Bauhaus odkryty na nowo

Bauhaus odkryty na nowo

Szkoła Bauhausu to jeden z najbardziej wpływowych kierunków w historii architektury i wzornictwa. Jego spuścizna nadal znajduje zainteresowanie wśród projektantów, a także miłośników designu, o czym świadczy chociażby fakt, że lampa Bestlite jest w stałej produkcji aż od 1930 roku. Ich największym zwolennikiem był sam Winston Churchill.

Dzięki duńskiej firmie Gubi, która przejęła markę w 2004r. seria jest ponownie odkrywana przez wielbicieli designu - należy bowiem do czołówki klasycznych wzorów. Produkowana od 1930 roku oferta lamp Bestlite cieszy się ciągle niesłabnącym powodzeniem. Dość surowa stylistyka wpasowuje się we wnętrza o bardzo różnych charakterach. Bestlite ograniczył się do kilku kolorów, a oferta różni się funkcjonalnością i kilkoma zaledwie modyfikacjami konstrukcji samych lamp.

Lampy Bestlite zaprojektowane zostały przez Roberta Dudleya, najbardziej wpływowego projektanta szkoły Bauhausu - jednej z bardziej wpływowych sił modernistycznej architektury oraz nowoczesnego designu. Ukochany przez architektów, projektantów i miłośników projektowania ponad 80 lat temu do dziś Bestlite cieszy się globalnym zainteresowaniem i szybko zyskuje status ikony.

Robert Dudley Best (1892-1984) był dziedzicem największej na świecie fabryki oświetlenia, założonej w Birmingham w 1840 roku. Mimo swojej dumnej historii, Best uważał, że wzory lamp produkowanych przez rodzinną fabrykę były przestarzałe. W 1925 roku,Anglik odwiedził międzynarodową wystawę współczesnego designu w Paryżu, gdzie wiele prezentowanych projektów inspirowanych było pracami Le Corbusiera i Miesa van der Rohe. Zainspirowany tym, co widział, Best rozpoczął studia Wzornictwa Przemysłowego w Paryżu i Düsseldorfie, gdzie stał się bliskim przyjacielem Waltera Gropiusa, założyciela ruchu Bauhaus. Oczywiście cała historia ma ogromny wpływ na wzornictwo Bestlite.

Źródło: scandinavianliving

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!