Drewno czy plastik? I to, i to!

Drewno czy plastik? I to, i to!

W dzisiejszym świecie, gdzie coraz większy nacisk kładzie się na zdrowy styl życia, a trend eko przenika do wielu płaszczyzn codzienności, jedynym "słusznym" materiałem na meble wydaje się być drewno - pełne naturalnego piękna, podkreślające bliskość i obecność przyrody, ponadczasowe i zawsze modne.

A co, jeśli chcemy czegoś więcej? Kiedy nie satysfakcjonują nas wzory inspirowane historią lub trendami skandynawskimi? Odpowiedź udziela holenderska pracownia PeLiDesign, a udziela jej w formie kolekcji mebli Plastic Nature, w której obserwujemy zderzenie się dwóch skrajnych światów - już od momentu usłyszenia jej nazwy.

Alexander Pelikan, założyciel marki i twórca projektu przyznaje: "Poprzez projektowanie chcę odkrywać nowe drogi i chcę być potem zaskoczony dokąd te drogi mogą mnie zaprowadzić". To jedno zdanie zdaje się być kwintesencją efektu, jaki projektant osiągnął eksperymentując z drewnem i plastikiem.

Pierwszym meblem z kolekcji Alexandra Pelikana był stołek - powstał w czerwcu 2006 roku jako projekt zwieńczający ukończenie studiów na Akademii Designu w Eindhoven. W kolejnych latach pojawiły się krzesła oraz stół.

Skąd pomysł na dość ekstrawaganckie połączenie materiałów? Przy obróbce drewna spora jego część jest marnowana, pozostające ścinki rzadko dają się jakoś wykorzystać. Chyba że uzupełnimy je tworzywem, z którego obróbki nigdy nie pozostają nieużyteczne resztki. Mowa o odlewanej żywicy, którą można przetapiać i używać za każdym razem na nowo. Płynny początkowo plastik rozlewa się wszędzie tam, gdzie ma miejsce, idealnie uzupełniając drewniane elementy, pozwalając jednocześnie na trwałe i solidne łączenie.

Trzeba przyznać, że seria Plastic Nature to propozycja zaskakująca - nie tylko połączeniem dwóch przeciwstawnych światów, ale także uzyskanym dzięki temu efektom wizualnym i estetycznym. Niebanalny design i forma sprawiają, że patrząc na meble ciężko sobie wyobrazić inne zestawienie materiałów - tutaj drewno i plastik tworzą nierozerwalną i logiczną całość.

Zdjęcia: PeLiDesign
Tekst: Małgorzata Kurczak

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!