Jak zaprojektować własną łazienkę?

Jak zaprojektować własną łazienkę?

Bez względu na wielkość łazienki, bardzo istotną kwestią przy projektowaniu wnętrza jest dostosowanie go do późniejszego wygodnego użytkowania. Jak samodzielnie rozplanować łazienkę, by była funkcjonalna i komfortowa?

Projektując łazienkę, stajemy przed nie lada wyzwaniem. Musimy myśleć zarówno o bezpieczeństwie jak i o wygodzie codziennego użytkowania oraz o tym, czy będziemy mogli łatwo utrzymać pomieszczeniew czystości. Kluczowe dla wszystkich tych aspektów jest dostosowanie planu rozmieszczenia poszczególnych elementów
do przyjętych zasad projektowania wnętrz i co ważne utrzymanie minimalnych wymiarów wolnej przestrzeni. Przestrzeganie kilku podstawowych reguł zagwarantuje nam zarówno komfortowe codzienne kożystanie z toalety, jak i dogodny dostęp do każdego miejsca.

Umywalka dopasowana do potrzeb  każdego domownika

Przestrzeń przed umywalką to strategiczne miejsce w każdej łazience. Męskie golenie czy nakładanie makijażu w przypadku pań, mycie zębów, wieczorna pielęgnacja – cały szereg codziennych czynności jakie tu wykonujemy, wymaga przede wszystkim odpowiedniej przestrzeni. – Umownie przyjmuje się, że wolna powierzchnia przed umywalką powinna mieć od 65 cm szerokości i 110 cm długości. Dodatkowo, powinniśmy zostawić wokół ok. 45 cm. Znacznie ułatwi nam to sprzątanie. Trudno o taką precyzyję, jeśli chodzi o wysokość, na której instalujemy ceramikę. Chociaż przy standardowych modelach wiszących określa się ją na 75-85 cm, bardzo dużo zależy od typu i kształtu konkretnego modelu. W przypadku umywalek nablatowych lub wpuszczanych, wymiary dostosowane są zwykle do rodzaju szafki, na jakiej zostaną one zainstalowane. Aby uniknąć niedopasowania elementów, warto zastanowić się nad zakupem zestawu pochodzącego z jednej kolekcji. Projektując przestrzeń dla umywalki, nie wolno zapominać o odpowiednim montażu lustra. Aby uniknąć nieestetycznych zachlapań na tafli, dolna krawędź powinna być oddzielona od ceramiki o co najmniej 20 cm. Umiejscowienie górnej krawędzi zależy od wzrostu naszych domowników. Nie powinna się ona jednak znajdować poniżej 180 cm od podłogi.

WC na odpowiedniej wysokości

Specyficzny kształt misek sedesowych sprawia, że ich czyszczenie jest bardzo niewygodne. Szczególnie w przypadku załamań, charakterystycznych szczególnie dla modeli stojących, sprzątanie wymaga swobody ruchu. Minimalne wymiary przestrzeni bezpośrednio przed miską sedesową, które ułatwią nam funkcjonowanie to 60 cm na 60 cm. Jeśli dysponujemy jednak większą łazienką, warto  zwiększyć je nawet do 80-85 cm. Optymalną wysokość, wyznaczaną przez górną krawędź muszli, określa się natomiast na ok 40 cm. Wymiary te znajdują zastosowanie zarówno w przypadku standardowych modeli, jak i ceramiki podwieszanej. Projektując wyposażenie łazienki, z której korzystać będą osoby niepełnosprawne, musimy umożliwienie im wygodne poruszanie się. Zapewni im tozamontowanie sanitariatu o 6 cm wyżej oraz wyposażenie łazienki w niezbędne uchwyty.

Kąpiel to esencja łazienki

Właściwe rozplanowanie miejsca przed kabiną prysznicową czy wanną ma olbrzymie znaczenie dla bezpieczeństwa wszystkich domowników. Śliska posadzka i ograniczone pole ruchu mogą uniemożliwić wygodne osuszenie się i ubranie po kąpieli, zwłaszcza osobom starszym lub mającym trudności z poruszaniem się. W przypadku kabiny prysznicowej, wolną przestrzeń wyznacza zwykle zasięg otwartych drzwiczek. Przyjmuje się natomiast, że optymalne wartości to 70 cm szerokości i 90 cm długości. Podobnie określa się wymiary powierzchni przy wannie – 70 cm na 100 cm. Aby zapewnić użytkownikom proste wchodzenie i wychodzenie, jej górna krawędź powinna znajdować się na wysokości nie większej niż 60 cm.

Źródło: Grupa Armatura


Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!