Jak optycznie powiększyć mieszkanie?

Jak optycznie powiększyć mieszkanie?

Wiele osób marzy o przestronnym apartamencie, penthousie na ostatnim piętrze wieżowca lub domu z własnym ogrodem. Niestety, wielkometrażowe lokale pozostają najczęściej w sferze marzeń, a nam dane jest mieszkać na powierzchni 30-50 mkw. Jak zaaranżować niewielką przestrzeń, by stała się komfortowa i funkcjonalna?

Jasne barwy

Powszechnie znaną prawdą jest fakt, że ciemne kolory pomniejszają przestrzeń, a jasne - powiększają. Trzymając się tej prostej zasady i wykorzystując w aranżacji małego wnętrza biel, beże i szarości, nietrudno uzyskamy efekt lekkości i przestronności. Ciemniejsze barwy okażą się pomocne we wzmocnieniu złudzenia głębi - stosować je można na niewielkich płaszczyznach i we wnękach. Dzięki temu pojedyncze miejsca zostaną lepiej wyeksponowane, a przestrzeń zyska na trojwymiarowości. Zdecydowanie należy unikać ciemnych kolorów aplikowanych na wszystkich ścianach lokalu - sprawią, że stanie się on jeszcze mniejszy, przytłoczony i ciasny.

Czytaj też: Poradnik - jak zrobić stolik ze skrzyni?

Wykorzystaj każde miejsce!

W lokalach o małym metrażu ciężko jest o spiżarnię czy zabudowaną szafę, w której można by pomieścić narzędzia, drabinę czy deskę do prasowania. Przed aranżacją małego mieszkania warto zatem rozejrzeć się, które miejsca mogą służyć za sprytne schowki - każdą wnękę i kąt można wykorzystać! Niekiedy istnieje  możliwość zaaranżowania schowków pod powierzchnią podłogi, w stopniach schodów lub pod sufitem. Niektóre elementy, takie jak drabinę, a nawet rower, można zawiesić na ścianie - będą jednocześnie oryginalnym elementem dekoracyjnym.

"Szyte" na miarę

Małe mieszkania mają czasem nieregulary i nietypowy kształt, przez co ciężko o funkcjonalny wystrój przy wykorzystaniu gotowych mebli. Źle dopasowane, mogą przyczynić się do mało efektywnego wykorzystania przestrzeni, co w przypadku małego metrażu jest ogromną stratą. Dobrym rozwiązaniem w aranżacji małego mieszkania są meble robione na wymiar - idealnie dopasowane do rozmiarów i kształtów pomieszczeń, ułatwią dobre zagospodarowanie każdego metra kwadratowego. Nawet najciaśniejszy pokój będzie w stanie pomieścić wszystkie niezbędne sprzęty, jeśli zastosujemy takie triki jak szafa zabudowana pod sam sufit, blat zamiast tradycyjnego biurka, czy nieco zwężone łóżko. Własny projekt mebli to również okazja do puszczenia wodzy fantazji i do zabawy z formą, kształtem i kolorem.

Czytaj też: Aranżacja kuchni - jak dopasować wystrój do indywidualnych potrzeb?

Niezawodne lustra

Nic nie jest w stanie zagwarantować takiego optycznego powiększenia przestrzeni, jakie dają lustra. Wklejone w ścianę i ciągnące się od podlogi po sufit, są niezastąpione w oszukiwaniu zmysłu wzroku. Dodatkowo, nie wiążą się z dużymi kosztami. Umiejscowione w pobliżu źródła światła, dzięki jego odbiciu zwiększą doświetlenie pomieszczenia. 

Drzwi przesuwane

Pełnowymiarowe drzwi, które wymagają dodatkowego miejsca na otwarcie, bywają dla mieszkańców niewielkich mieszkań nie lada problemem. Zamiast nich lepiej zastanowić się nad zamontowaniem drzwi przesuwanych, chowających się w ścianie lub na nią zachodzących. Dzięki temu powierzchnia użytkowa pokoju nie zmienia się, niezależnie od tego, czy drzwi są otwarte, czy zamknięte. Co więcej, takie drzwi mogą stać się elementem dekoracyjnym w aranżacji małego mieszkania - pełne, przeszklone, w interesującym kolorze, będą w ciekawy sposób wyznaczać poszczególne strefy mieszkania.

Czytaj też: Jak urządzić wnętrze z charakterem?

Antresola

Jeśli miejsca brakuje na poziomie podłogi – trzeba uciekać wyżej. Antresola, czyli podwyższenie, najczęściej wykorzystywana jest jako łóżko, a pod nią zyskuje się przestrzeń na przykład do pracy, lub na szafę. Można jednak zaaranżować ją inaczej, przeznaczając antresolę na dodatkowe miejsce do przechowywania lub zabawy. To rozwiązanie o tyle ciekawe, że pozwala uatrakcyjnić pomieszczenie dzięki wielu możliwościom aranżacji antresoli: w stylu nowoczesnym, z romantycznym baldachimem lub ukrytej w postaci zabudowy.

Źródło: Uniprofil

Zobacz książki na ten temat - do kupienia w naszej księgarni!

small architecture now small eco houses space savers

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!