Błękitny zawrót głowy

Błękitny zawrót głowy

Kolor niebieski w aranżacji wnętrz jest nie tylko niezwykle "bezpieczny", ale też bardzo modny - warto zatem brać go pod uwagę przeprowadzając metamorfozę wystroju mieszkania.

Zdaniem  Pantone Incorporated - amerykańskiej firmy odpowiedzialnej za kreowanie trendów, niebieski to najmodniejsza barwa najbliższych sezonów. Jak ją wykorzystać aranżując wnętrze mieszkania? To zależy jaki efekt chcemy uzyskać - totalnej metamorfozy, czy niewielkich zmian.

Bez ryzyka

Używając we wnętrzu błękitnych barw trudno popełnić aranżacyjne faux pas. Swoje zastosowanie znajdują zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i w stylu vintage - w zależności od stopnia nasycenia koloru i jego temperatury. Co więcej, kolor niebieski optycznie powiększa przestrzeń, przez co idealnie sprawdzi się nawet w niewielkich mieszkaniach. Nie jest trudno też skomponować go z innymi barwami - pasuje zarówno do słonecznych żółci, chłodnych szarości czy ognistych czerwieni. Chcąc użyć błękitu w strefie przeznaczonej do relaksu, warto sięgnąć po jego zgaszone odmiany, nieco wyblakłe, gołębie, wpadające w szarości. Poza atrakcyjnym efektem wizualnym zyskamy również rozwiązanie praktyczne - zabrudzenia na dywanie, sofie czy ścianie w takim odcieniu są mniej widoczne.

Chaber, szafir, ultramaryna

Intensywne odcienie niebieskiego pomogą nam uzyskać efekt WOW. Chaber, kobalt, indygo, lapis, szafir, ultramaryna - wszystkie te odmiany błękitu nadadzą wnętrzu zdecydowany i mocny charakter. Z ciemnymi odcieniami należy postępować ostrożnie - mogą pomniejszyć przestrzeń lub sprawiać wrażenie zbyt agresywnych. Barwy te dobrze wyglądają w dobrze doświetlonych pokojach oraz w towarzystwie innych kolorów: czerwieni lub pomarańczy – w modernistycznym wystroju, albo złota i beżu w konwencji bardziej klasycznej. Zawsze dobrze i bezpiecznie w zestawieniu z bielą i szarościami.

Solidna baza

Kolorystyczne mody przychodzą i odchodzą, dlatego dobrze stosować je w taki sposób, by, kiedy pojawi się nowy pomysł na wnętrze,  móc łatwo i niedrogo przeprowadzić kolejną rewolucję. Zgodnie z tą ideą, warto stworzyć w mieszkaniu neutralną, dobrą jakościowo bazę: drewniana podłoga, białe drzwi i listwy wykończeniowe to trio, na którym nie warto oszczędzać. Ich wymiana wiąże się bowiem z większym kosztem i sporym zamieszaniem logistycznym.

Źródło: Invado

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!