Dzieło sztuki zamiast dekoracji

Dzieło sztuki zamiast dekoracji

„Polakom nie brakuje ani tupetu, ani wyobraźni”, tymi słowami Nina Campbell, światowej sławy aranżatorka wnętrz, autorka słynneago The Campbell Apartment w Nowym Jorku - posumowała swoją wizytę w jednym podwarszawskich mieszkań. Słowa projektantki znanej z typowo brytyjskiego stylu i tradycyjnego podejścia do dekoracji pełnych faktur, naturalnych materiałów i porcelany padły na widok reprodukcji „Babiego lata” Józefa Chełmońskiego w białym, minimalistycznym, skandynawskim wnętrzu .

Zdarzenie to nie stanowi precedensu w kontekście wystrojów polskich domów i mieszkań, bo o ile standard naszych czterech systematycznie się poprawia, to w kwestiach estetyki i prywatnego gustu nieprzerwanie eksperymentujemy. Komfort to jedno, wnętrze musi mieć również charakter. Stąd zainteresowanie różnego rodzaju wyróżnikami, które nadadzą mu znamiona prestiżu i prawdziwie indywidualny ton. Okazuje się, że coraz chętniej wybieramy oryginalną sztukę.

Reprodukcja kontra oryginał

Rozważając zakup dzieła sztuki pod uwagę należy wziąć przede wszystkim prywatny gust, aspekt inwestycyjny oraz budżet jaki planujemy przeznaczyć na zakup. Dzieła sygnowane przez rozpoznawalnych artystów są zazwyczaj dość kosztowne, niemniej oferta oryginalnych, profesjonalnych realizacji malarskich nie przekraczających kilkuset lub kilku tysięcy złotych również jest bardzo bogata. Jeżeli weźmiemy pod uwagę koszt zwykłego obrazka lub plakatu o wymiarach 50x50 cm, który waha się między 150 – 600 złotych w zależności od jakości druku (reprodukcje na płótnie i prace na zamówienie kosztują nawet 4000 złotych), to okazuje się, że oryginalne malarstwo wypada na tym tle bardzo atrakcyjnie. Ponadto zdarzają się aukcje sztuki, gdzie dzieło artysty o stabilnej już pozycji na rynku sztuki można nabyć po niższej cenie. Profit przynieść może również dokładne zapoznanie się z ofertą galerii sztuki reprezentującej malarza, którym jesteśmy zainteresowani, lub prześledzenie jego strony internetowej i bezpośredni kontakt. Dodatkowa chwila oddechu przed zakupem może okazać się inwestycją życia, gdyż ceny konkretnych dzieł potrafią w krótkim czasie poszybować w górę. Sytuacja taka nie ma miejsca w przypadku reprodukcji.

Ile kosztuje dzieło sztuki?

Zakup dzieła sztuki wiąże się z odwiedzeniem komercyjnej galerii sztuki, aukcji lub pracowni artysty. Naturalnie wszystkich formalności, a zazwyczaj i wyboru, można dokonać zdalnie, za pośrednictwem Internetu i wirtualnych galerii sztuki. Symboliczną granicę cenową stanowi kwota 2500 złotych. Poniżej tej wartości znajdziemy najczęściej tzw. sztukę młodą, czyli realizacje artystów o nieugruntowanej jeszcze pozycji na rynku, powyżej prace lepiej rozpoznawalnych twórców. Cena dzieła wiąże się również z kosztem materiałów użytych przez artystę oraz z techniką wykonania. Oryginalne młode malarstwo można znaleźć na aukcjach sztuki. Ceny w wielu przypadkach potrafią rozpoczynać się od kwoty zaledwie 100 złotych.

Jaka sztuka pasuje do mojego wnętrza?

Współczesne trendy dekoracyjne nie ograniczają użycia sztuki we wnętrzach. Wszystko uzależnia przeznaczenie miejsca oraz jego architektura. Najczęstszym miejscem dla przedstawień malarskich są ściany pozbawione spadów i załamań. Ciekawym jej zastosowaniem jest również wypełnianie wnęk oraz stawianie obrazów wprost na blatach, półkach, a nawet podłodze. Nie należy przesadzać z wielkością płótna, gdyż może okazać się, że optycznie będzie pomniejszać przestrzeń. Nabywcy powinni wystrzegać się kupowania dzieł sztuki pod kolor ściany, gdyż może to wywoływać wrażenie przytłoczenia i utrudnić jego odbiór. Jedną z metod wyboru dzieła sztuki, tak by pasowało ono do wnętrza, jest określenie co najmniej dwóch kolorów obecnych w pomieszczeniu i poszukiwanie odpowiadających barw lub tonów w kompozycji malarskiej. Podejście takie zapewnia spójność i harmonię we wnętrzu.

Trendy

Sztuka nowoczesna zazwyczaj pogłębia wrażenie miejsca idącego z duchem czasu, natomiast ta stylizowana na sztukę dawną, w tym wszelkiego rodzaju martwe natury, kojarzy się zazwyczaj z wnętrzami muzeów i podkreśla historyczną wartość miejsca. Modna jest sztuka abstrakcyjna, zwłaszcza wśród właścicieli pomieszczeń stonowanych i jasnych. Artyści zapytani o profil odbiorczy swoich klientów zazwyczaj sami wskazują szerokie spektrum zastosowań dzieła sztuki i nietypowych połączeń, które pozwalają na korzystną ekspozycję. „Światło potrafi podkreślić piękno dzieła sztuki na wiele sposobów” - twierdzi Justyna Pennards-Sycz, malarka, której abstrakcyjne płótna zmieniają się w zależności od warunków w pomieszczeniu - „zdarza się, że przedstawienie malarskie w letnim i jesiennym słońcu wywołuje zupełnie inne wrażenia”. „Życie” dzieła sztuki zmienić mogą również bardzo podstawowe kwestie, jak wybór ramy w opozycji do tasiemki maskującej, lub zestawienie dwóch i więcej obrazów w jednym pomieszczeniu. Pożądaną ekstrawagancją jest poszukiwanie eklektycznych połączeń wnętrza i dekoracji, np. industrialnych przestrzeni, stali i surowej cegły z nowoczesnym płótnem.

Tekst: Adrianna Hirsch

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!