Grupa Plus Architekci dla Muzeum Historii Żydów Polskich

Grupa Plus Architekci dla Muzeum Historii Żydów Polskich

Wiemy już kto wygrał ogłoszony przez Muzeum Historii Żydów Polskich konkurs na projekt systemu informacji kierunkowej. Jury pod przewodnictwem Rainera Mahlamäki, fińskiego architekta odpowiedzialnego za projekt budynku, wyłoniło zwycięzcę - warszawską pracownię Grupa Plus Architekci.

Informacja kierunkowa ma za zadanie doprowadzić zwiedzających do poszczególnych części muzeum, szczególny nacisk kładziony jest na wskazanie Wystawy Głównej. Wytyczenie jednoznacznego ciągu komunikacyjnego jest istotne ze względu na skomplikowany układ funkcjonalny budynku.

Grupa Plus Kreatywni – część pracowni Grupa Plus Architekci, odpowiedzialna za projektowanie graficzne, przy współpracy z Jarosławem Kowalczykiem stworzyła projekt współgrający z nowoczesną architekturą muzeum. Asymetryczne wejście i hol główny przecinają bryłę na dwie części, co symbolizuje rozstąpienie się Morza Czerwonego. Odbiór przekazu architektury nie mógł zostać zdominowany przez umieszczenie w tej przestrzeni agresywnych elementów informacyjnych.

Projekt wyłoniony przez Mahlamäkiego bazuje na sześcianie, który nawiązuje do bryły budynku. Geometryczna forma przyjmuje postać czysto użytkową, pozostawiając funkcję dekoracyjną innym elementom holu. Grupa Plus Kreatywni wprowadziła prosty kod kolorystyczny oraz zastosowała różne wielkości poszczególnych elementów oznakowania – od największych i najważniejszych po mniejsze, uzupełniające. Co więcej, opracowano też nowy system piktogramów – nowoczesny, prosty i, co najważniejsze, czytelny. Ułatwi to zwiedzającym orientację w przestrzeni budynku.

Jednocześnie koncepcja informacji kierunkowej kładzie nacisk na dynamicznym charakter Muzeum Historii Żydów Polski, a także na przyświecającą miejscu ideę dialogu i otwartości. Dlatego też poszczególne elementy projektu są szczególnie przyjazne dzieciom. Jest to o tyle ważne, że muzeum ma pełnić rolę edukacyjną, ucząc tolerancji i szacunku we wzajemnych relacjach Polaków i Żydów.

Nowa informacja kierunkowa zostanie zaprezentowana 28 października, przy okazji otwarcia Wystawy Głównej.

Grupa Plus Architekci to polska pracownia architektoniczna, której założycielem jest Tomasz Wuczyński. Charakterystyczna filozofia Grupy Plus Architekci stawia przede wszystkim na jakość, funkcjonalność i prostotę, począwszy od projektów biurowych, hotelowych oraz domów jednorodzinnych po aranżację wnętrz – zarówno przestrzeni komercyjnych jak i prywatnych. Od niedawna pracownia poszerzyła także zakres swoich usług o tworzenie kompleksowej identyfikacji wizualnej dla firm oraz projektowanie systemów informacji kierunkowej.

Pracownia jest znana m.in. z realizacji projektów takich jak: hotel Poziom 511, siedziba główna firmy AWBUD. W portfolio znajdują się projekty koncepcyjne: Dom Introwertyka, Dom Pasmowy – z serii introwertycznych domów bez okien, Dom z Plastiku.

W ramach pracowni funkcjonuje Grupa Plus Kreatywni, oferująca m. in. usługi projektowania graficznego.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!