Blaty z granitu i marmuru – nowy trend

Blaty z granitu i marmuru – nowy trend

Wydawało się, że granit i marmur to materiały przeznaczone raczej do wykańczania muzeów i pałaców. A mimo to granitowe blaty stają się coraz popularniejsze.

W przeciwieństwie do marmuru, granit bardzo często pozostaje niemal niezauważalnym elementem i naturalnie komponuje się z jego wystrojem. O ile charakterystyczne pęknięcia są nieodzownym elementem urody marmurowych elementów (może nie licząc bardzo jasnych marmurów, na których są słabo widoczne), o tyle granitowe blaty bywają niemal monochromatyczne. Blat z granitu wcale nie musi mieć typowej grobowcowej faktury i wcale nie musi być szary czy popielaty. Wielu producentów oferuje dzisiaj blaty w odcieniach zieleni, brązu, bordo, beżu czy nawet błękitu.

Ale to nie wybór kolorów jest sekretem popularności marmurowych blatów, a sam materiał. Granit słabo przewodzi ciepło, jest odporny na działanie żrących środków, trudno go porysować (nie mówiąc już o pęknięciu czy odpryskach). Podobnie jest z marmurem. Dlatego marmurowe i granitowe blaty wydają się wręcz stworzone do kuchni. Jeśli dodamy do tego fakt, że w ciągu ostatnich latach w wystroju wnętrz wyraźnie zaznaczyły się dwa trendy, do których granit pasuje wręcz idealnie (naturalne materiały i minimalizm), to trudno się dziwić, że granitowe blaty podbiły rynek. Tak samo dobrze wyglądają w zestawieniu z prostymi drewnianymi meblami w stylu skandynawskim czy prowansalskim jak w nowoczesnej, chromowanej kuchni z błyszczącym sprzętem agd rodem z filmu science fiction.

Oprócz wytrzymałości i łatwości dopasowania się do każdego wnętrza, granitowe blaty wyróżniają się także łatwością w utrzymaniu. Do ich czyszczenia i konserwacji nie trzeba stosować żadnych specjalistycznych środków chemicznych.

Blaty z granitu ale także z marmuru mają przewagę nad tymi klasycznymi ( z drewna, plastiku, czy - klasycznymi na nieszczęście - blatami ze wszelkich rodzaju sklejek i płyt). Dlatego tak trudno uwierzyć, że zauważyliśmy ich zalety dopiero dzisiaj.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!