Drewniana podłoga w kuchni

Drewniana podłoga w kuchni

Odporna na wilgoć i zabrudzenia, estetyczna, trwała - taka powinna być podłoga w kuchni. Te wymagania nie dyskredytują podłóg drewnianych. Odpowiednio zabezpieczony parkiet i mozaikę można użytkować w jadalni i kuchni z powodzeniem przez wiele lat.

Podłoga w kuchni jest szczególnie narażona na zużycie i zniszczenie, dlatego obawy związane z montażem drewnianych klepek na jej powierzchni są uzasadnione. To w kuchni na posadzkę spadają sztućce, naczynia i rozlewają się detergenty oraz inne płyny. Podłoga w kuchni jest też mocno eksploatowana w wyniku intensywnego ruchu i może się nieco zetrzeć, przebarwić i wgnieść. Aby tak się nie stało, posadzka musi być wykonana z odpowiedniego gatunku drewna i profesjonalnie zabezpieczona. W efekcie będzie służyła przez dziesiątki lat, sprawi, że kuchnia będzie przyjemna, ciepła i bezpieczna. Ponadto, drewniana podłoga w kuchni ma też inne zalety: pasuje do nowoczesnych jak i rustykalnych stylizacji mebli, nigdy nie wychodzi z mody i tworzy jednolitą powierzchnię bez łatwo brudzących się fug, które powstają między kaflami.

Wybór rodzaju drewna to połowa sukcesu

Nie ma wątpliwości, że drewno jest trwałe, jednak wśród jego gatunków są bardziej i mniej wytrzymałe rodzaje. W kuchni najlepiej sprawdzą się deski z litego drewna lub parkiet. Za kilka lat będą mogły być poddane renowacji, czyli cyklinowaniu. Dodatkowo podłogę można zabezpieczyć lakierem. Z polskich gatunków drewna najlepiej sprawdzi się jesion, dąb i buk, natomiast z egzotycznych - jatoba, merbau i doussie.

Należy również pamiętać, aby wybierać drewno pierwszego gatunku, o jednolitej barwie i równomiernym usłojeniu, bez sęków. Podczas montażu warto zadbać o lekkie nachylenie podłogi od szafek w kierunku środka kuchni (jeżeli pod meblami pojawi się woda, szybciej ją zauważymy i usuniemy).

Zabezpieczenie to gwarancja długowieczności

Podłoga drewniana w kuchni powinna być zabezpieczona przed wilgocią, plamami, uszkodzeniami mechanicznymi i ścieraniem. Takie rygorystyczne wymogi zapewniają jedynie specjalistyczne lakiery o właściwościach przemysłowych.

Drewno pokryte lakierem jest odporne na promienie UV, wilgoć i ścieranie, a ewentualne zabrudzenia na jego powierzchni są dużo łatwiejsze do usunięcia. Trwałość powłoki stworzonej przy pomocy lakieru wynosi od kilku do kilkunastu lat.

Pielęgnacja i konserwacja drewnianej podłogi

Właściwa pielęgnacja i konserwacja podłogi drewnianej w kuchni wydłuży jej żywotność i estetyczny urok. Do tego celu należy stosować odpowiednie, specjalistyczne preparaty, które nie szkodzą powierzchniom.

Podsumowując: montażu drewnianej podłogi w kuchni nie trzeba się obawiać. Warunkiem jej zastosowania w jadalni jest jej dobre zabezpieczenie. Zaleca się wykończenie powierzchni lakierem lub olejem, ze względu na możliwość kontaktu podłogi z wodą. Utrzymanie posadzki w najlepszej jakości jest co prawda bardziej wymagające i czasochłonne niż np. podłogi z gresu czy linoleum, ale jej zalety są nie do przecenienia. Dzięki drewnianej podłodze będziemy mieć ciepłą i miłą powierzchnię, a nie imitujące deski, kafelki. Co więcej, drewniana podłoga zapewni wnętrzu elegancję i komfort.

Źródło: Domalux Professional

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!