Konkurs 3xR - znamy zwycięzców!

Konkurs 3xR - znamy zwycięzców!

Wiemy już, kto zdobył główną nagrodę w konkursie organizowanym przez Nizio Interior i Fundację Nizio. Prezentacja projektów młodych designerów odbyła się 10 grudnia w Galerii Nizio w Warszawie.

3xR: reuse, recycle, remake to konkurs skierowany do młodych projektantów mebli i akcesoriów wnętrzarskich. Za jego organizację odpowiada Nizio Interior oraz Fundacja Nizio. Do konkursu designerzy nadesłali 50 projektów, które walczyły o nagrodę główną - wdrożenie do produkcji i włączenie do kolekcji marki Nizio Interior. Celem konkursu było poszukiwanie i promocja młodych, utalentowanych twórców. 

Czytaj też: Konkus na aranżację wnętrza - VASCO Integracja

Skupialiśmy się na tym, jak uczestnicy uchwycili ideę konkursu i czy przygotowany projekt wpisywał się w założenia 3xR reuse, recycle, remake. Poszukiwaliśmy rozwiązań innowacyjnych i niepowtarzalnych. W stosunku do zwycięzców byliśmy niemalże jednogłośni. Zwycięskie projekty oddają zamysł konkursu i wpisują się w założenia marki Nizio Interior. Myślę, że mogą zaskoczyć odbiorców i wprowadzić nową jakoś w duchu „recycle” na rynek polskiego designu – mówi Mirosław Nizio, architekt i projektant mebli, przewodniczący jury konkursu 3xR.

And the winner is...

Zdaniem jurorów najlepszy okazał się projekt Michała Bogusza, studenta Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie. "Sputnik" to stołek, którego siedzisko w kształcie stożkowantego dysku przykręca się do 3 pustych butelek PET, pompowanych następnie za pomocą pompki rowerowej. Designer zaproponował wykonanie dysku z dwóch klejonych części litego drewna, frezowanych na obrabiarce CNC. Aby całość była szczelna, powietrze z wentyla do butelek doprowadzają kanały wykonane ze stali nierdzewnej. Szczególną uwagę zwraca fakt, że projekt realizuję ideę 3xR, łącząc jednocześnie materiał szlachetny - drewno, z materiałami z odzysku. Butelki PET wykorzystywane są w każdym domu, dlatego do uzyskania gotowego stołka należy kupić jedynie specjalny dysk. 

Idea 3xR jest mi bliska. Staram się uczestniczyć w wydarzeniach propagujących design zrównoważony i recykling.Mój projekt jest przede wszystkim oszczędny. I to pod wieloma względami: miejsca, ilości materiałów, kosztów przesyłki, czasu potrzebnego na złożenie – mówi Michał Bogusz.

Czytaj też: Diament Meblarstwa 2015 - znamy wyniki!

Drugie miejsce zdobył projekt reCLOCK autorstwa Katarzyny Kędzior, obecnie pracującej nad dyplomem magisterskim na wydziale wzornictwa na ASP w Warszawie. W obszarze działalności i zainteresowań designerki jest projektowanie recyklingowe, ekologiczne i społeczne. Zgłoszone do konkursu przedmioty zostały wykonane ze zmielonych zakrętek po butelkach PET oraz z opakowań z tworzyw sztucznych. Opracowana przez laureatkę metoda wytwarzania materiału pozwala na 100% recykling powstałych form. Zaletą projektu jest wytrzymałość, odporność na wilgoć i łatwość obróbki mechanicznej. Zastosowana technologia umożliwia uzyskanie różnych wariantów kolorystycznych projektowanego przedmiotu. Jak mówi Katarzyna Kędzior, reCLOCK to przedmioty użytkowe, unikatowe i nowoczesne.

Wyróżnienie powędrowało do autorów lampy "Satellite Image" - Ariela Wywrota, Katarzyny Sroki o Filipa Zastawnika. Designerzy stworzyli swój projekt wykorzystując starą antenę satelitarną i sztalugę plenerową. Na czaszy anteny zaprojektowany został specjalny wzór, natomiast uchwyt został zmodyfikowany tak, by móc zamontować na nim źródło światła. Intrygująca gra słów oddaje ideę „Satellite Image” - dzięki oświetleniu „podziurawionej” czaszy anteny otrzymujemy autentyczny „obraz z satelity”.

 Czytaj też: Mebel Dziecięcych Marzeń 2015 - znamy wyniki!

3xR to główna koncepcja przyświecająca działalności Nizio Interior. Pomysłodawca i założyciel marki architekt i designer Mirosław Nizio redefiniuje stare przedmioty, dając im nowe życie, kształt i zastosowanie. Dzięki temu projekty są oryginalne i unikatowe przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości i funkcjonalności. Konkurs skierowany był do osób od 19 do 35 roku życia. Zwycięskie projekty wyłoniło jury pod przewodnictwem Mirosława Nizio – architekta, projektanta mebli, rzeźbiarza, założyciela pracowni Nizio Design International, która odpowiada m.in. za projekt i realizację wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich. Komisja składa się z ekspertów, teoretyków i praktyków designu. Należeli do niej: Marek Cecuła – światowej sławy artysta ceramik, Czesława Frejlich – redaktor naczelna ogólnopolskiego kwartalnika „2+3D grafika plus produkt”, wykładowczyni ASP w Krakowie i Warszawie, a także Krystyna Łuczak-Surówka historyczka i krytyczka wzornictwa, wykładowczyni warszawskiej ASP oraz Przemysław Szklarzewski – założyciel platformy Domideco.

Wortal Sztuka-wnetrza.pl jest patronem medialnym konkursu.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!