Jak dobierać drzwi do wnętrza?

Jak dobierać drzwi do wnętrza?

Przy urządzaniu domu czy mieszkania, nie zawsze możemy sobie pozwolić na wsparcie profesjonalnego projektanta. Czy można zatem samemu zadbać o estetykę i spójny wystrój naszego "M"? Dobierając drzwi do wnętrza, wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach.

Wybór wzorów i rodzajów drzwi jest na rynku ogromny. Skąd więc można wiedzieć, czy wybrać model pełny czy przeszklony, w kolorach stonowanych czy wyrazistych? Aby nie popełnić aranżacyjnego faux pas, przy doborze drzwi należy pamiętać o pięciu prostych kryteriach.

1. Podłoga

Dopasowując drzwi do domu lub mieszkania warto kierować się kolorem podłogi i listew przypodłogowych. Miłośnicy ładu i harmonii powinni zdecydować się na drzwi w barwach niemal identycznych jak kolor posadzki. Zwolennicy bardziej nietypowych rozwiązań mogą postawić na kontrast. W nowoczesnych aranżacjach warto zdecydować się na przeciwieństwa, czyli np. zestawienie białych drzwi z czarną podłogą lub połączenie ciemnych drzwi i  listwy przypodłogowej z jasną terakotą.  

2. Metraż i światło

Rodzaj i kolor drzwi powinien być dopasowany także do powierzchni i poziomu doświetlenia aranżowanego wnętrza. Największym wyzwaniem są zwykle niewielkie pomieszczenia z nikłym dostępem światła dziennego. W takich miejscach warto postawić na przeszklenia.  Alternatywą dla nich będą drzwi z lustrem,  które odbijając światło optycznie powiększy i rozjaśni przestrzeń. Do małych wnętrz dobrym rozwiązaniem będą drzwi w jaśniejszych kolorach, takich jak biel i naturalne odcienie drewna. Jeśli chcemy optycznie podwyższyć strop mieszkania, warto zastosować przeszklenia, elementy dekoracyjne  czy wzory usłojenia w układzie pionowym.

3. Meble

Dobierając drzwi warto wziąć pod uwagę także kolor i strukturę mebli. Podobnie jak w przypadku podłogi, dobrze sprawdzają się zarówno zestawienia w tej samej tonacji kolorystycznej, jak i kontrastowe rozwiązania. Jeśli stawiamy na  nowoczesne elementy wyposażenia, dobrym rozwiązaniem będą drzwi przeszklone. Amatorzy drewnianych mebli powinni rozważyć wybór  drzwi o zbliżonym do nich kolorze i strukturze. Alternatywą dla  oklein naturalnych będą te syntetyczne, które  nie tylko wizualnie do złudzenia  przypominają prawdziwe drewno, ale pozwalają także wyczuć strukturę słojów za pomocą dotyku, przez co jeszcze lepiej naśladują naturalny materiał.

4. Detale

Charakter wnętrza tworzą detale. Akcesoria takie jak lampy, lustra lub obrazy mogą stanowić doskonałą podpowiedź przy wyborze akcesoriów w drzwiach, takich jak klamki, zamki czy zawiasy, jak również elementów dekoracyjnych, takich jak intarsje.

5. Styl wnętrza

Drzwi, które wybierzemy powinny także harmonijnie wpisywać się w styl, w jakim urządzamy całe wnętrze. W przypadku stylu skandynawskiego doskonale sprawdzą się te  jasne, o prostej formie, z naturalnego drewna i z przeszkleniami. Miłośnicy stylu glamour powinni postawić na drzwi w kolorze kontrastującym z barwą ścian, a więc na przykład białe. Do przestrzeni inspirowanych stylem kolonialnym  pasować natomiast będą drzwi o wyrazistym charakterze.

Źródło: Porta

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!