnych źrodeł energii (OZE) jest palenie drewnem. W procesie fotosyntezy, do której rośliny wykorzystują dwutlenek węgla, dochodzi do kumulacji energii słonecznej w biomasie. Dzięki temu, drewno zawiera mniej szkodliwych pierwiastków niż paliwa kopalne, co bezpośrednio ma związek z mniej negatywnymi skutkami jego spalania dla środowiska. Ogrzewanie drewnem należy również do najtańszych rozwiązań, będących jednocześnie w zasięgu na terenach słabo uzbrojonych w media. Nie wymaga sieci gazowej, ani nawet elektryczności.

Przede wszystkim - bezpieczeństwo

Trendy w wystroju wnętrz zmieniają się już niemal tak samo dynamicznie, jak w modzie. Walory estetyczne oczywiście mają bardzo duże znaczenie, ale równie istotne pozostają kwestie bezpieczeństwa. Niewłaściwe użytkowanie kominka może prowadzić do wielu niebezpieczeństw, takich jak pożar, zaczadzenie, czy zniszczenie ścian budynku smołą drzewną. 

Aby uniknąć pożaru, kominek musi być zainstalowany zgodnie z przepisami budowlanymi i podłączony do bezpiecznego systemu kominowego – mówi Piotr Pacyna, mistrz kominiarski, członek Korporacji Kominiarzy Polskich. W tym przypadku nie może być mowy o żadnych kompromisach i niedoróbkach, bo to może grozić śmiercią! Aby uniknąć zaczadzenia, spaliny z kominka muszą zostać odprowadzone odpowiednio dobranym kominem. Należy doprowadzić odpowiednią ilość powietrza do spalania, a pomieszczenie, w którym znajduje się kominek wyposażyć w skuteczną wentylację – dodaje.

Jaki komin do kominka?

Jedną z ważniejszych rzeczy przy montażu kominka jest zadbanie o odpowiednie odprowadzenie powstających w nim spalin.

Tu kluczową rolę odgrywa komin, który odprowadzi spaliny bez narażania na pożar budynku i zaczadzenie jego mieszkańców. Warunki te spełnia komin systemowy, gdyż posiada wymagane prawem deklaracje – zauważa Piotr Pacyna. Taka instalacja bezwzględnie musi być szczelna, odporna na pożar sadzy i przenikanie kondensatu. Odpowiednie dyrektywy bezpieczeństwa oraz normy krajowe i europejskie określają szereg chemicznych i mechanicznych właściwości, które powinny zostać spełnione. 

Kominy systemowe już na etapie produkcji są poddawane szczegółowym badaniom wynikającym z tych obwarowań prawnych. Dopiero wówczas, gdy taki komin pomyślnie przejdzie wszystkie testy zostaje mu nadana Deklaracja właściwości użytkowych potwierdzająca zgodność z normami. Jest ona wystawiana przez producenta pod nadzorem notyfikującej jednostki certyfikującej – dodaje.

Niezawodna stal

Wśród dostępnej na rynku oferty kominów, warto zwrócić uwagę na nowoczesne kominy ze stali - posiadają tak zwaną niską bezwładność cieplną, co oznacza możliwość szybkiego nagrzania przy cyklicznych włączeniach kotła, powodująca wzrost wytwarzanego ciągu kominowego. Przewagą kominów stalowych nad ceramicznymi jest nardzo szeroki asortyment średnic i ilości kształtek, a także lekkość, dzięki której mogą być zainstalowane nawet na ścianie. Estetyczny wygląd, szybki i łatwy montaż bez uciążliwych prac murarskich, możliwość montażu po zakończeniu inwestycji, przesunięcia osi komina w pionie, czy łatwego zainstalowania w zamieszkałym obiekcie, nie wyczerpuje długiej listy zalet stalowych kominów systemowych. Stalowe systemy izolowane, zewnętrzne dają możliwość zamontowania kominka w dowolnym miejscu domu, nawet w oddali od szachtu kominowego, ponieważ istnieje możliwość ich instalacji na zewnętrznej ścianie budynku.

W trosce o bezpieczeństwo swoje i pozostałych domowników, przy wyborze producenta kominów systemowych warto sprawdzić Deklarację właściwości użytkowych systemu kominowego, a instalację powierzyć specjalistom. Należy również pamiętać, że przepisy w Polsce nakazują czyszczenie komina od kominka co trzy miesiące. 

Źródło: MK

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!