Jak używać czerni w wystroju wnętrz?

Jak używać czerni w wystroju wnętrz?

Czerń powszechnie uchodzi za barwę smutną i ponurą. W ostatnim czasie projektanci wnętrz odczarowują ten kolor i udowadniają, że może kojarzyć się z luksusem i elegancją. Kluczem jest odpowiednie zestawianie go z innymi barwami oraz formami.

Stereotypy dotyczące czerni odchodzą w niepamięć. Coraz częściej za to spotykamy się z nowoczesnymi aranżacjami z tym właśnie kolorem w roli głównej. Projektanci chętnie aplikują go na powierzchnie gładkie i błyszczące, dzięki czemu uzyskany efekt charakteryzuje się nowoczesnym i wyrafinowanym stylem.

Decydując się na użycie czerni we wnętrzu należy pamiętać, że będąc kolorem ciemnym będzie optycznie pomniejszal pomieszczenie. Dlatego też bardzo ważne jest dobre oświetlenie i taka aranżacja, dzięki której uzyskamy jak największą powierzchnię i przestrzeń. Z tego powodu czerń najczęściej widzimy we wnętrzach minimalistycznych i modernistycznych.

Kolorem, który stanowi klasyczne uzupełnienie czerni jest oczywiście biel - dzięki niej pomieszczenie nie jest przytłaczające, a aranżacja zyskuje na lekkości. Dodatkowo dołączając do takiego zestawienia jeszcze jedną mocną barwę, jak na przykład fiolet, zyskamy efekt pełen charakteru i pozytywnej energii. Ociepleniu kompozycji doskonale będą służyły elementy drewniane, takie jak drzwi, szafa czy biurko.

Czerń jest kolorem niezwykle wdzięcznym, pod warunkiem, że umiemy ją stosować i wiemy z czym ją łączyć. Główne zasady, o których powinniśmy pamiętać to minimalizm, przestronność pomieszczenia oraz kontrastowe zestawienia barw, zrywające z monochromatycznością.

Źródło: Pol-Skone

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!