Fotel biurowy WOODI - piąta ikona SITAG

Fotel biurowy WOODI - piąta ikona SITAG

Umiłowanie materiału i szacunek do ludzkich zdolności - dzięki tym zasadom powstał fotel biurowy WOODI marki SITAG. Swoją subtelnością i wyrafinowaniem, w 2012 roku zasłużył na "Oscara designu" - nagrodę Red Dot Award. Projekt fotela WOODI czerpie pełnymi garściamy z natury, łączy tradycję z postępem i łączy w jedno to, co różne - drewno i aluminium. Swoją wyjątkowość zawdzięcza syntezie - subtelnemu splotowi natury i techniki.

Origami to japońska sztuka, polegająca na tworzeniu skomplikowanych form z jednego kawałka papieru. Unika się ingerencji w jego strukturę - cięcia, klejenia i sztukowania. Pożądaną formę uzyskuje się przez zaginanie, zwijanie i przyginanie. Jest to jedna z najbardziej wyrafinowanych form kultury materialnej, wymagająca prawdziwej maestrii i dyscypliny ducha oraz rąk.

Czytaj też: Fotele biurowe: Falujące żebra. SITAGWave - czwarta ikona SITAG

Z tradycji origami wzięła się także japońska sztuka architektoniczna. Japońscy mistrzowie, tacy jak Ieoh Ming Pei, laureat nagrody Pritzkera, za sól projektowania przyjęli materiał i wykorzystanie jego cech. Przyglądając się słynnym realizacjom, takim jak Piramida Luwru, Muzeum Sztuki Islamskiej, czy Mesa Laboratory, da się wyczuć szacunek wobec lokalnej tradycji budowlanej oraz budulca, z którego powstaje konstrukcja i wykończenia. 

Taka cierpliwość i pokora w podejściu do materiału jest również typowa dla mistrzów rzemiosła meblarskiego. Klasycznym materiałem, który pieszczą swoimi pomysłami jest drewno. To właśnie do niego odwołują się najbardziej klasyczne wzorce estetyczne, jak plemienna sztuka afrykańska i staroiberyjska. Obecnie, w meblarstwie da się zayważyć powrót do tego klasycznego tworzywa, łączącego w sobie szlachetność tradycji i ekologicznego postępu, harmonię formy i materii, klasyki i nowoczesności - gwarantów zrównoważonego rozwoju. Tak czyni też fotel biurowy WOODI, wsłuchujący się w naturę, czerpiący z niej pełnymi garściami i łączący ją z postępem. Wyjątkowości i oryginalności dodaje mu synteza, splot natury i techniki. W swej pracy spróbował uchwycić je Andrzej Dobosz.

Czytaj też: Fotele biurowe: Kosmiczna kapsuła - G02 - trzecia ikona SITAG

Grafika Woodi: projekt Andrzej Dobosz (2014), format: 70x70cm

Kolaż Andrzeja Dobosza pokazuje inspiracje, które leżały u podstaw projektu fotela biurowego Anny Vonhausen. Na grafice przenikają się słoje drewna - naturalnego budulca, z którego powstała zwarta, kubełkowa forma fotela, na której uwydatniona została faktura materiału. Ilustracja przedstawia również elementy aluminiowe, dzięki którym konstrukcja WOODI jest tak wyjątkowa.

Fotel WOODI, producent SITAG Formy Siedzenia

Siedzisko fotela biurowego WOODI jest dowodem maestrii projektowej oraz technicznej zarówno projektantki -  Anny Vonhausen, jak i konstruktorów z firmy SITAG Formy Siedzenia. Zbudowane jest z giętej sklejki, a jego wykonanie wymaga niezwykłej zręczności rzemieślniczej. Połączenie bogatej palety tkanin i metalowych elementów wykończeniowych ze strukturą naturalnego forniru sprawia, że fotel, niczym kameleon odnajdzie się w każdych warunkach, od wnętrz tradycyjnych i eleganckich do  nowoczesnych, wręcz pop-artowych.

Czytaj też: Aluminium rwie w górę - EL 100 - druga ikona SITAG

O projekcie "Forma to diagram sił. Ikony SITAG":

Projekt „Ikony SITAGA” to cykl dziewięciu grafik Andrzeja Dobosza, inspirowanych najbardziej charakterystycznymi i znanymi modelami foteli marki SITAG. Pretekstem do jego powstania jest obchodzony w tym roku jubileusz 20-lecia naszej firmy. To dobry moment, aby podsumować dotychczasową działalność w dość przewrotny sposób, opracowując coś w rodzaju biografii naszej marki w kontekście emocjonalnym. Chcemy tym samym rozpocząć dyskusję o designie, o jego istocie, znaczeniu, o przyszłości, sile biznesowej oraz o innowacyjności - mówi Anna Vonhausen, Dyrektor Kreatywny SITAG Formy Siedzenia

O Sitag

SITAG to marka foteli biurowych klasy PREMIUM będących synonimem doskonałych rozwiązań ergonomicznych i technicznych, nowoczesnego designu i wysokiej jakości materiałów. Firma SITAG Formy Siedzenia produkuje fotele biurowe klasy PREMIUM od 1994 roku. Dynamiczny rozwój firmy zapewniła starannie dobierana do potrzeb polskich odbiorców i wciąż uaktualniana oferta bazująca na oryginalnym, własnym wzornictwie. Wieloletnie doświadczenie producenta pozwoliło na wykreowanie zróżnicowanego i wyjątkowego asortymentu.

O Andrzeju Doboszu (ur. 1977)

Projektant. Fotograf. Dokumentalista. Architekt estetyki, w pracy nieustannie szukający balansu pomiędzy aspektami rynkowymi, a kulturą wizualną. Współpracował przy tworzeniu wielu projektów kreatywnych dla najbardziej znanych i wymagających marek m. in. GPD Advertising, Chigo Design . Członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU ).

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!