Eko-moda we wnętrzach

Eko-moda we wnętrzach

Ekologia staje się coraz bardziej obecna w niemal każdej dziedzinie naszego życia. Ten trend mocno widać także w wystroju wnętrz - inspiracje naturą znajdują coraz więcej zwolenników.

Spokój, harmonia i ciepły urok to kwintesencja wnętrz urządzonych zgodnie z ekologicznymi tendami. Przyjazne i klimatyczne stanowią idealne miejsce wytchnienia od codziennego pośpiechu i zgiełku. Styl eko jest niezwykle uniwersalny i w zależności od indywidualnych upodobań może nawiązywać do różnych nurtów, np. minimalizmu, stylu skandynawskiego lub rustykalnego. Ważne jest, aby tworząc taką kompozycję, zachować podstawowe cechy definiujące ekologiczny trend i zadbać o to, żeby odgrywały one dominującą rolę w aranżacji. W tym celu wystarczy poznać kilka prostych zasad.

Eko w każdym wnętrzu

Jednym z wielu walorów ekologicznych stylizacji jest ich szeroki wachlarz możliwości zastosowania. Ze względu na lekki charakter doskonale sprawdzają się nie tylko w okazałych domach i apartamentach, ale również w mieszkaniach o standardowym metrażu, które obecnie cieszą się dużym popytem.

Mieszkania wielkości 60-70 m2 warto zaaranżować w sposób, który nada im wrażenia lekkości i podkreśli ich przestronność. Jasna paleta stonowanych barw eko i naturalne materiały doskonale spełnią to zadanie. Aranżacje inspirowane naturą cechują się skromnością i prostotą, co sprawia, że są zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem niż kompozycje bazujące na intensywnych barwach i dekoracyjnych formach.

ABC eko stylu

Chcąc trzymać się konkretnego stylu w wystroju wnętrz nizwykle ważny jest dobór odpowiednich kolorów i materiałów. W przypadku aranżacji EKO dominuje biel zestawiona ze stonowaną paletą odcieni ziemi jak beże, brązy i szarości. Dla ożywienia kompozycji najczęściej stosuje się delikatne błękity oraz subtelne żółcienie.

- Biała bazowa barwa odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż rozjaśnia wnętrze i nadaje mu świeży charakter. Materiały w ekologicznej stylizacji powinny być jak najmniej przetworzone. Królują przede wszystkim drewno, kamień, rattan, wiklina oraz różnego rodzaju tkaniny naturalne. Dopuszczalne jest również wprowadzanie elementów szkła oraz metalu, natomiast rezygnujemy tu ze wszelkich sztuczności jak plastik czy tkaniny syntetyczne. Aby podkreślić ekologiczny styl wnętrza, warto zastosować akcenty o surowej formie. Mogą to być np. meble z niewykończonego drewna lub elementy z niepolerowanego kamienia – radzi Karolina Strzelczyk, Architekt Wnętrz z Pracowni Aranżacji Wnętrz Carolineart.

Meble w ekologicznej kompozycji wnętrza bazują na prostych formach. Są funkcjonalne i pozbawione elementów ozdobnych. Podłogi najczęściej wykonuje się z drewnianych desek lub ewentualnie paneli. Jeżeli mamy do czynienia z dużą płaszczyzną, warto rozważyć zastosowanie wariantów o mocno zarysowanym usłojeniu lub z sękami, które efektownie urozmaicą aranżowaną przestrzeń. Korzystnie prezentują się także powierzchnie wyłożone kaflami ceramicznymi o odpowiednio dobranej, nieregularnej fakturze. W eko stylizacjach ważną rolę odgrywają dodatki wyraźnie nawiązujące do natury. Mogą to być lampy z papierowymi kloszami, które dodatkowo stworzą nastrojowy klimat wnętrza lub bardzo modne ozdoby i meble z recyklingu. Dzięki nim nie tylko podkreślimy charakter kompozycji, ale również sprawimy, ze stanie się ona ciekawa oraz niepowtarzalna. W ekologicznej przestrzeni nie powinno też zabraknąć żywych roślin, których soczysta zieleń stworzy efektowny kontrast ze stonowaną kolorystyką wystroju. Zwolennicy przytulnych wnętrz mogą wzbogacić je dodatkowo świecami, ceramiką oraz fotografiami nawiązującymi tematem do natury. Należy przy tym pamiętać, aby nie zaburzyć harmonii, która jest jedną z kluczowych wartości ekologicznego stylu.

Źródło: Budotex

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!