Ściany owiane laserunkiem

Ściany owiane laserunkiem

Laserunek to technika dekoracyjna rodem z malarstwa olejnego, która z powodzeniem stosowana jest w aranżacji wnętrz. Stylowa „przecierka” na ścianie pozwoli na uzyskanie najbardziej wyszukanych i nietuzinkowych wzorów.

Laserunkiem określamy przezroczystą lub półprzezroczystą warstwę farby, która zmienia tonację i barwę wcześniej nałożonej powłoki. Technika ta stosowana była głównie w malarstwie olejnym, a jej rozkwit przypada na XVII wiek za sprawą malarzy flamandzkich. Pochodzenie nazwy „laserunek” nie jest jednoznaczne. Najprawdopodobniej wywodzi się od pojęcia lasur, które w językach romańskich oznacza błękit, ale również przejrzyste, jasne barwy. Od pewnego czasu techniki laserunkowe stanowią inspirację dla producentów farb i materiałów do dekoracji ścian. Specjalne bejce pozwalają na osiągnięcie na ścianie dekoracyjnych efektów potocznie określanych przecierkami, które wzorują się na tej starej metodzie malarskiej.

Wodorozcieńczalna, akrylowa bejca tworzy półprzezroczyste efekty dekoracyjne na uprzednio pomalowanych powierzchniach ścian wewnętrznych i sufitów, elementach drewnianych i metalowych. Bejca może zostać bezpośrednio podbarwiona, bądź wymieszana z farbami wewnętrznymi.Jeżeli chcemy poświęcić więcej czasu na dopracowanie ostatecznego efektu wizualnego na ścianie, warto do bejcy (lub mieszanki bejcy z farbą) dodać preparat wydłużający czas schnięcia. Dzięki zastosowaniu bejcy osiągniemy na ścianie efekt potocznie określany przecierką, o wyjątkowej głębi i ciekawym rysunku. Do nakładania bejcy możemy użyć różnego rodzaju narzędzi od gąbki, przez pędzel, szmatkę, po wałek dekoracyjny.To jakiego charakteru nadamy ścianie zależy nie tylko od wybranego narzędzia, ale również od tego jaką techniką laserunek będzie nakładany. Powierzchnię można kreować krótkimi ruchami pędzla, zataczać koła, czy też pracować metodą krzyżową. Możemy również nadać ścianie staranny, symetryczny rysunek. Ostateczny wzór zależy od pomysłowości i inwencji wykonawcy.

Bejca charakteryzuje się wysoką przyczepnością do podłoża, odpornością na zmywanie i bardzo dobrą wydajnością. Średnio litr produktu pozwala na wykończenie ok. 15 m² powierzchni. Bejca może być stosowana do dekoracji wcześniej pomalowanych tradycyjnych wypraw wapienno-cementowych i cementowych, cienkowarstwowych tynków mineralnych i akrylowych, gładzi gipsowych, płyt gipsowo-kartonowych, tapet, budowlanych bloczków konstrukcyjnych, podłoży drewnianych i metalowych.

Źródło:Benjamin Moore

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!