Jak dbać o drewniane meble?

Jak dbać o drewniane meble?

Drewno to jeden z najbardziej ponadczasowych materiałów od lat wykorzystywanych do wyrobu mebli i wystroju wnętrz. Odpowiednia pielęgnacja to klucz do zachowania jego walorów estetycznych na długie lata.

Na co uważać?

Pomimo że drewno należy do materiałów bardzo trwałych, jego intensywna eksploatacja przez wiele lat może powodować widoczne uszkodzenia powierzchni. Do najbardziej powszechnych zagrożeń dla drewna można zaliczyć przede wszystkim mokre szklanki zostawione na blacie na kilka godzin, trzymane przez wiele lat na półkach eksponaty czy też nieostrożność dzieci. Równie niebezpieczna jest nieodpowiednia pielęgnacja. Szczególnie groźnym czynnikiem degradacji jest wszechobecna woda, oddziaływująca bezpośrednio lub pod postacią wilgoci. O ile konstrukcja dobrze wykonanego mebla pozostaje zazwyczaj na długo stabilna, to na jego powłokach zewnętrznych stosunkowo łatwo pojawiają się przebarwienia, rysy, otarcia i pęknięcia. Jak wiadomo łatwiej zapobiegać niż leczyć, dlatego o odpowiednią pielęgnację należy zadbać zaraz po zakupie drewnianego mebla.

Odpowiedni dobór materiału

Zanim przystąpimy do wdrażania programu zapobiegawczego lub naprawczego, powinniśmy wiedzieć, z jakim materiałem mamy do czynienia. Najlepiej już na etapie zakupów dobierać wyposażenie wykonane ze sprawdzonych, odpornych na uszkodzenia mogące wystąpić w domu, gatunków drzewa. Jeśli istnieje taka możliwość, dobrze jest skorzystać z możliwości konsultacji z dostępnym na miejscu specjalistą.

Krok po kroku

Podstawową formą pielęgnacji drena jest regularne czyszczenie. Na bok powinno się odłożyć tłuste środki i silne detergenty mogące spowodowac powstawanie plam i przebarwień. Podstawę stanowi lekko zwilżona szmatka, która może być z dodatkiem dobrego płynu. Ważne jest też, by każde mycie kończyć przetarciem na sucho celem uniknięcia negatywnego wpływu wilgoci. Istotnym elementem długofalowej troski o stan mebli jest okresowa konserwacja powłok malarsko-lakierniczych. Skuteczna renowacja i zaimpregnowanie wymagają tu już specjalistycznych preparatów, które zapewnią zachowanie naturalnych efektów wizualnych (charakterystyczna faktura, słoje). W skrajnych przypadkach możliwe jest też wykonanie cyklinowania i pełne odnowienie wierzchniej warstwy. Ale pamiętajmy, że usuwanie niepożądanych śladów nie oznacza likwidacji wszystkich odróżniających się od całości akcentów. Urok drewna tkwi między innymi w nieregularności koloru i faktury.

Źródło: Table Top

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!