Kominek i centralne ogrzewanie - jak je pogodzić?

Kominek i centralne ogrzewanie - jak je pogodzić?

Kominek obecny jest niemal w każdym domu wolnostojącym. W zależności od konstrukcji, mogą umilać zimowe wieczory lub stać się źródłem ogrzewania dla wybranych pomieszczeń, a nawet całego budynku.

Trudno wyobrazić sobie zamieszkiwany przez cały rok dom bez centralnego ogrzewania. Co więcej, obowiązujące przepisy techniczne nie dopuszczają kominka jako jedynego systemu ogrzewania w budynku. Z powodzeniem może stanowić natomiast dodatkowe źródło ciepła. 

Kominki opalane drewnem tworzą niepowtarzalną atmosferę. W długie zimowe wieczory, nie ma nic przyjemniejszego i bardziej relaksującego, niż polana trzaskające w palenisku. Oprócz funkcji dekoracyjnej, kominki spełniają również istotną rolę, jako dodatkowe źródło ciepła w budynku. Pamiętać należy także, że drewno jest najtańszym surowcem grzewczym dostępnym obecnie na rynku. Z tego powodu, wiele osób inwestuje w kominki, które poza funkcją dekoracyjną, spełniają również funkcje grzewcze.

Kominki mają różne moce grzewcze w zależności od typu. Najmniej sprawne są kominki otwarte, gdyż większość ciepła tracona jest poprzez szyb kominowy. W pomieszczeniu zostaje zaledwie około 20% wytworzonej energii cieplnej. Ogrzewanie otwartym kominkiem nie jest więc wydajne. Plusem jest natomiast bliskość ognia nieoddzielonego szybą oraz przyjemne dźwięki trzaskającego paleniska.

Kominek z wkładem żeliwnym został zaprojektowany w celu usprawnienia możliwości grzewczych. Ogień jest widoczny przez żaroodporną szybę. Palenisko nagrzewa żeliwną konstrukcję, która odprowadza ogrzane powietrze na zewnątrz poprzez system specjalnych otworów osłoniętych kratkami. Taki system pozwala wykorzystać 70-80% wytworzonej energii cieplnej i ogrzewa jedno pomieszczenie. Podobną funkcjonalność mają piece wolnostojące, zbudowane najczęściej z żeliwa. Do ich montażu niezbędna jest jedynie instalacja odprowadzająca dym. W pomieszczeniu pozostaje około 70% ciepła. Są łatwiejsze w montażu, ponieważ nie wymagają murowanej obudowy. Mogą być jednak niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci, bo ich powierzchnia się nagrzewa.

Kominki z rozprowadzeniem ciepłego powietrza wyposaża się we wkład z szybą żaroodporną. Podłącza się do niego system przewodów powietrznych, którymi ciepło z kominka jest rozprowadzane do różnych pomieszczeń domu. W zależności od rozległości takiej instalacji może to być realizowane w sposób naturalny lub w układzie z wentylatorem wymuszającym obieg powietrza, najczęściej w zestawie z układem by-pass ograniczającym możliwość dostarczania zbyt gorącego powietrza. Ciepło zostaje dostarczone do pomieszczeń równomiernie i szybko. Wykorzystanie energii kształtuje się na poziomie 70%.

Najbardziej wydajnym urządzeniem jest kominek z płaszczem wodnym. Specjalnie wykonany wkład z tzw. płaszczem wodnym umożliwia podgrzewanie wody w instalacji c.o. Podgrzana w płaszczu wodnym kominka woda w sposób pośredni, poprzez wymiennik ciepła, oddaje ciepło do grzejników w instalacji centralnego ogrzewania. Kominek z płaszczem wodnym może także ogrzewać ciepłą wodę użytkową zarówno w sposób przepływowy, jak i z zastosowaniem zasobnika pojemnościowego. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić najwięcej na kosztach ogrzewania tradycyjnym kotłem na gaz czy olej.

Ciepło z kominka a centralne ogrzewanie

Palący się kominek jest ważnym źrodłem ciepła - niezależnie od jego typu. Nietrudno się domyślić, że w związku z tym ma niemały wpływ na komfort cieplny budynku z centralnym ogrzewniem. Odpowiedni system sterowania pracą urządzeń grzewczych pozwoli efektywnie wykorzystać energię z kominka, a jednocześnie uniknąć wychłodzenia pozostałych pomieszczeń. 

