Jak zaaranżować aneks kuchenny?

Jak zaaranżować aneks kuchenny?

O czym należy pamiętać urządzając aneks kuchenny? Przede wszystkim o spójności z wystrojem sąsiadującej jadalni czy salonu, konieczności utrzymania porządku ze względu na stałą ekspozycję na widok gości, a także o funkcjonalności i dobrym zagospodarowaniu każdego centymetra kwadratowego. To wszystko sprawia, że urządzenie aneksu kuchennego może okazać się problemem.

Obecność aneksu kuchennego często jest podyktowana ograniczoną przestrzenią mieszkania lub układem pomieszczeń. Źle urządzony może wiązać się z koniecznością borykania się z przenikaniem zapachów przygotowywanych potraw, trudnością w poruszaniu się pomiędzy elementami wyposażenia czy niewystarczającą ilością miejsca do przechowywania garnków oraz produktów spożywczych. Ze względu na rodzaj wykonywanych w kuchni czynności, czynniki te nie powinny negatywnie wpływać na jej ergonomię oraz komfort funkcjonowania domowników. Tak jak w przypadku tradycyjnych pomieszczeń, projektowanie przestrzeni aneksu rządzi się swoimi prawami. Dzięki wdrożeniu kilku prostych rozwiązań nie tylko uda nam się maksymalnie wykorzystać powierzchnię przeznaczoną na urządzenie kuchni, ale również optycznie powiększyć i nadać mieszkaniu głębi. O czym warto pamiętać?

Ergonomia na pierwszym planie

Projektując rozkład wyposażenia aneksu kuchennego, niezwykle ważne jest, aby był on zgodny z podstawowymi zasadami ergonomii pomieszczenia. Dysponując przestrzenią tylko na jednej płaszczyźnie, istotne aby poszczególne elementy komponowały się w spójną, ułożoną logicznie całość. Urządzanie aneksu powinniśmy zacząć od wstawienia lodówki. Później możemy zająć się wstawieniem blatu. Najlepiej podzielić go na sekcje - jego pierwsza część powinna mieć nie mniej niż 60 cm, obok niego umieszczamy zlewozmywak, później kolejny blat do przygotowywania posiłków, a na końcu płytę grzewczą lub kuchenkę gazową. Wygodę działania zapewni taki szereg o całkowitej długości minimum 150 cm. Tak urządzona przestrzeń pozwoli nam na komfortowe wykonywanie codziennych czynności, eliminując tym samym konieczność lawirowania pomiędzy poszczególnymi stanowiskami pracy. Dodatkową powierzchnię, którą możemy wykorzystać jako część jadalną może stanowić wyspa kuchenna. Dzięki wyższej niż w przypadku standardowego blatu górnej krawędzi zasłoni ona część wyposażenia, stanowiąc wyraźną granicę pomiędzy kuchnią, a salonem.

Walka z zapachami

Jedną z największych niedogodności jakiej obawiają się osoby urządzające aneks kuchenny jest rozchodzenie się uciążliwych zapachów, których nie sposób wyeliminować, gotując lub smażąć potrawy. Szczególnie, jeśli przestrzeń pozbawiona jest okien, aromaty mogą łatwo wnikać w tkaniny znajdujące się w salonie. Jak pozbyć się tego problemu? Podstawowym rozwiązaniem jest zamontowanie funkcjonalnego oraz cichego okapu. Wybierając konkretny model, warto zwrócić uwagę na współczynnik wydajności najczęściej w przedziale od 160 do 900 m3/h oraz poziom wytwarzanego hałasu (dB). Należy również pamiętać, że ze względu na otwartą przestrzeń, okap powinien wyróżniać się estetyką oraz dopasowaniem do całości wystroju. Aby mieć pewność, że pochłonie on nieprzyjemne zapachy i nie będzie zawadzał nam podczas gotowania, zamontujmy go na wysokości minimum 70 cm od krawędzi palników kuchenki.

Kuchnia na błysk

Jako przestrzeń otwarta i wystawiona na widok, aneks kuchenny wymaga utrzymania stałego porządku i czystości. Można to osiągnąć zarówno dzięki systematycznemu sprzątaniu, jak i przemyślanemu urządzeniu pomieszczenia. Aby usunąć natomiast z blatu roboczego zbędne elementy, takie jak garnki, sprzęty kuchenne czy produkty spożywcze, warto wybrać szafki wyposażone w stelaże oraz stojaki, dzięki którym łatwo posortujemy ich zawartość. Z pomocą może przyjść wyspa lub barek, we wnętrzu której możemy ukryć pojemne szafki i szuflady.

Źródło: Grupa Armatura

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!