Wiosną i latem królującymi barwami są pastele. Jasne i słoneczne sprawdzają się nie tylko na ubraniach, ale i we wnętrzach domów i mieszkań - rozświetlają i powiększają pomieszczenie i wprowadzają w dobry nastrój.
Współcześnie pastele robią ogromna furorę. Jednak nie zawsze tak było. Przeszły długą drogę do sławy, od identyfikacji wyłącznie z pokojami dziecięcymi (kolor różowy był zarezerwowany dla dziewczynek, a niebieski dla chłopców), przez przestrzenie typowo kobiece, po uniwersalne salony i gabinety (niegdyś sfera dedykowana mężczyznom). Przełomowe okazały się lata 50. I 60. XX wieku, w których zaczęto używać ich w połączeniu z kontrastowymi barwami. Dzisiaj pastele znów są „w wielkim stylu”.
Urok pasteli
Wielcy światowi projektanci i designerzy mają w pastelach szczególne upodobanie. Dzięki farbom do ścian w odcieniach gołąbkowych błękitów, koralowych róży, seledynowych zieleni czy rozbielonych żółci można stworzyć niezwykle apetyczne wnętrza. To idealna propozycja dla wszystkich, którzy stawiają na kolory z tzw. potencjałem, dzięki którym można wykreować w domu niepowtarzalną atmosferę. Pudrowe aranżacje przywodzą na myśl sielskie krainy, gdyż mają w sobie sentymentalny, dyskretnie melancholijny urok. Emanują ciepłem i posiadają ponadprzeciętną siłę przyciągania.
Inspiracja i zabawa
Inspiracją niech będzie dla nas fascynująca zmienność nieba, a szczególnie zjawisko tęczy, którą możemy wyobrazić sobie w pastelowych barwach. Odkryć świat na nowo w stonowanej kolorystyce – czyż to nie ekscytujące wyzwanie? Możemy bawić się wysyceniem koloru i wybierać spośród poszarzanych, lekko chromatycznych, przydymionych bądź rozbielonych odcieni standardowych barw.
Subtelne łączenia
Warto wiedzieć, że pastelowe kolory można łączyć na różne sposoby. Najprostszym rozwiązaniem jest stworzenie wnętrza, w którym królują różne odcienie jednej barwy. Bardzo popularne przestrzenie typu nude, utrzymane w spokojnej, naturalnej tonacji beżu czy śmietanowej bieli łatwo ożywić szmaragdową zielenią. Natomiast osobom lubiącym cieplejszy klimat w domu, na pewno przypadnie do gustu połączenie cappuccino ze stonowaną rudością. Przestrzenie muśnięte słońcem stworzymy, komponując żółcie z barwami ziemi, np. spłowiałym karmelowym brązem. Do pastelowego fioletu w kolorze bzu idealnie z kolei pasuje pistacja – razem stworzą niezwykle wdzięczne i wysmakowane aranżacje. Doskonałym towarzyszem zgaszonego różu jest zaś błękit z lekko złotą poświatą – głębokie fotele i miękkie sofy w miedzianej oprawie i perfekcyjny zestaw gotowy.
Pastelowe tonacje farb na ścianach oddziałują niezwykle kojąco na człowieka. Pozwólmy zainspirować się projektantom i dzięki pastelom stwórzmy lekkie i nostalgiczne wnętrza, które zaczarują nasze otoczenie. Postawmy na uroczą, subtelną i ponadczasową kolorystykę.
Źródło: Śnieżka
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Specjalna kolekcja dodatków dla miłośników kocich akcesoriów.
czytajDesignerzy i dekoratorzy definitywnie likwidują granice między naszymi domami a...
czytajDla tych, którzy lubią klasyczne wnętrza lub preferują historyczne wzory...
czytajObecnie chwila wolnego czasu, którą możemy przeznaczyć na relaks jest...
czytaj
Ilość komentarzy: 0