Jak przeprowadzić remont łazienki?

Jak przeprowadzić remont łazienki?

Spora część ludzi uważa, że najlepszym czasem na przeprowadzanie remontów są miesiące wiosenne i letnie. O ile przy pracach zewnętrznych ta zasada rzeczywiście się sprawdza, przy wnętrzach nie ma już takiej racji bytu. Jesień i zima to doskonały czas na odświeżenie wnętrz, w tym łazienkowych.

Remont łazienki to inwestycja na długie lata, niemniej jednak każde wnętrze po kilku czy kilkunastu latach intensywnego użytowania wymaga odnowienia. Wbrew pozorom, okres jesienno-zimowy to dobry czas na przeprowadzanie remontów - łatwiej niż w sezonie będzie nam wygospodarować niezbędne nakłady finansowe, a fachowcy są bardziej dostępni. To, co należy wziąć pod uwagę to fakt, że "mokre" prace wymagają dobrego wietrzenia pomieszczeń w celu usunięcia nadmiaru wilgoci z powietrza, czego nie jest w stanie zagwarantować jedynie ogrzewanie. Mokre powierzchnie mogą wydłużyć kolejne prace.

Zanim weźmiemy się do pracy, w pierwszej kolejności powinniśmy ustalić budżet, wybrać projekt łazienki oraz ustalić kolejność wykonywanych prac. Pierwsze, co nas zazwyczaj czeka, to skucie starych płytek ze ścian oraz z podłogi. Gdy już się z tym uporamy, powinniśmy zadbać o zagruntowanie powierzchni, tak by były równe i miały zachowany pion i poziom. W tym cely najlepiej użyć wodoodpornej i elastycznej zaprawy wyrównującej oraz preparat gruntujący, który powinniśmy dobierać w zależności od rodzaju i chłonności podłoża. Wykańczanie wnętrza należy rozpocząć od ścian.

Hydroizolacja przede wszystkim

Wybór i zakup płytek ceramicznych, dzięki którym nasza łazienka nabierze wymarzonego charakteru, to tylko mała część aranżacyjnej pracy. Wysokiej jakości materiały i stosowanie się do zasad sztuki budowlanej są niezbędne do osiągnięcia zadowalającego efektu estetycznego. 

Aby nasza praca nie poszła na marne, przeprowadzając remont należy pamiętać o wykonaniu właściwej hydroizolacji przynajmniej mokrych stref wnętrza, czyli miejsc wokół wanny, kabiny prysznicowej oraz umywalki. Do tego celu użyć możemy na przykład folii w płynie - wzmocni słaby punkt konstrukcji, jakim są fugi, przez które woda łatwo przesiąka do podłoża. Wilgoć może powodować nieestetyczne zacieki, pojawianie się pelśni, a nawet odspajanie płytek. 

Wodoodporną powłokę uzyskamy poprzez dwukrotne nałożenie folii w płynie wałkiem lub pędzlem. Nie bez znaczenia jest też odpowiednie uszczelnienie naroży, szczelin dylatacyjnych, przejść rur instalacyjnych oraz miejsc styku podłogi i ścian. 

Po nałożeniu pierwszej warstwy folii w płynie miejsca najbardziej narażone na przenoszenie ewentualnych ruchów konstrukcji okleja się specjalnymi taśmami siatkami częściowo gumowanymi, po czym nanosi drugą warstwę folii w płynie. Tak przygotowana powierzchnia wymaga już tylko położenia wcześniej wybranych płytek ceramicznych.

Sam proces klejenia również wymaga zwrócenia uwagi na kilka istotnych kwestii. W niektórych sytuacjach powinniśmy sięgnąć po klej elastyczny lub o wysokiej przyczepności. W przypadku montowania w łazience płytek wielkoformatowych lub kiedy mamy do czynienia z ogrzewaniem podłogowym, stosowana przez nas zaprawa klejowa powinna cechować się odkształcalnością S1 lub S2 oraz przyczepnością C2. Ten ostatni parametr jest również ważny w momencie, gdy decydujemy się na montaż glazury na płyty gipsowo-kartonowe lub stare okładziny ceramiczne i lamperie. W przypadku montowania płytek podłogowych, klej najlepiej nakadać zarówno na podłoże, jak i na płytkę. Pozwoli to na lepsze przytwierdzenie kafelków oraz zwiększenie odporności pkładziny na obciążenia.

Efekt estetycznego wnętrza, jaki możemy osiągnąć dzięki stylowej i eleganckiej okładzinie ceramicznej, łatwo zepsuć poprzez niewłaściwy dobór spoin wypełniających przestrzeń między płytkami. Do stosowania w łazienkach popularne są elastyczne zaprawy na baze cementu, dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. Przy urządzaniu małej łazienki najlepiej zdecydować się na fugę w kolorze płytek - widoczne linie optycznie pomniejszyłyby wnętrze.

Źródło: Baumit

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!