Jak zadbać o odpowiedni mikroklimat w mieszkaniu?

Jak zadbać o odpowiedni mikroklimat w mieszkaniu?

Zimą ciężko jest zadbać o odpowiedni klimat we wnętrzach naszego domu czy mieszkania. Dzieje się tak ze względu na niskie temperatury zewnętrzne, słabą emisję światła, ucieczkę ciepła i potrzebę pokrywania strat poprzez ogrzewanie. "Komfortowy mikroklimat" oznacza całą gamę czynników, jak temperatura powietrza, średnia temperatury powierzchni ścian, sufitów podłóg i okien, ruch powietrza, jego wilgotność czy doświetlenie. Jako optymalny poziom temperatury powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych podaje się 20°C, jednak wiele mieszkań jest przegrzewanych. Zimne okna oraz nieocieplone ściany wypromieniowują nieprzyjemny chłód, co odczuwamy jako dyskomfort. Najczęstszą reakcją w takich sytuacjach jest dogrzewanie pomieszczeń do wyższych temperatur. W efekcie wilgotność powietrza spada i pojawia się zjawisko wzbijania kurzu. Problemy te pomoże rozwiązać termomodernizacja, polegająca na wstawieniu energooszczędnych okien umożliwiających odpowiednią wentylację pomieszczeń.

Okna a samopoczucie

Okna to potencjalnie największe źródło ucieczki ciepła z budynku, generujące nawet 20% strat. Nawet jeśli konstrukcja okien jest szczelna, zimne profile i szyby oddają temperaturę wnętrza do otoczenia, co od strony pomieszczenia odczuwamy jako promieniowanie chłodu. Na rynku są dostępne coraz cieplejsze okna, bazujące na nowych rozwiązaniach konstrukcyjnych umożliwiających lepsze zapobieganie ucieczce ciepła. Warto zwrócić uwagę czy refleksyjne powierzchnie odbijają fale podczerwone z powrotem do pomieszczenia. Dodatkowe izolatory termiczne, równoległe komory oraz kilkupoziomowe uszczelnienia wpłyną na komfort przebywania w pomieszczeniu. Nawet podczas surowej zimy temperatura na wewnętrznej powierzchni profilu nie spada odczuwalnie poniżej temperatury pomieszczenia. Montaż szczelnych okien często budzi obawy o właściwą wentylację pomieszczeń. Ukryte nawiewniki mikrowentylacja rozwiążą ten problem. O komfortowy mikroklimat mogą dbać również inteligentne aluminiowe okna sterowane automatycznie.

Więcej światła

Drugą bardzo ważną funkcją okien jest doprowadzenie odpowiedniej ilości światła dziennego, co ma duże znaczenie szczególnie w okresie zimowym. Długotrwałe przebywanie w zacienionych pomieszczeniach czy przy zimnym, sztucznym oświetleniu może wpływać negatywnie na wzrok i psychikę ludzką. Ciepłe okna PVC mają zazwyczaj stosunkowo szerokie ramy, jednak i tutaj producenci starają się pójść o krok dalej. W niektórych oknach dostępnych na rynku udało się zmniejszyć widoczną szerokość ram okiennych do minimum. Kupując okno, należy zapytać sprzedawcę dodatkowo o rodzaj zastosowanych przeszkleń. Ciepłe, podwójne a czasem nawet potrójne pakiety szybowe ograniczają przenikanie światła. Ten problem można rozwiązać stosując szyby o odpowiednio wysokim współczynniku przepuszczania światła Lt, podawanym w procentach. Im wyższy procent, tym jaśniejsze będą pomieszczenia.

Źródło: Schüco

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!