Wystrój wnętrz - jak aranżować otwarte przestrzenie?

Wystrój wnętrz - jak aranżować otwarte przestrzenie?

Obecne trendy w wystroju wnętrz to przede wszystkim dużo światła, przestrzeni i proste formy. Duży metraż to marzenie niejednego z nas, dlatego przestronne mieszkanie warto urządzić tak, by było modne, atrakcyjne i komfortowe.

Duże, otwarte mieszkania dają swobodę aranżacji i pozwalają na niecodzienne eksperymenty. Ich wynikiem są często oryginalne wnętrza, w których wyjątkowa estetyka łączy się z wysokim komfortem oraz ergonomią przestrzeni. Okazuje się, że osiągnięcie takiego efektu jest prostsze, niż może się wydawać.

Czytaj też: Jak dobrać kolor ścian do różnych typów pomieszczeń?

Po pierwsze: forma

Klimat i charakter pomieszczeń tworzą meble - często podkreślają to projektanci wnętrz. Z tego względu staranne ich dobranie będzie gwarancją udanej aranżacji. Te, które będą wykrzystane w urządzaniu nowoczesnego, przestronnego mieszkania powinny posiadać prostą, minimalistyczną formę i być zbudowane na solidnych okuciach. Takich, które zapewnią wygodę użytkowania oraz trwałość konstrukcji. Aktualnym trendem w tym względzie są rozwiązania bezuchwytowe, czyli uogólniając, meble otwierające się wbrew utartym regułom - dzięki spcecjalnemu okuciu, po naciśnięciu drzwiczek lub szuflady, komora szafki czy komody sama się otwiera. 

Takie rozwiązanie posiada wiele zalet. Najważniejsze są te związane z estetyką – brak uchwytów pozwala skupić się na formie mebla, a wzrok nie jest rozpraszany zbędnymi elementami. Dodatkowo okucia tego typu, stosowane w meblach kuchennych, zapobiegają szybkiemu brudzeniu frontów. Należy też wspomnieć o kwestii bezpieczeństwa – brak wystających elementów to mniejsze ryzyko wypadku.Tym bardziej, jeżeli w mieszkaniu przebywają dzieci.

Po drugie: światło

W nowoczesnej aranżacji istotną rolę odgrywa światło. Nie chodzi o oświetlenie ogólne, choć to też jest bardzo ważne, ale oświetlenie akcentujące. Może ono przyjąć formę taśm LED montowanych na płytach podwieszanych pod sufitem, czy opraw diodowych instalowanych w ściennych wnękach. Popularnymi modnym rozwiązaniem jest też oświetlenie w meblu. Tak montowane oprawy podkreślają walory estetyczne przedmiotu oraz przykuwają uwagę gości, gdy designerski mebel jest jednym z nielicznych elementów wystroju pokoju.

Warto wspomnieć, że systemy oświetlenia diodowego pobierają minimalne ilości prądu i wytwarzają śladowe ilości ciepła. Wpływają w ten sposób na zwiększenie efektywności energetycznej budynku i są zgodne z aktualnymi trendami budownictwa ekologicznego.

Po trzecie: przestrzeń

Otwarta czy zamknięta? To częsty dylemat właścicieli mieszkań, w którym jeden pokój można bez problemu podzielić na kilka mniejszych. Nie trzeba jednak decydować się na tak radykalne rozwiązania. Aranżacyjnym przebojem ostatnich miesięcy są systemy drzwi przesuwnych, które skutecznie zamkną i otworzą przestrzeń zawsze, gdy będzie to wymagane.

- To rozwiązanie stosowane na przykład przez mieszkańców budynków poprzemysłowych, takich jak lofty–mówi Ewa Piechota, marketing manager Nowej Papierni, osiedla loftów realizowanego we Wrocławiu. –Chętnie wybierane są drzwi szklane, które pomagają zamknąć poszczególne obszary pomieszczenia, a przy tym nie pomniejszają go wizualnie.

W zależności od szerokości pomieszczenia można wybrać wariant jedno- lub dwuskrzydłowy. Najważniejsze, by zapewniał łatwe otwieranie i był odporny na ew. uszkodzenia mechaniczne.

Źródło: Häfele

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!