Lekko, szybko i kreatywnie

Lekko, szybko i kreatywnie

Podstawową funkcją ścianek działowych jest wydzielenie powierzchni poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu. Atutem tego rodzaju ścian powinna więc być lekkość oraz łatwość adaptacji do różnych warunków, czyli prostota montażu. Ścianki działowe to także możliwość ciekawej i oryginalnej aranżacji wnętrza, a wszystko pod warunkiem odpowiedniego materiału budowlanego do ich wykonania.

Lekko

Przy planowaniu ścianek działowych w domu lub mieszkaniu warto poszukać lekkich a zarazem wytrzymałych rozwiązań. Lekkość jest bardzo ważna, ponieważ obciążenie konstrukcji stropów, szczególnie drewnianych, jest często kluczowym czynnikiem przy wyborze materiałów ściennych. Parametry bloczków przyczyniają się do zmniejszenia obciążenia konstrukcji budynku.

Istnieją bloczki,które wykonane są z lekkiej odmiany betonu komórkowego PP3/0,5 o gęstości 500 kg/m3. Dzięki temu obciążenie stropów jest nawet o około 10-15 proc. mniejsze w porównaniu do ścian z zazwyczaj stosowanych bloczków odmiany 600.

Bloczki te są lżejsze o ponad 60 proc. niż inne materiały ścienne, takie jak silikaty czy ceramika. Te właściwości zawdzięczają swojej porowatej strukturze. Ściany wzniesione z tego materiału ważą jedynie 70-80 kg/m2. Ich lekkość ma znaczenie zarówno ze względu na obciążenie stropu masą całej ścianki, jak i wysiłek murarzy przy przenoszeniu bloczków. W efekcie zastosowanie bloczków YTONG INTERIO znacznie ułatwia i przyspiesza prace murarskie.

Szybko

W czasie budowy czy remontu precyzja i szybkość realizacji jest bardzo ważna. Bloczki charakteryzują się łatwą obróbką, przycinanie bloczków nie wymaga dużych nakładów siły ani czasu.

– Co szczególnie ważne dla inwestora, przy wykorzystaniu bloczków prace budowlane są bardziej ekonomiczne. Duże wymiary bloczków (599 x 399 mm) powodują mniejsze zużycie elementów na m2. Dzięki łączeniu na pióro i wpust spoiny pionowe pozostają niewypełnione zaprawą, co zmniejsza jej zużycie o ok. 40 proc. – szacuje Jacek Szafran,ekspert z rynku budowlanego.

Budowa jest bardziej czysta i mniej pracochłonna. Wszystkie te cechy prowadzą do finalnego efektu – bardzo krótkiego czasu murowania. Co więcej, wykonanie ścianek działowych z bloczków  jest na tyle proste i wygodne, że można wznieść je samodzielnie.Filmy instruktażowe dostępne są w internecie.

Kreatywnie

Inwestorzy mogą wykorzystać bloczki  zarówno przy budowie nowego domu, jak i w już istniejących budynkach – podczas adaptacji i remontu. Lekkie ścianki działowe sprawdzają się również w przypadku dowolnej zmiany aranżacji wnętrza. Właściwości bloczków stwarzają doskonałe pole do popisu dla architektów i projektantów wnętrz, szczególnie w dużych i otwartych pomieszczeniach.

Ścianom z bloczków można nadawać dowolny kształt oraz wysokość, co odróżnia je od mniej „elastycznych” ścian z płyt gipsowych. Bloczki bardzo dobrze łączą się z innymi materiałami do aranżacji wnętrz, jak drewno, szkło czy płytki ceramiczne. Można je także stosować w każdym rodzaju pomieszczeń. Dzięki dobrej odporności na wilgoć ścianki z bloczków  można wznosić także w łazienkach czy na basenach bez konieczności stosowania specjalnej izolacji czy impregnatów.

Możliwości aranżacji przestrzeni za pomocą bloczków  są prawie nieograniczone. Bloczki są wdzięcznym materiałem do obróbki – dają się łatwo przycinać, szlifować, nawiercać i wykańczać. Z bloczków można swobodnie kształtować wszelkie kształty (krzywizny, łuki), znacznie urozmaicając wnętrze domu czy mieszkania.

Ściany działowe są wznoszone po wykonaniu ścian konstrukcyjnych i stropów. Rozmieszczenie ścian działowych zazwyczaj jest pokazane w projekcie. Inwestorzy mogą jednak w większym stopniu wykorzystać swoją wyobraźnię i wprowadzić indywidualne rozwiązania. Ścianki działowe nie są ścianami konstrukcyjnymi, dlatego łatwiej przeprowadzić zmiany w ich ustawieniu.

Dla mieszkańców ważne jest, aby ich dom był bezpieczny i przytulny. Bloczki są materiałem niepalnym, oznaczonym klasą reakcji na ogień A1. Beton komórkowy składa się jedynie z naturalnych materiałów – jest więc zdrowy i przyjazny dla środowiska. A co najważniejsze, dzięki właściwemu doborowi materiałów budowlanych do ścianek działowych domowe pomieszczenia w krótkim czasie zyskają unikalne oblicze.

Źródło:Xella Polska

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!