Czerń powszechnie uchodzi za barwę smutną i ponurą. W ostatnim czasie projektanci wnętrz odczarowują ten kolor i udowadniają, że może kojarzyć się z luksusem i elegancją. Kluczem jest odpowiednie zestawianie go z innymi barwami oraz formami.
Stereotypy dotyczące czerni odchodzą w niepamięć. Coraz częściej za to spotykamy się z nowoczesnymi aranżacjami z tym właśnie kolorem w roli głównej. Projektanci chętnie aplikują go na powierzchnie gładkie i błyszczące, dzięki czemu uzyskany efekt charakteryzuje się nowoczesnym i wyrafinowanym stylem.
Decydując się na użycie czerni we wnętrzu należy pamiętać, że będąc kolorem ciemnym będzie optycznie pomniejszal pomieszczenie. Dlatego też bardzo ważne jest dobre oświetlenie i taka aranżacja, dzięki której uzyskamy jak największą powierzchnię i przestrzeń. Z tego powodu czerń najczęściej widzimy we wnętrzach minimalistycznych i modernistycznych.
Kolorem, który stanowi klasyczne uzupełnienie czerni jest oczywiście biel - dzięki niej pomieszczenie nie jest przytłaczające, a aranżacja zyskuje na lekkości. Dodatkowo dołączając do takiego zestawienia jeszcze jedną mocną barwę, jak na przykład fiolet, zyskamy efekt pełen charakteru i pozytywnej energii. Ociepleniu kompozycji doskonale będą służyły elementy drewniane, takie jak drzwi, szafa czy biurko.
Czerń jest kolorem niezwykle wdzięcznym, pod warunkiem, że umiemy ją stosować i wiemy z czym ją łączyć. Główne zasady, o których powinniśmy pamiętać to minimalizm, przestronność pomieszczenia oraz kontrastowe zestawienia barw, zrywające z monochromatycznością.
Źródło: Pol-Skone
|
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Jakie są najczęściej popełniane błędy przy malowaniu ścian i jak...
czytajZdrowe biuro przekłada się na lepszą wydajność, dobre samopoczucie i...
czytajJak poradzić sobie z zapachem w kuchni gdy nie mamy...
czytajIndustrial to obecnie jeden z najpopularniejszych trendów w wystroju wnętrz....
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz