Gdynia Design Days 2014 - Miasto+ 5.30.60

Gdynia Design Days 2014 - Miasto+ 5.30.60

Tegoroczne hasło festiwalu w Gdyni to Miasto+ 5.30.60. Zwraca ono uwagę na fakt, że miejska rzeczywistość współtworzona jest przez jego mieszkańców z różnych pokoleń. Ich wpływ na tkankę miasta, a jednocześnie modelowanie przez miasto życia mieszkających w nim ludzi – to zagadnienia, które poruszane będą podczas wystaw, warsztatów i imprez towarzyszących. Najważniejszy letni festiwal designu w Polsce odbędzie się w dniach 4 - 13 lipca 2014r.

Modernistyczna retoryka ujmowała miasto jako maszynę napędzaną masami ludzkimi. Imperatyw nowoczesności, kult postępu oraz strategie geopolityczne determinowały losy mieszkańców. Taki był mit założycielski Gdyni. Dziś miasto postrzegamy jako żywy organizm. Metaforyka mechaniczna ustępuje miejsca biologiczno - cielesnej. Miasto to jego mieszkańcy. Ich jednostkowe losy, wspólnotowe gesty, rodzinne czy środowiskowe tradycje, pokoleniowe zwyczaje, generacyjne odrębności, grupowe oczekiwania oraz indywidualne pragnienia, współtworzą zagmatwaną sieć relacji składającą się na fenomen współczesnego organizmu miejskiego. Miasto powstaje, żyje, rozwija się, trwa bądź przemija, a my wraz z nim. Dorastamy i starzejemy się wraz z miastem. Tworzymy je i zużywamy. Zmieniamy je i sami zmieniamy się w nim. Tempo życia narzuca nam instrumentalny stosunek do miasta. Jednak organizmu nie da się uprzedmiotowić. Należy się wsłuchać w jego potrzeby, troskliwie zająć, poświęcić uwagę i otoczyć opieką. Miasto to my, a nasze życie w mieście to ciągły wysiłek społecznego uczestnictwa w miejskich rytuałach i powinnościach, ale również w miejskim spektaklu czy miejskich grach. Dostosowujemy się do reguł codziennego teatru miejskiego, lecz również staramy się je kontestować czy zmieniać.


MIASTO+ jest projektem skupionym na jego mieszkańcach, ludziach w różnym wieku, umownie określanych: 5+, 30+, 60+. Nie chodzi jednak o statystykę czy beznamiętną arytmetykę ludzką. Najciekawsze są związki i zależności pomiędzy ludźmi (generacjami, środowiskami, grupami). Niemniej istotne są relacje między mieszkańcami a przestrzenią miejską: dzielnicami, budynkami, ulicami, widokami, meblami miejskimi… Ludzie w mieście - to również zwierzęta im towarzyszące; drzewa, skwery miejskie i doniczki z roślinami na balkonach; samochody, rowery, wózki lub deskorolki są w zasięgu każdej ręki…

W jakiej mierze daje się miasto kształtować, a w jakiej kształtuje ono nas? Na ile aktywnie partycypujemy w mieście, a w jakim stopniu dostosowujemy się do niego?

Źródło: centrumdesignu.gdynia.pl

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!