Funkcjonalny kominek

Funkcjonalny kominek

Kominek z reguły pełni w domach funkcję rekreacyjną, co sprawia, że znaczne ilości energii są marnowane. Warto więc wykorzystać go jako źródło ciepła, które w zależności od wybranej instalacji stanie się głównym lub dodatkowym systemem grzewczym w budynku.


W tradycyjnym kominku z otwartą komorą spalania ciepło promieniuje bezpośrednio z paleniska do wnętrza pomieszczenia. Pozwala to stworzyć przyjemną atmosferę we wnętrzu, jednak z perspektywy grzewczej jest bardzo nieekonomiczne. Alternatywę stanowią kominki z płaszczem wodnym oraz DGP. Czym różnią się te rozwiązania i co możemy dzięki nim zyskać?

DGP, czyli?

Kominki z zamkniętą komorą mogą wykorzystywać w celach grzewczych tzw. DGP, czyli system dystrybucji gorącego powietrza. Wkład rozgrzany do bardzo wysokiej temperatury jest opływany przez powietrze, które transportuje ciepło poprzez specjalne kanały do pozostałych pomieszczeń. Istotne przy takim rozwiązaniu jest odpowiednie rozmieszczenie rur, ponieważ ma ono znaczny wpływ na wydajność instalacji.

Decydując się na DGP, mamy do wyboru dwa obiegi naturalny oraz wymuszony. W pierwszym przypadku ogrzane, a co za tym idzie lżejsze powietrze unosi się i  przedostaje przez kanały maksymalnie na odległość 3 metrów. Zaletą tego rozwiązania jest niski koszt inwestycyjny oraz brak urządzeń wspomagających. Jeśli jednak zależy nam na większych dystansach (około 10 m), skorzystajmy z obiegu wymuszonego. Wymaga on zamontowania turbin elektrycznych, które zwiększają ciśnienie przepływu powietrza, ale przy tym również zużycie energii.

Pamiętajmy jednak, że system dystrybucji gorącego powietrza przyniesie wymierne korzyści tylko wówczas, gdy możliwa będzie swobodna wymiana powietrza między kominkiem a ogrzewanymi pomieszczeniami.

Ciepło pod płaszczem

W kominkach z płaszczem wodnym przez szybę promieniuje zaledwie 20% ciepła. Pozostała część oddawana jest do czynnika grzewczego, tj. wody płynącej między podwójnymi ściankami komory, która następnie rozchodzi się do pozostałych pomieszczeń. System może zostać podłączony do istniejącego już centralnego ogrzewania, co znacznie obniży koszty inwestycyjne. Może współpracować też z różnymi wymiennikami ciepła np. ogrzewaniem podłogowym czy grzejnikami. Odpowiednio dobrane parametry, a co za tym idzie wysoka sprawności instalacji, zapewnią komfort grzewczy w trakcie całego roku. Warto też wspomnieć, że drewno dokłada się w tym wypadku zaledwie dwa razy w ciągu doby.

Kominek a źródła odnawialne

Atutem instalacji z płaszczem wodnym jest możliwość wykorzystywania jej nie tylko w roli samodzielnego źródła, ale również wsparcia dla odrębnego systemu CO i CWU. Korzystnym rozwiązaniem jest zintegrowanie go z systemami bazującymi na odnawialnych źródłach energii np. pompą ciepła.

Takie połączenia nie są już na rynku nowością, dlatego pompy ciepła są do nich odpowiednio przystosowane.Specjalne moduły pozwalają za pomocą panelu sterującego w prosty sposób zarządzać całym systemem, dostosowując parametry tak, by przynosiły optymalny efekt.

Oprzyrządowanie pozwala regulować pracę poszczególnych elementów instalacji, takich jak zasobnik ciepłej wody użytkowej czy pompy obiegowe. Dzięki temu możemy dokładnie ustawiać np. temperaturę kominka, co zapewnia zyski nie tylko finansowe, ale również ekologiczne.

Źródło:Nateo Sp. z o.o.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!