W salonie spędzamy najwięcej czasu. To w nim przyjmujemy gości, relaksujemy się oglądają telewizję czy czytając książkę. Intensywne użytkowanie drewnianej podłogi może negatywnie wpłynąć na jej wygląd.
Działanie szkodliwych czynników chemicznych, jak alkohol i środki myjące może w znacznym stopniu obnizyć walory estetyczne drewnianej podłogi. Narażenie na zarysowania, ścieranie czy ślady obuwia również nie dodaje jej uroku. Odnowienie parkietu nie wymaga zwrócenia się do specjalisty - można to zrobić samemu.
Powierzchnię przeznaczoną do renowacji należy wycyklinować. Jeżeli jest ona mocno zużyta i po cyklinowaniu nadal widoczne są na niej ubytki, należy je zaszpachlować, a następnie drobnoziarnistym papierem ściernym wykonać szlifowanie końcowe. Po cyklinowaniu i szlifowaniu drewnianą podłogę bardzo dokładnie oczyśćmy z kurzu oraz pyłu. Kilka godzin po zakończeniu prac cykliniarskich i szlifierskich, kiedy wszystkie nieczystości opadną na powierzchnię, staranne ją odkurzmy, przetrzyjmy mopem oraz ściereczkami antystatycznymi.
Salon przed lakierowaniem powinien być uszczelniony i zabezpieczony przed dostawaniem się do niego nieczystości. Szczególnie niekorzystne są przeciągi, które mogą nanosić drobne zabrudzenia z sąsiednich pomieszczeń. Należy także pamiętać, że optymalne warunki do przeprowadzania prac lakierniczych to 15-25°C i wilgotność w granicach 45-65%.
Lakier wybieramy w zależności od przeznaczenia oraz efektu estetycznego, który chcemy osiągnąć. Tradycyjne lakiery oparte są na rozpuszczalnikach, jednak coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się także lakiery wodorozcieńczalne. Oba produkty dostępne są w wersji połysk bądź półmat, co gwarantuje szerokie możliwości aranżacyjne dostosowane do rodzaju i przeznaczenia pomieszczenia, a także koloru drewna podłogowego.
Każdy z produktów przed użyciem musi być bardzo dokładnie wymieszany. Produkty w wersji połysk mieszamy energicznie, wstrząsając szczelnie zamkniętym pojemnikiem przez ok. 60 sek. W przypadku lakierów półmatowych zawarty w nich materiał matujący w naturalnym procesie osiada na dnie pojemnika. W celu jego wzruszenia na początku należy użyć czystego i gładkiego narzędzia, np. listewki. Takie działania zapobiegną nierównomiernemu połyskowi podłogi. Mieszanie należy powtarzać także w trakcie lakierowania. Podłogę lakierujemy wałkiem lub pędzlem (miejsca trudniej dostępne). Nakładamy 2-3 warstwy lakieru pamiętając, że między kolejnymi warstwami należy zachować zalecane przez producenta odstępy czasu. Polakierowana powierzchnia może być eksploatowana już po 3 dniach, lecz pełną wytrzymałość uzyskuje po tygodniu.
Tak odnowiona podłoga wymaga odpowiedniej dbałości, to znaczy regularnej konserwacji i pielęgnacji. W celu zadbania o świetność lakierowanej powierzchni należy ją oczyszczać na sucho i mokro. Odkurzając i przecierając podłogę mopem z miękką końcówką przeznaczoną do zbierania kurzu usuniemy z niej ziarna piasku i drobne zanieczyszczenia. Natomiast dzięki myciu podłogi wodą z dodatkiem dedykowanego środka (preparatu czyszczącego lub pielęgnacyjnego do lakierowanych podłóg) osiągniemy ostateczny, zamierzony efekt.
Źródło: Domalux
![]() |
![]() |
![]() |
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Decydując się na wykorzystanie granitu, marmuru czy trawertynu, należy zwrócić...
czytajWyrzynarka jest niezwykle przydatnym urządzeniem, z którego pomocą łatwo oraz...
czytajKomputery, tablety i smartfony w roli doradców przy aranżacji wnętrz.
czytajDywan – nieodłączny element wystroju wnętrza – jest znany głównie...
czytaj
Ilość komentarzy: 0