Nowa siedziba firmy - jak sprawnie się przeprowadzić i urządzić w nowym miejscu?

Nowa siedziba firmy - jak sprawnie się przeprowadzić i urządzić w nowym miejscu?

Przeniesienie siedziby firmy jest naturalną konsekwencją prężnego rozwoju przedsiębiorstwa. Należy pamiętać o tym, że stwarza doskonałe możliwości do aranżacji nowej przestrzeni tak, by wspierała pracowników w realizacji ich celów biznesowych.

Stojąc przed ważnym wyborem

Rozpoczęcie poszukiwań nowej siedziby należy rozpocząć od analizy obecnych potrzeb firmy oraz oczekiwań względem biura w ujęciu kilkuletnim. Obok czynników takich, jak liczba pracowników i plany rekrutacyjne, warto wziąć pod uwagę trendy w zakresie optymalizacji i adaptacji przestrzeni biurowej, wśród nich te, które wiążą się z wprowadzaniem elastycznego czasu pracy, home office oraz desksharing. Wybierając lokalizację przedsiębiorcy powinni szukać tzw. zdrowych budynków - doświetlonych światłem dziennym, klimatyzowanych, wyposażonych w nowoczesny system wentylacji. Stworzenie optymalnego klimatu pracy przełoży się bowiem na efektywność zespołu. Dla przykładu, odpowiednia wentylacja podniesie jego efektywność nawet o 11%, a dostęp do światła dziennego może zredukować absencję pracowników spowodowaną chorobami o prawie 3 dni w roku i przyczyni się do wzrostu produktywności porównywalnego do prawie 4 dodatkowych dni pracy w miesiącu. W ostatnich latach coraz większego znaczenia nabierają także aspekty ekologiczne, które przekładają się nie tylko na niższe koszty eksploatacji biura, ale również na wizerunek firmy w oczach świadomego i odpowiedzialnego ekologicznie pokolenia Y.

W dzisiejszych czasach biuro to nie tylko miejsce pracy, ale też miejsce, w którym spędzamy znaczną część życia. Obecne pokolenie przywiązuje dużą wagę do ekologii i eneregooszczędnych rozwiązań, zatem siedziba w "zielonym", certyfikowanym budynku z pewnością przyczyni się do zwiększenia zadowolenia pracowników - a to przełoży się na ich zaangażowanie i lojalność względem firmy. Takie wymagania pracowników potwierdza badanie OXYGENZ przeprowadzone przez Johnson Controls - według wyników aż 96% osób w wieku 18-25 lat ma takie oczekiwania wobec miejsca pracy.

Kolejnym ważnym aspektem warunkującym wybór nowej lokalizacji powinna być otaczająca infrastruktura, dostępność transportu publicznego oraz ilość miejsc parkingowych nieopodal budynku. Warto również zwrócić uwagę na stojaki na rowery - dla niektórych pracowników może być to tak samo ważne jak miejsce dla samochodu.

Jak zaaranżować nowe biuro?

Organizacja nowego biura to kluczowy etap procesu zmiany siedziby. Jeśli nowa przestrzeń zostanie dobrze zaprojektowana, stanie się istotnym czynnikiem wspierającym zespół w realizacji codziennych zadań. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z tego faktu - z analiz Cushman & Wakefield wynika, że 56% organizacji przy reorganizacji miejsca pracy rozważa zmiany w zakresie aranżacji przestrzeni biurowej mające przynieść wzrost efektywności zespołu. Na znaczeniu nabiera także zdanie pracowników i ich oczekiwania względem miejsca pracy.

Ze względu na nowe trendy w urządzaniu przestrzeni biurowych i nowych standardów, dla wielu pracowników nowoczesnych centrów usług dla biznesu ważna jest organizacja i wygląd biura. Swoim układem i sposobem aranżacji może wpływać na produktywność i zaangażowanie zespołu, a tym samym na efektywonść firmy.

Biuro będzie wspierać zespół w realizacji celów firmy tylko wówczas, jeśli zostanie optymalnie dostosowane do jego potrzeb. W projekcie wnętrza biura warto uwzględnić nie tylko stanowiska do pracy indywidualnej, ale także strefy do pracy w zespole, sale konferencyjne oraz pokoje relaksu. Dostępne na rynku meble biurowe umożliwiają dostosowanie przestrzeni do potrzeb pracowników i specyfiki działania organizacji. Przykładowo, biurka mogą być wyposażone w ścianki działowe, dzięki którym możliwa jest efektywna praca w skupieniu, sofy z wysokimi oparciami pozwolą stworzyć strefy do pracy kreatywnej i zespołowej, a kolorowe pufy doskonale wkomponują się w przestrzeń przeznaczoną do relaksu. Inteligentne rozwiązania biurowe pomogą stworzyć wielofunkcyjne biuro nawet na niewielkiej przestrzeni.

Czas na porządki

Zmiana lokum stanowi dla firm okazję do uporządkowania dokumentacji – przeniesienia ważnych informacji na twardy dysk, usunięcia nieaktualnych danych itp. Warto wykorzystać relokację siedziby do wprowadzenia nowych procedur, które ułatwią obieg dokumentów w firmie. Wśród takich rozwiązań można wymienić np. cyfryzację dokumentów oraz optymalizację procedur związanych z drukiem. Firmy mogą zlecić proces zarządzania dokumentami zewnętrznym partnerom, którzy zatroszczą się także o bezpieczeństwo firmowych danych.

Źródło: Mikomax Smart Office

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!