Mieszkanie w skandynawskim stylu

Mieszkanie w skandynawskim stylu

Dania, w szczególności jej stolica Kopenhaga od lat uchodzi za światową stolicę designu i wzornictwa, słynie z prostego, a jednocześnie naturalnego stylu. Bardzo jasne, w prostej formie a jednocześnie dalekie od banalnych realizacji. To wszystko to główne cechy stylu rodem z Kopenhagi.

Właściwy balans między estetyką i ergonomią to kwintesencja skandynawskiego podejścia do aranżacji wnętrz. Idealnie możemy to zobaczyć na przykładzie Kopenhagi, która obecnie cieszy się opinią niekwestionowanej stolicy designu. W nieskomplikowanych, jasnych wnętrzach wyraźne widać zamiłowanie do naturalnych materiałów, zdolność do kreatywnego łączenia nowego ze starym oraz umiejętność wprowadzania detali, które dopełniają charakter projektu. Jeśli zastosujemy się do podstawowych zasad, podobną stylistykę możemy wprowadzi także do własnego mieszkania.

Jasne aranżacje

Tym, co jako pierwsze zwraca uwagę w duńskich mieszkaniach, jest ich jasna kolorystyka. Na ścianach dominuje przede wszystkim czysta, śnieżna biel (aby stworzyć podobny efekt możemy sięgnąć np. po emulsję lateksową. Często towarzyszy im pobielana podłoga lub malowane na biało meble. Całość zazwyczaj łączona jest dodatkowo z paletą jasnych szarości. Takie neutralne zestawienie sprawia, że wnętrze staje się bardzo spokojne i przyjemne w odbiorze.

Szacunek dla przestrzeni

 Mieszkańcy małej Danii z wielkim szacunkiem podchodzą do przestrzeni. Stąd też w ich mieszkaniach próżno szukać nadmiaru przedmiotów, przypadkowych bibelotów czy zbędnych dekoracji. Pomieszczenia są najczęściej oszczędne w formie, a każdy przedmiot pełni określoną funkcję. Dzięki temu nawet małe mieszkania są bardzo komfortowe i lekkie w odbiorze.

Przede wszystkim natura

 Północ Europy znana jest przywiązywania ogromnej wagi do ekologii. Dlatego też w kopenhaskich mieszkaniach dominują naturalne, przyjazne dla zdrowia i środowiska materiały. Oczywiście ogromną popularnością cieszy się drewno (olejowane lub pobielane), z którego wykonane są nie tylko podłogi i meble, ale też np. naczynia, lampy czy dekoracje. Obok drewna chętnie wykorzystuje się kamienie, wiklinę czy też naturalne tkaniny, takie jak wełna oraz len. Podobną tendencję widać nawet w przypadku materiałów budowlanych, które powinny być ekologiczne.

Łączenie starego z nowym

Jedną z typowych cech kopenhaskich wnętrz jest zdolność kreatywnego łączenia starego z nowym. Przykładem mogą być tu nowoczesne meble zaaranżowane w mieszkaniu, na którego ścianach zachowano dawne sztukaterie. Podobnym zabiegiem jest łączenie mebli będących w rodzinie od pokoleń z np. designerskimi dodatkami. Duńczycy okazują się tutaj bardzo odważni – bez obaw zestawiają antyki ze współczesnymi przedmiotami, tworząc  oryginalne kompozycje.

Mocny akcent

Na koniec należy wspomnieć o częstym wykorzystaniu tzw. mocnego akcentu, stanowiący element przełamujący i jednocześnie dopełniający wnętrze. Może nim być np. turkusowy stołek zestawiony z białą aranżacją lub niebanalna dekoracja w oknie. Nie idzie tu jednak o przesadę lub efekt kontrastu. W prost przeciwnie – w ten sposób mieszkanie zyskuje po prostu własny, niepowtarzalny charakter.

Źródło: Bondex


Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!