Aranżacje kuchni na przestrzeni lat

Aranżacje kuchni na przestrzeni lat

W ciągu ostatnich lat trendy w aranżacji kuchni ulegały wielu zmianom, co dawało coraz to nowe możliwości zastosowania nowych elementów i materiałów. Jeszcze niedawno małe i wąskie pomieszczenia, charakterystyczne dla osiedlowych bloków, sprawdzające się głównie jako miejsca do przygotowywania posiłków, zostały zastąpione otwartymi przestrzeniami.

Każdy urządzający mieszkanie w bloku zapewne pamięta, ile wysiłku i pomysłów kosztowało go sprawienie, aby kuchnia była nie tylko miejscem spełniającym swoją podstawową funkcję. Prawdziwe wyzwanie stanowiło, aby to pomieszczenie niekiedy nawet pozbawione okien, uczynić na tyle pięknym i przyjemnym, aby każdy domownik chciał w nim spędzać czas. Pomagało tutaj wykorzystanie drobiazgów czy detali i głównie właśnie w takiej roli występowało wówczas szkło. Ten jakże wdzięczny materiał z pewnością nie wyczerpał wówczas tkwiącego w nim potencjału. Szczytem kreacji było zamontowanie luksfer, na przykład w charakterze ściany działowej.

Szkło w kuchni - nowa odsłona

Wraz z upływem lat zmieniał się poziom i styl naszego życia. Ewolucję przechodziło także budownictwo i projektowanie wnętrz. Obecnie dąży się do stworzenia przestronnych, otwartych pomieszczeń, w których z powodzeniem może przebywać kilku członków rodziny równocześnie, wykonując rozmaite czynności. Kuchnia jest epicentrum domowego życia – delektujemy się w niej filiżanką porannej kawy, przygotowujemy i spożywamy wspólnie posiłki, spotykamy się całymi rodzinami, omawiając miniony dzień. Jest funkcjonalna, a jednocześnie ma szansę spełniać najwyższe estetyczne wymagania.

Istnieje tendencja do projektowania nowoczesnych kuchni jako pomieszczeń zintegrowanych z pozostałą częścią mieszkania. Modne jest połączenie kuchnia-salon. W takim przypadku szklane detale wykorzystane w kuchni mogą nawiązywać do motywów znajdujących się na tapetach we wnętrzu przylegającym. Pozwala to osiągnąć niezwykły estetyczny efekt, a także tworzy wrażenie spójnej i harmonijnej koncepcji designu wnętrza. Wyboru wzoru dokonać można spośród dostępnych w katalogach lub pokusić się o samodzielne zaprojektowanie bądź nadruk dowolnie wybranego zdjęcia lub grafiki. Właściciele małych kuchni nie są wcale na pozycji straconej. Blaty, półki, drzwiczki - te rozwiązania nie tylko ozdobią kuchnię, ale nadadzą jej lekkość i poczucie większej przestrzeni.

O popularności szkła w aranżacjach kuchennych, poza jego oczywistymi dekoracyjnymi walorami, decyduje także to, iż jest bardzo praktyczne. Odporność na wysokie temperatury, twardość i wytrzymałość ułatwiają utrzymanie czystości i porządku. Co więcej, decydując się na szkło hartowane, unikniemy niebezpieczeństwa rozbicia się na ostre kawałki.

W tym momencie możemy śmiało powiedzieć, iż zastosowanie szkła w kuchni przeżywa prawdziwy rozkwit. Za jego wykorzystaniem, w aranżacji mieszkań i domów, przemawia przede wszystkim jego funkcjonalny charakter. Po pierwsze użycie szkła sprawia, że wnętrze staje się nie tylko bardziej nowoczesne, ale także optycznie większe. Dlatego też jego zastosowanie w małym pomieszczeniach znajduje uzasadnienie. Po drugie zdecydowana większość osób wybierających szkło zamiast tradycyjnych rozwiązań, docenia, iż jest wygodne i łatwe w pielęgnacji.

Źródło: Glass House

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!