Sofa ONYX - światowa premiera w Mediolanie

Sofa ONYX - światowa premiera w Mediolanie

Od 8 do 13 kwietnia 2014 roku PEUGEOT DESIGN LAB, studio projektowe marki Peugeot, realizujące strategię Global Brand Design, będzie prezentować swoje najnowsze projekty podczas Tygodnia Designu w Mediolanie w unikalnej przestrzeni wystawienniczej w dzielnicy Zona Tortona, która jest Mekką światowego designu. Tam właśnie zostanie pokazane po raz pierwszy najnowsze dzieło studia - wyróżniająca się rzeźbiarską formą sofa ONYX.

Unikalna przestrzeń wystawiennicza w dzielnicy Zona Tortona

Adres 32 Via Tortona to miejsce, w którym PEUGEOT DESIGN LAB będzie prezentować podczas tegorocznej edycji Tygodnia Designu w Mediolanie swoje najnowsze projekty. Ekspozycja mieści się w trzech salach wystawienniczych zaaranżowanych na powierzchni 750 m2. Wystawa została zorganizowana w historycznym miejscu - w dawnych halach przemysłowych dzielnicy Zona Tortona. Aranżacja wnętrza jest spójna z post-industrialnym charakterem budynku i tworzy idealne kontrastowe tło do ekspozycji projektów, gry dźwięków i światła.

Największą atrakcją wystawy jest sofa ONYX - awangardowy projekt, który wyróżnia się czystą formą i niekonwencjonalnym wykorzystaniem materiałów.

W 2012 roku miała miejsce premiera trzech projektów PEUGEOT z linii ONYX - superroweru, superskutera i supersamochodu ONYX, którego nadwozie zostało wykonane z włókien węglowych i miedzi, a wnętrze zostało wykończone filcem i NewspaperWood, nowatorskim materiałem wyprodukowanym z makulatury. Samochód jest napędzany silnikiem hybrydowym o mocy 600 KM. Koncepcyjny model, którego projekt wykorzystuje zarówno najnowsze technologie jak i naturalne surowce, zyskał godnego kontynuatora w postaci sofy ONYX - 3-metrowej kanapy wykonanej z włókien węglowych i kamienia wulkanicznego z Volvic. Sofa ONYX, której premiera odbędzie się podczas tegorocznej edycji Tygodnia Designu w Mediolanie jest doskonałym przykładem koncepcji mebli tworzonych na miarę autorstwa PEUGEOT DESIGN LAB, globalnego studia projektowego marki PEUGEOT założonego w 2012 roku.

„PEUGEOT jest jedną z nielicznych marek na świecie, która może poszczycić się 200-letnią tradycją innowacji przemysłowych” - powiedział Gilles Vidal, Dyrektor ds. stylu PEUGEOT. - „Od początku swojego istnienia koncern PEUGEOT projektował i produkował tysiące przedmiotów - elementy wyposażenia domu, przedmioty codziennego użytku i samochody. Jego projektanci tworzą akcesoria kuchenne, narzędzia, rowery, motocykle i samochody, co potwierdza wszechstronne doświadczenie marki i jej niezwykłą umiejętność wykorzystywania nowatorskich form w służbie funkcjonalności. 

Prezentowana w Mediolanie sofa ONYX nawiązuje do estetycznej wizji samochodu ONYX, który obiecuje duże osiągi, i w odważny i niekonwencjonalny sposób wykorzystuje naturalne materiały. Uzyskano ciekawy efekt kontrastu dzięki połączeniu mocno zarysowanych prostych linii oraz niecodziennemu zestawieniu materiałów: kształt ultra-nowoczesnego włókna węglowego o uporządkowanej i technicznej fakturze idealnie współgra z kamieniem wulkanicznym, jego fakturą, przekrojami, wielkością i proporcjami. Ostateczna postać kamienia nie jest owocem przemyślanej wizji, ale dziełem przypadkowych uderzeń kamieniarskiego dłuta”.

Doskonałym przykładem tej wizji stylistycznej jest sofa ONYX, która zmienia nasze myślenie o tradycyjnym zastosowaniu materiałów, ale nie tworzy rozdźwięku między postępem technologicznym i naturą, ultra-nowoczesnymi tworzywami i surowym w formie, naturalnym surowcem.

Jak powiedział Cathal Loughnane, szef studia PEUGEOT DESIGN LAB –„Prace nad projektem rozpoczęły się w maju 2013 roku. Już na początku opracowaliśmy dość ogólny i jednocześnie niezwykle plastyczny szkic. Sofa ONYX jest przykładem nowych projektów, w który chcemy się angażować: chcemy tworzyć unikalne meble robione na indywidualne zamówienie, dopasowane do preferencji, profilu i osobowości klienta. Ich wspólnym mianownikiem jest realizacja wspólnej idei: przełamania ultra-nowoczesnych materiałów, m.in. włókna węglowego, włókna szklanego i aluminium, surowymi w formie materiałami naturalnymi - skałą, drewnem i kamieniem.

W świecie, w którym zaawansowane technologie zmieniają się w zawrotnym tempie, w którym ludzie szybko nudzą się przedmiotami i chcą korzystać z coraz to nowych przedmiotów jednorazowego użytku, chcemy projektować zaawansowane technologicznie meble, respektujące naturalny charakter materiałów, z których są wykonane i kultywujące przekazywane z pokolenie na pokolenie rzemieślnicze umiejętności. Naszym celem jest stworzenie harmonijnego mariażu efektywności i odpowiedzialności.”

Sofie ONYX towarzyszy siedem form rzeźbiarskich, które mają od 10 do 70 cm wysokości. Lampy, półki, fotele, stoły... projekty, które w odważny sposób łączą ze sobą niekonwencjonalne materiały, zestawiając obsydian z betonem, żelazisty jaspis ze stalą, kryształy kwarcu z aluminium, drewno o rzeźbiarskiej formie z drukiem przestrzennym, czarne drewno palmowe z bazaltem, czarny dąb z kompozytami typu Corian.

Cena prezentowanej na targach wersji sofy ONYX z włókien węglowych i skały wulkanicznej z Volvic wynosi 135 tys. euro. Ceny pozostałych projektów będą zależeć od kosztu materiałów indywidualnie wybranych przez klienta. Wykonanie sofy trwa 70 dni.

Źródło: Peugeot

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!