Natural Light - konkurs dla studentów wzornictwa przemysłowego

Natural Light - konkurs dla studentów wzornictwa przemysłowego

Międzynarodowy konkurs na innowacyjną koncepcję ekologicznej lampy zasilaną energią słoneczną ma na celu dostarczenie światła mieszkańcom Afryki, którzy są pozbawieni dostępu do elektryczności.

Inicjatorami globalnej, społecznej organizacji Little Sun są duńsko-islandzki artysta Olafur Eliasson oraz duński inżynier Frederik Ottesen. W ramach jej działalności, opracowana już została lampa zasilana energią słoneczną, która zapewnia oświetlenie potrzebującym mieszkańcom Afryki.

Do konkursu "Natural Light" zaproszeni są studenci designu i wzornictwa przemysłowego z całego świata. Ich zadaniem będzie stworzenie specjalnej edycji lampy solarnej. Zwycięski projekt zostanie wyprodukowany w liczbie 29 tysięcy sztuk. Połowa będzie sprzedawana w odciętych od prądu regionach Afryki po przystępnej i dopasowanej do lokalnych warunków cenie, na tych samych zasadach, jak oryginalne lampy Little Sun. Zgodnie z założeniami projektu sposób dystrybucji niesie ze sobą dodatkowe korzyści – aktywizację lokalnej przedsiębiorczości i tworzenie miejsc pracy.

Nadesłane projekty będą oceniane przez międzynarodowe jury, w którego skład wejdą renomowani projektanci, artyści i inne znane osobistości międzynarodowej sceny designu.

Czytaj też: Lamp Lighting Solutions Awards 2015 - konkurs dla architektów i projektantów wnętrz

Jak przystąpić do konkursu?

Aby wziąć udział w konkursie, należy zarejestrowć się na stronie konkursu. Zgłoszenia można nadsyłać do 15 marca, zwycięzców poznamy w maju 2015 roku. 

Kryteria oceny projektów przez Jury:
- globalna uniwersalność
- funkcjonalność
- ekologia w procesie projektowania, produkcji i użytkowania
- potencjał 
rynkowy
- cena
- waga

Ze względu na przeznaczenie docelowe lampy, uwzględnienie jej rozmiarów i kosztów wykonania jest bardzo istotne. Lampa powinna być przystępna cenowo, jej całkowity koszt produkcji nie może przekraczać 4 euro, zaś jej waga nie może też być większa niż 300 gramów.

W konkursie mogą uczestniczyć studenci wzornictwa przemysłowego z uczelni wyższych, które oferują minimum wykształcenie licencjackie. Zainteresowani mogą zgłaszać się do konkursu indywidualnie lub zespołowo. Wszystkie projekty muszą być przesłane w postaci obrazów JPEG lub bitmap w jakości pozwalającej przeglądać je na monitorze 12,5” o rozdzielczości 1366x768 dpi. Do obrazów musi być dołączony opis projektu w języku angielskim, którego objętość nie może przekraczać 500 słów. Ponadto, obowiązkiem jest załączenie 30-sekundowego filmu przedstawiającego projekt. 

Więcej: www.naturallight.org

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!