Jak dobrać zasłonę i firanę do okna?

Jak dobrać zasłonę i firanę do okna?

Pomimo panującej mody na minimalizm, tradycyjnie zaaranżowane okna z wykorzystaniem firan i zasłon nadal mają swoich zwolenników. Czynią wnętrze przytulnym, a przy tym spełniają praktyczne funkcje. Jak dobrać odpowiednią długość firanek i zasłon, by wyeksponować ich urodę i stworzyć udaną kompozycję

Urządzając mieszkanie najczęściej pojawiającym się problemem jest połączenie funkcjonalności z estetyką. Dobierając firany i zasłony należy mieć na uwadze rozmiar okien oraz pomieszczenia.

Aby osiągnąć efekt spójnej i dobrze prezentującej się kompozycji, zanim wybierzemy się na zakupy powinniśmy określić do jakiego typu pomieszczenia dobieramy materiał oraz jakie wymiary mają nasze okna. Jest to podstawa do dobory kształtu i estetyki firan. W przypadku małych okien odpowiednie będą firany i zasłony w stonowanych odcieniach, zapewniające dopływ światła dziennego i pozbawione zdobień i wzorów. W przypadku dużych okien nie musimy aż tak martwić się o optyczne pomniejszenie przestrzeni. Forma, kształt, różnorodne materiały oraz wzory i fasony nie będą stanowiły problemu.

Kolejną sprawą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest to, czy zasłony będą stanowiły jedynie element dekoracyjny, czy też mają pełnić funkcję praktyczną. Jest to podstawowa zależność wpływająca na odpowiedni dobór metrażu tkaniny. Kiedy zależy nam wyłącznie na estetyce, uwagę możemy skupić na doborze materiału, kolorystyki i wzorów oraz na oryginalnych upięciach. Jeżeli natomiast zależy nam też na funkcjonalności, powinniśmy zwrócić uwagę na to, dokąd ma sięgać, na jakim karniszu będzie zawieszona i w jaki sposób upięta czy zmarszczona. Konieczne będzie również zadbanie o odpowiednio dużą ilośc materiału, tak by swobodnie przysłonić okno.

Istotne pomiary

W celu właściwego dobrania firan i zasłon należy w odpowiedni sposób dokonać pomiaru długości i szerokości okien oraz karniszy. Nie bez znaczenia jest także rodzaj kompozycji naszych okien.

Aby zaopatrzyć się w wystarczającą ilość tkaniny, szerokość karnisza powinniśmy pomnożyć 2-, a nawet 2,5-krotnie. Typ marszczeń i upięć dobiera się mając na uwadzę stylistykę materiału, jego grubość, miękkość i fakturę. 

Długość firany powinna być dobrana z uwzglęnieniem kompozycji okna. Najczęściej stosuje się jedną z trzech długości: tuż poniżej linii parapetu, do parapetu oraz do podłogi. Wysokość firan i zasłon mierzymy od miejsca mocowania na karniszu haczyków lub żabek, czyli od wysokości, w której faktycznie zawiśnie firana, a nie już od miejsca mocowania karnisza. W przypadku firan sięgających do podłogi warto zostawić 2 cm luzu ponad dywanem, co ułatwi zachowanie tkaniny w czystości i nie będzie naruszać jej fasonu.

Pamiętając o kilku prostych zasadach w aranżacji okien możemy stworzyć wspaniałą kompozycję podkreślającą charakter wnętrza i będącą wspaniałym elementem nie tylko dekoracyjnym, ale i finkcjonalnym.

Źródło: HAFT S.A.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!