Aranżacja biura - jak zmieniły się trendy w 2014 roku?

Aranżacja biura - jak zmieniły się trendy w 2014 roku?

Podobnie jak w wystroju wnętrz prywatnych, w aranżacji biur również możemy dostrzegać pewne trendy i tendencje. Co się zmieniło w ostatnim roku, jak przez ten czas ewoluowała przestrzeń biurowa i czego możemy się spodziewać w kolejnych miesiącach?

Coraz więcej firm dostrzega zależność między właściwie urządzonym biurem, a sposobem funkcjonowania organizacji i jej pracowników. Ze względu na większą ich wydajność, zapotrzebowanie na konsulting w zakresie aranżacji miejsca pracy rośnie. Jeśli chodzi o panujące w tej dziedzinie trendy, w minionym roku, przede wszystkim dało się zauważyć odejście od przypisywania stanowiska pracy jednemu użytkownikowi, umożliwienie ergonomicznej pracy w pozycji stojącej oraz skupienie się na prywatności i komforcie pracownika.

Czytaj też: Kolor we wnętrzu - ciekawa aranżacja biura Apostrophy's

Przede wszystkim mobilność

Coraz więcej wiodących marek na świecie, w swoich biurach wdraża model stref dopasowanych do rożnych form aktywności. Oznacza to, że aranżacja biura nie przewiduje już przypisywania jednego stanowiska pracy konkretnemu pracownikowi. Przykładem zastosowania takiego rozwiązania może być firma Lego, która zdecydowała się wykorzystać taki model w swojej nowej siedzibie w Londynie. W Polsce, w 2014 roku ten trend zaczął się zadomawiać, czego dowodem jest między innymi nowa siedziba Skanska Property Poland w Warszawie.

Głównym założeniem tych rozwiązań, zwanych shared deskingiem lub address-free office, jest optymalizacja miejsca pracy. Zamiast przypisanych na stałe biurek, powstają strefy dostosowane do potrzeb konkretnego zespołu, np. strefa pracy cichej, sektor do pracy zespołowej czy rozmów telefonicznych. Codziennie pracownik dobiera takie stanowisko, które najlepiej sprawdzi się w wykonywaniu zaplanowanych czynności. Dzięki przemieszczaniu się pomiędzy różnymi stanowiskami pracy, redukowana jest również ilość papierowych dokumentów na rzecz wersji cyfrowych, co sprzyja efektywności kosztowej i kształtowaniu się "zielonego biura".

Czytaj też: Wnętrza biur zarządu AlmaMarket

Jak pokazuje praktyka, shared desking pozytywnie wpływa na efektywność pracy - z tego też względu tego typu rozwiązania zystkują na popularności. Lepsze dopasowanie biura do zróżnicowanych potrzeb użytkownika pozwala też na poprawę atmosfery w zespole.

Powstań!

Dla wielu osób pojęcie ergonomicznej aranżacji biura wiąże się przede wszystkim z wygodnym krzesłem. Okazuje się jednak, że siedzący tryb życia negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Wiele godzin spędzonych na fotelu w znacznym stopniu obniżają produktywność. Z opublikowanych w 2014 r. badań wynika, że długie siedzenie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca i nowotworów.[1] Inne badania pokazują, że na dyskomfort fizyczny w biurze skarży się 70 proc. pracowników. Dlatego rozwiązania biurowe sprzyjające zdrowiu to takie, które pozwalają na zmianę pozycji z siedzącej na stojącą, takie jak biurka wyposażone w funkcję regulacji wysokości blatu.

Postawienie w centrum potrzeb użytkownika to prawdopodobnie najważniejszy trend 2015 roku. Nowoczesne biura muszą spełniać najważniejsze wymagania - ergonomię i elastyczność.

Czytaj też: Sala konferencyjna do zabawy

Akustyka i prywatność

Obecnie w wielu firmach na świecie pracownicy pracują w systemie open space. Co prawda taki model pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni i pozytywnie wpływa na niektóre typy aktywności, ale jednocześnie stwarza ryzyko podniesionego poziomu hałasu oraz w znacznym stopniu pozbawia pracowników prywatności, co z kolei nie sprzyja pracy w skupieniu. Według Sound Agency, fimy konsultingowej doradzającej międzynarodowemu biznesowi, branży hotelarskiej i handlowej w obszarze akustyki, hałas w miejscu pracy zmniejsza naszą produktywność nawet o 66 proc. Według ankiety przeprowadzanej przez badaczy z University of Sydney, hałas jest największą bolączką pracujących w otwartych przestrzeniach biurowych. Z tego względu jednym z ważniejszych trendów w aranżacji biura jest rozwój rozwiązań poprawiających akustykę. Oprócz zastosowania podwieszanych sufitów akustycznych oraz odpowiednich wykładzin, firma powinna zadbać o stworzenie stref do rozmów telefonicznych i spotkań, tak aby ich uczestnicy nie przeszkadzali pozostałym pracownikom. Dlatego coraz częściej w biurach pojawiają się dodatkowe pomieszczenia do spotkań w mniejszych grupach, budki do rozmów telefonicznych, czy kanapy i fotele z podwyższonymi ściankami zwiększającymi prywatność i oferującymi izolację akustyczną.

Rok 2015 - jakie przyniesie zmiany?

Przez najbliższe dwanaście miesięcy możemy spodziewać się umacniania świadomości na temat znaczenia odpowiedniej aranżacji biura dla efektywnego funkcjonowania organizacji. Biuro ma wpływ m.in. na zdrowie i dobre samopoczucie pracowników czy poziom  produktywności. Z danych firmy Citrix wynika, że nieodpowiednio urządzona przestrzeń biurowa to strata nawet 17 dni roboczych rocznie. Jednak w dziedzinie optymalizacji przestrzeni jest w polskich firmach jeszcze wiele do zrobienia. Jak pokazuje przygotowany przez Mikomax Smart Office raport  badawczy „Biura centrów nowoczesnych usług w opinii pracowników”, 84% ankietowanych uważa, że biuro nie sprzyja efektywnemu wykonywaniu obowiązków. W najbliższych miesiącach zmieniać się będzie także rola firm dostarczających rozwiązania biurowe. Nie tyle oferować będą same produkty, co kompleksowe usługi doradztwa i zarządzania procesem zmiany, w tym diagnozowanie potrzeb danej organizacji, wdrażanie rozwiązań i monitorowanie ich skuteczności.[1] http://www.theguardian.com/lifeandstyle/2014/sep/15/is-sitting-down-bad-for-my-health

Źródło: Mikomax Smart Office

Zobacz książki na ten temat - do kupienia w naszej księgarni!

officestotal office designplanning office spaces

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!