Nowoczesne, oszczędne systemy ogrzewania wymagają użycia termostatów. W innym przypadku przepływ ciepłej wody przez urządzenia grzewcze jest stały, a tym samym zużycie ciepła i nasze rachunki są za wysokie. Jeśli będziemy sterować przepływem wody, możemy zaoszczędzić ciepło i w rezultacie mniej za nie płacić. Odpowiednim rozwiązaniem do budynków z centralnym ogrzewaniem są termostaty z wbudowanymi czujnikami temperatury. Są one montowane bezpośrednio na grzejnikach, nieraz wymagają jedyniedokupienia odpowiedniej głowicy. Na rynku są dostępne różne modele głowic termostatycznych pozwalających na mniej lub bardziej zaawansowane sterowanie temperaturą w pomieszczeniu – od podstawowych nastaw ręcznych do automatycznego sterowania czasowego z wykorzystaniem wbudowanego czujnika temperatury. Kiedy temperatura w pokoju osiąga pożądany poziom (np. 20ºC), głowica automatycznie ogranicza przepływ ciepłej wody przez grzejnik. Jeśli w pomieszczeniu działa kominek, temperatura szybko wzrasta – wówczas termostaty, na podstawie pomiaru temperatury, szybko ograniczają działanie grzejnika. W pokoju z kominkiem nie jest wówczas zbyt gorąco, natomiast w innych pomieszczeniach centralne ogrzewanie działa bez zmian.

Z dala od kominka

Najbardziej rozpowszechnione systemy regulacji pracą kotła opierają się na sterowaniu przy pomocy regulatora umieszczonego w reprezentacyjnym punkcie domu. Zazwyczaj jest to salon. Nowoczesne regulatory pozwalają na ustawienie trybów pracy ogrzewania w systemie dobowym lub tygodniowym. Ustawiamy żądane temperatury i czas w ciągu doby, kiedy w domu ma być cieplej lub chłodniej. Ważna jest lokalizacja termostatu. Zaleca się, aby umieszczać termostat 1,5 m od podłogi, w dostępnym miejscu, i przede wszystkim z dala od źródeł ciepła (kominki, miejsca nasłonecznione) oraz przeciągów (okna i drzwi) - aby nie zaburzać odczytów temperatury.

Wadą zlokalizowania termostatu głównego w salonie z kominkiem jest jego podatność na wpływ podwyższonej temperatury powietrza w salonie przy pracującym kominku. Dlatego też w takich przypadkach termostat należy umieszczać nieco z dala od kominka np.: w hallu głównym. Gdy w salonie działa kominek, to w okolicy termostatu szybko podnosi się temperatura powietrza. Skutkuje to ograniczeniem pracykotła i możliwym niedogrzaniem pozostałych pomieszczeń w budynku. W efekcie użytkownik podnosi temperaturę na regulatorze głównym, żeby dogrzać pozostałe pomieszczenia a salonie otwiera okna, bo jest zbyt gorąco. Takie działanie zamiast dodatkowych korzyści, powoduje skutek wręcz odwrotny - niepotrzebny wzrost kosztów ogrzewania.

Prawidłowe wykorzystanie kominka jako dodatkowego źródła ciepła wymaga odpowiednio dobranego systemu sterowania, dzięki któremu możliwa będzie indywidualna regulacja przy zmieniających się dynamicznie warunkach w pomieszczeniach. Zastosowanie wielu termostatów pozwoli na zmianę temperatury osobno dla każdego pomieszczenia, a nawet na dostosowanie trybu pracy poszczególnych urządzeń grzewczych do pory dnia, trybu życia oraz indywidualnych potrzeb mieszkańców. Zaawansowane systemy sterowania umożliwią ustawienie wyższej temperatury w łazience w porze kąpieli, czy niższej w sypialni w nocy. Możliwe będzie również odpowiednie dostosowanie temperatury w poszczególnych pomieszczeniach podczas używania kominka w salonie.

Źródło: Purmo

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!