Jak uzyskać wnętrze utrzymane w duchu slow design?

Jak uzyskać wnętrze utrzymane w duchu slow design?

Idea slow design odnosi się do poszanowania natury, samego siebie, myślenia i działania długodystansowego. Głównym celem koncepcji jest projektowanie przyjazne naturze.

W Polsce można zauważyć coraz większe zainteresowanie tą koncepcją, co widać przez wzrost liczby osób pragnących samodzielnie zaprojektować swoje domowe wnętrze i jego dekoracje.

Po raz pierwszy terminu "slow design" użył Alistair Fuad Luke, brytyjski wykładowca wiedzy o designie i trener. Było to w roku 2002, kiedy to sformuowanie umożliwiło mu określenie designu przyjaznego środowisku naturalnemu, promującego indywidualne podejście i równowagę między spełnianiem potrzeb własnych, społeczeństwa, a także otoczenia.

Slow design w praktyce oznacza nie tylko wykorzystywanie biodegradowalnych materiałów, ale także wspieranie lokalnych przedsiębiorstw oraz zwrócenie się ku twórczości powstającej w oparciu o czasochłonne i wnikliwe badania i chęć dopasowania produktu do rzeczywistych potrzeb rynku. Ta koncepcja zaczęła przenikać także do filozofii uznanych i powszechnie znanych producentów, obecnych na rynku i w świadomości konkusmentów od wielu lat. W duchu slow powstają zatem i dywany, obrazy, poduszki, ale też meble czy naczynia. Ważnym elementem dla propagatorów tego trendu jest indywidualność oraz niepowtarzalność produktów, czym zjednują sobie klientów. Tanie akcesoria i dekoracje produkowane w milionach sztuk powoli tracą swoje zainteresowanie na rzecz droższych, ale za to powstających w przyjaznych środowisku warunkach produktów robionych nieraz nawet na specjalne zamówienie.

Do grupy produktów slow na dobre wpisały się już zabawki dla dzieci, meble, poduszki czy lampy. W ostatnich czasach dołączają do nich również rolety oraz tapety, które pomimo wyrobu przy pomocy maszyny opuszczają fabrykę jako pojedyncze sztuki, wyprodukowane na specjalne zamówienie. W ofertach producentów coraz częściej można zaobserwować opcję typu "zaprojektuj sam", dzięki której rolety, panele szklane czy nawet lodówka mogą przybrać dowolny kolor i wzór - ograniczeniem może być tu tylko ludzka wyobraźnia. Firmy najczęściej gwarantują przy tym nanoszenie nadruku przy użyciu ekologicznych rozwiązań, pozbawionych chemikaliów i sztucznych barwników.

Założenia slow design mogą z łatwością być wprowadzone w życie każdego z nas. Ręcznie wykonywane dekoracje, samodzielne odrestaurowanie mebli czy ozdobny decoupage są gwarancją niepowtarzalności wnętrza i satysfakcji z wykonanej pracy.

Źródło: Lotari

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!