Fotele biurowe: Falujące żebra. SITAGWave - czwarta ikona SITAG

Fotele biurowe: Falujące żebra. SITAGWave - czwarta ikona SITAG

Firma Sitag zaprasza na kolejną, czwartą już odsłonę cyklu prezentujące kultowe modele foteli biurowych marki. Tym razem, bohaterem jest fotel SITAGWave.

Natura od zawsze była przedmiotem fascynacji projektantów. Próby konstruowania ergonomicznych, płynnych struktur przypominających dzieła ewolucji były i są nadal podejmowane. Czasami udaje się w nich otrzeć się o doskonałość Natury. Poznajcie ażurowy fotel biurowy  SITAGWave - czwartą ikonę SITAG.

Tocząca się przez tysiąclecie i miliony lat, powolna ewolucja ma czas na to, żeby udoskonalać i stopniowo optymalizować swoje działa. Dysponuje też materiałami, o których inżynierowie mogą tylko pomarzyć - elastyczne, z przegubami i zaszytymi w nich sensorami odbierającymi bodźce z otoczenia, wyposażone w elementy inteligentne, pozwalające na płynne dostosowanie się do sytuacji wokół oraz szybką homeostazę z systemem biologicznym.

Jednym z najdoskonalszych dzieł natury jest ażurowy system kostny zarówno ssaków i jego ewolucyjnych poprzedników, którzy zamieszkują nadal morza i oceany. Jego filigranowa konstrukcja pozwala na utrzymanie statycznych, ale elastycznych właściwości w trudnych, zmiennych warunkach ruchu, a przy tym zawiera element sprzężenia zwrotnego, chroniącego elementy systemu przed nadmiernymi obciążeniami i uszkodzeniami.

Czytaj też: Kosmiczna kapsuła - G02 - trzecia ikona SITAG

W architekturze twórczość Normana Fostera i nurt hightech jest przypominającą dokonania natury próbą pogodzenia ze sobą formy i technologii. Wskazania na to, że zoptymalizowana konstrukcja może być piękna, a jej podkreślenie w strukturze budynku nadaje mu wartość estetyczną bez uciekania się do ornamentu.

Grafika SitagWave: projekt Andrzej Dobosz (2014), format: 70x70cm

Grafika Andrzeja Dobosza oddaje biomorficzne inspiracje leżące u podstaw ażurowej konstrukcji fotela biurowego Wave marki SITAG. Pokazuje też zoptymalizowane formy biologiczne oraz geologiczne które inspirowały projektanta, Ulego Witziga, w jego twórczych poszukiwaniach. Kolaż uwypukla też charakterystyczne, ażurowe elementy fotela, które sprawiają, że stanowi on tak mocny akcent aranżacyjny we wnętrzu.

Fotel SitagWave marki SITAG

Fotel biurowy SitagWave w swojej biomorficznej formie eksponuje troskę o układ kostny użytkownika, o jego obolały kręgosłup, który domaga się ergonomicznej podparcia. Otula go szczelnie jak fala morska, tworząc prawie doskonałą, humanoidalną strukturę przypominającą biologiczny układ homeostatyczny. Jest przy tym mocnym akcentem w przestrzeni, wzbogaca wnętrze o dynamiczną, nowoczesną formę nawiązującą do modnych bioinspiracji w architekturze współczesnej.

O komfort i zdrowie użytkownika dbają w nim wyrafinowane systemy techniczne inspirowane przyrodą. Dzięki rozwiązaniu o nazwie SITAG Spring-Motion - siedzisko fotela dostosowuje się do pozycji siedzącego bez konieczności jakiejkolwiek regulacji. Pozwala na odciążenie ud, miednicy oraz bioder nawet podczas wielogodzinnego siedzenia.

Z kolei dzięki SITAGFlow-Tec mięśnie pleców pozostają cały czas podparte i wzmocnione przy zachowaniu całkowitej swobody siedzenia.

Innowacyjna forma i najwyższa jakość produktu SitagWave docenione zostały nagrodą w najważniejszym konkursie wzornictwa przemysłowego na świecie: RED DOT Design Award. Ojcem tego sukcesu jest designer Uli Witzig. Mistrz, który ze szwajcarską precyzyjną zachowuje w swoich projektach równowagę pomiędzy stylem, technologią i ergonomią.

Czytaj też: Aluminium rwie w górę - EL 100 - druga ikona SITAG

O projekcie "Forma to diagram sił. Ikony SITAG":

Projekt „Ikony SITAGA” to cykl dziewięciu grafik Andrzeja Dobosza, inspirowanych najbardziej charakterystycznymi i znanymi modelami foteli marki SITAG. Pretekstem do jego powstania jest obchodzony w tym roku jubileusz 20-lecia naszej firmy. To dobry moment, aby podsumować dotychczasową działalność w dość przewrotny sposób, opracowując coś w rodzaju biografii naszej marki w kontekście emocjonalnym. Chcemy tym samym rozpocząć dyskusję o designie, o jego istocie, znaczeniu, o przyszłości, sile biznesowej oraz o innowacyjności - mówi Anna Vonhausen, Dyrektor Kreatywny Sitag Formy Siedzenia

O Sitag

SITAG to marka foteli biurowych klasy PREMIUM będących synonimem doskonałych rozwiązań ergonomicznych i technicznych, nowoczesnego designu i wysokiej jakości materiałów. Firma SITAG Formy Siedzenia produkuje fotele biurowe klasy PREMIUM od 1995 roku. Dynamiczny rozwój firmy zapewniła starannie dobierana do potrzeb polskich odbiorców i wciąż uaktualniana oferta bazująca na oryginalnym, własnym wzornictwie. Wieloletnie doświadczenie producenta pozwoliło na wykreowanie zróżnicowanego i wyjątkowego asortymentu.

O Andrzeju Doboszu (ur. 1977)

Projektant. Fotograf. Dokumentalista. Architekt estetyki, w pracy nieustannie szukający balansu pomiędzy aspektami rynkowymi, a kulturą wizualną. Współpracował przy tworzeniu wielu projektów kreatywnych dla najbardziej znanych i wymagających marek m. in. GPD Advertising, Chigo Design . Członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU ).

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!