Jak urządzić pokój dla pierwszoklasisty?

Jak urządzić pokój dla pierwszoklasisty?

Aranżacja wnętrz pokoju dla kilkuletniego dziecka musi uwzględniać jego specyficzne potrzeby - zwłaszcza jeśli stoi u progu edukacji szkolnej. Jak zaplanować aranżację wnętrz dla pierwszoklasisty?

Pierwszy dzień w szkole to dla każdego dziecka nowy etap w życiu. Rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej to nie tylko nowi koledzy i nauczyciele, ale przede wszystkim obowiązki - choć dla nas, dorosłych, mogą wydawać się banalne, dla naszych pociech są zazwyczaj wyzwaniem, którym muszą stawić czoła. Odpowiednia aranżacja wnętrz ułatwi im codzienne odrabianie lekcji, a także pozwoli rozwinąć pasje i zainteresowania.

Czytaj również: Jak odmienić dziecięcy pokój?

Obecność nowych technologii w naszym codziennym życiu, nowe zwyczaje i wymagania nauczycieli - te czynniki mają znaczący wpływ na to, jak powinien być wyposażony pokój małego ucznia. Po beztroskich latach w przedszkolu musi sprostać nieco poważniejszym oczekiwaniom i obowiązkom, które stawiane są przed pierwszoklasistami. Dzieci ćwiczą czytanie i pisanie, rysują, ale nie brakuje także czasu na zabawę. Życie szkolne wpływa również na to, jak wygląda czas spędzany przez dziecko w domu. Pierwszoklasista musi mieć zaaranżowane miejsce, w którym będzie mógł odrobić lekcje, poczytać książkę lub przygotować pracę na zajęcia plastyczne. Z reguły wymaga to od rodziców zmiany wystroju i wyposażenia pokoju dziecka.

Bez wątpienia najpilniejszą potrzebą jest biurko i odpowiednio dopasowane do niego krzesło. Bardzo ważne, aby wyrobić w dziecku nawyk odrabiania lekcji przy biurku. Będzie to miało pozytywny wpływ nie tylko na porządek w pokoju, ale również sylwetkę malucha (zdrowy kręgosłup). Mebel ten powinien być starannie wykonany z wysokiej jakości materiałów, tak aby służył młodemu uczniowi przynajmniej do gimnazjum. Niewątpliwą zaletą będzie również odpowiednia ilość szuflad, przegródek i półek, które pierwszoklasista będzie mógł wykorzystać do przechowywania zeszytów, książek, kredek i innych artykułów szkolnych. Dobrym pomysłem jest biurko z wmontowaną tablicą korkową, do której dziecko będzie mogło przypinać ważne notatki, plan lekcji czy nawet prace plastyczne.

Kolejnym ważnym etapem przygotowywania pokoju dla naszego ucznia jest dobór krzesła pasującego do biurka. Oparcie powinno być sztywne i wyprofilowane, tak by mogło odciążyć plecy i pomoże utrzymać prawidłową postawę.

Do jednych z ciekawszych rozwiązań należy stolik z rolką papieru rozwijaną na blat. Dzięki temu dziecko ma dużą powierzchnię do wykorzystania w twórczych pracach lub do nauki pisania. Duża ilość szuflad pozwoli trzymać wszystkie kredki, flamastry i farby w zasięgu ręki. Co ciekawe, stolik może rosnąć wraz z naszym dzieckiem. Wystarczy tylko dobrać odpowiedniej długości nogi, a z niskiego stolika dla pierwszoklasistów zamieni się w stolik dla nastolatka.

Czytaj również: Dziecięcy dywan jak z bajki

Aranżując dziecięcy pokój nie można zapomnieć o dodatkach i akcesoriach, które umilą naszym pociechom czas wolny i wpłyną na ich dobre samopoczucie w ich czterech ścianach. Co więcej, poza aspektami dekoracyjnymi, mogą spełniać również funkcję praktyczną, na przykład kolorowa skrzynia będzie idealna do przechowywania zabawek, lampka nocna w kratkę będzie źrodłem światła w długie jesienne wieczory, a budzik w kwiatki stanie się zapowiedzią "pierwszego dzwonka".

Źródło: My Room

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!