Jak nie popełniać błędów przy malowaniu ścian?

Jak nie popełniać błędów przy malowaniu ścian?

Malowanie ścian w pierwszym momencie wydaje się czynnością łatwą, wręcz banalną. Rzeczywistość może okazać się inna gdy przystąpimy do pracy lub gdy zobaczymy już efekt końcowy. Jakie są najczęściej popełniane błędy przy malowaniu ścian i jak ich unikać? Pamiętanie o kilku podstawowych zasadach ułatwi naszą pracę i wpłynie korzystnie na jej rezultaty.

Przed przystąpieniem do pracy należy na spokojnie zastanowić się, z której strony chcemy "ugryźć" stojące przed nami zadanie, tak aby niepotrzebnie nie komplikować sobie całego procesu.

Okazuje się, że niekiedy błędy zaczynamy popełniać już w sklepie, wybierając nieodpowiednie farby lub narzędzia. Robiąc zakupy należy pamiętać, że nie każda emulsja nadaje się do każdego rodzaju wnętrza. Farby lateksowe lub akrylowe dobrze sprawdzą się w salonie lub sypialni, jeśli jednak planujemy remont kuchni czy łazienki, lepszym rozwiązaniem będą produkty zabezpieczające ściany przed wilgocią oraz działaniem grzybów pleśniowych. Do malowania pokoju dziecięcego dobrze jest zadbać o emulsję hypoalergiczną, która jest bezpieczna dla osób młodych oraz wrażliwych.

Wybór odpowiednich narzędzi jest kluczowy jeśli chcemy uniknąć nieestetycznych mazg i smug. Do malowania dużych i płaskich powierzchni najlepiej sprawdzi się wałek o miękkim i krótkim włosiu, a do miejsc trudno dostępnych - mały płaski pędzel.

Przy okazji zakupów nie dajmy się zwieść pozornej oszczędności - wybierając najtańszą emulsję niemal od razu skazujemy się na ponowny remont w najbliższym czasie. Przeznaczając nieco więcej pieniędzy na lepszą farbę będziemy mieli pewność, że będzie ona odporna na ścieranie, a jej kolor długo pozostanie niezmieniony.

Oczywistą rzeczą, o której należy pamiętać przed przystąpieniem do malowania jest zabezpieczenie otoczenia. Zabrudzenia z farb często okazują się trudne do usunięcia, dlatego nie możemy zapomnieć o folii ochronnej na okna, podłogi i inne sprzęty, które mogą być narażone na zachlapanie.

Czasem zdarza się, że przed położeniem nowej warstwy farby konieczne może być usunięcie starej. Z pewnością powinniśmy to uczynić, gdy mamy do czynienia z łuszczeniem się czy pękaniem. W przeciwnym razie nowa warstwa szybko odpadnie wraz z poprzednią.

O tym, ile emulsji zużyjemy na pomalowanie ścian decyduje nie tylko ich powierzchnia, ale także chłonność. By przekonać się, czy przed malowaniem konieczne jest gruntowanie, dobrze jest wykonać prosty test - wystarczy przyłożyć do ściany mokrą gąbkę. Jeśli woda spłynie, ściana nie jest chłonna, jeśli natomiast wsiąknie - potrzebuje gruntowania, które nie tylko zmiejszy jej chłonność, ale też odpowiednio wzmocni.

Kolejnym, często pojawiającym się problemem jest "przebijanie" starych kolorów przez nową powłokę farby. Zdarza się to szczególnie jeśli zmieniamy barwę ścian z bardzo intensywnej na stonowaną. Rozwiązaniem jest zastosowanie farby podkładowej, która zamaskuje poprzednią warstwę emulsji i wzmocni dzięki temu kolor nowej.

Przy malowaniu ścian nie bez znaczenia są panujące warunki atmosferyczne. Wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza sprawią, że farba będzie szybko wysychać, przez co istnieje niebezpieczeństwo powstania szpecących smug podczas malowania. Optymalnymi warunkami do tego typu prac jest temperatura w granicach 18-25 stopni Celsjusza i wilgotność powietrza około 60%.

Częstym błędem popełnianym przy malowaniu ścian jest nadmierne rozcieńczanie farby. Rzeczywiście, nieraz producent może zalecać dodanie niewielkiej ilości wody, zwłaszcza jeśli mamy zamiar aplikować emulsję pędzlem. Nie należy jednak przekraczać zaleceń, ponieważ może to doprowadzić do znacznego obniżenia właściwości farby i powstania nietrwałej powłoki. Jeśli do malowania zamierzamy użyć wałka, rozcieńczanie w ogóle nie jest konieczne, a wręcz nie zaleca się stosowania tego zabiegu.

W zasadzie ostatnią rzeczą, na jaką należy zwrócić szczególną uwagę jest długość przerw, które robimy podczas pracy. Ciężko jest pomalować całe mieszkanie albo dom za jednym razem, jednak koniecznie trzeba stosować się do zasady łączenia "mokrego z mokrym". To kolejna zasada, dzięki której unikniemy powstawania nieestetycznych smug, których niestety niczym nie da się usunąć.

Źródło: Malfarb

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!