Przy urządzaniu domu czy mieszkania, nie zawsze możemy sobie pozwolić na wsparcie profesjonalnego projektanta. Czy można zatem samemu zadbać o estetykę i spójny wystrój naszego "M"? Dobierając drzwi do wnętrza, wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach.
Wybór wzorów i rodzajów drzwi jest na rynku ogromny. Skąd więc można wiedzieć, czy wybrać model pełny czy przeszklony, w kolorach stonowanych czy wyrazistych? Aby nie popełnić aranżacyjnego faux pas, przy doborze drzwi należy pamiętać o pięciu prostych kryteriach.
1. Podłoga
Dopasowując drzwi do domu lub mieszkania warto kierować się kolorem podłogi i listew przypodłogowych. Miłośnicy ładu i harmonii powinni zdecydować się na drzwi w barwach niemal identycznych jak kolor posadzki. Zwolennicy bardziej nietypowych rozwiązań mogą postawić na kontrast. W nowoczesnych aranżacjach warto zdecydować się na przeciwieństwa, czyli np. zestawienie białych drzwi z czarną podłogą lub połączenie ciemnych drzwi i listwy przypodłogowej z jasną terakotą.
2. Metraż i światło
Rodzaj i kolor drzwi powinien być dopasowany także do powierzchni i poziomu doświetlenia aranżowanego wnętrza. Największym wyzwaniem są zwykle niewielkie pomieszczenia z nikłym dostępem światła dziennego. W takich miejscach warto postawić na przeszklenia. Alternatywą dla nich będą drzwi z lustrem, które odbijając światło optycznie powiększy i rozjaśni przestrzeń. Do małych wnętrz dobrym rozwiązaniem będą drzwi w jaśniejszych kolorach, takich jak biel i naturalne odcienie drewna. Jeśli chcemy optycznie podwyższyć strop mieszkania, warto zastosować przeszklenia, elementy dekoracyjne czy wzory usłojenia w układzie pionowym.
3. Meble
Dobierając drzwi warto wziąć pod uwagę także kolor i strukturę mebli. Podobnie jak w przypadku podłogi, dobrze sprawdzają się zarówno zestawienia w tej samej tonacji kolorystycznej, jak i kontrastowe rozwiązania. Jeśli stawiamy na nowoczesne elementy wyposażenia, dobrym rozwiązaniem będą drzwi przeszklone. Amatorzy drewnianych mebli powinni rozważyć wybór drzwi o zbliżonym do nich kolorze i strukturze. Alternatywą dla oklein naturalnych będą te syntetyczne, które nie tylko wizualnie do złudzenia przypominają prawdziwe drewno, ale pozwalają także wyczuć strukturę słojów za pomocą dotyku, przez co jeszcze lepiej naśladują naturalny materiał.
4. Detale
Charakter wnętrza tworzą detale. Akcesoria takie jak lampy, lustra lub obrazy mogą stanowić doskonałą podpowiedź przy wyborze akcesoriów w drzwiach, takich jak klamki, zamki czy zawiasy, jak również elementów dekoracyjnych, takich jak intarsje.
5. Styl wnętrza
Drzwi, które wybierzemy powinny także harmonijnie wpisywać się w styl, w jakim urządzamy całe wnętrze. W przypadku stylu skandynawskiego doskonale sprawdzą się te jasne, o prostej formie, z naturalnego drewna i z przeszkleniami. Miłośnicy stylu glamour powinni postawić na drzwi w kolorze kontrastującym z barwą ścian, a więc na przykład białe. Do przestrzeni inspirowanych stylem kolonialnym pasować natomiast będą drzwi o wyrazistym charakterze.
Źródło: Porta
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Klinkier jest znany i stosowany od bardzo dawna. Przez lata...
czytajŁazienka na poddaszu ma wyjątkowy klimat. Jej aranżacja może wydawać...
czytajWprowadzenie w ubiegłym roku norm pogłosowych spowodowało zwiększenie zainteresowania szeroko...
czytajSala konferencyjna w biurze jest jak kuchnia w mieszkaniu –...
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz