Nagrody Dobry Wzór 2013 już rozdane!

Nagrody Dobry Wzór 2013 już rozdane!

Tegoroczna odsłona konkursu Dobry Wzór dobiegła końca. Jubileuszowa edycja organizowanego już po raz 20. konkursu zakończyła się uroczystą galą wręczenia nagród przez Jury pod przewodnictwem Katarzyny Rzehak – dyrektor kreatywną Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

Historia przedsięwzięcia sięga roku 1993 – wtedy właśnie pomysłodawca i inicjator konkursu, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, ogłosił go po raz pierwszy. Jest to jedyny w Polsce konkurs, w którym przyznawane są nagrody za wzornictwo. Do tej pory wyróżniono aż 464 produkty i 3 usługi.

W tegorocznej edycji wzięło udział 190 produktów i usług, z czego 99 Jury dopuściło do finału. Rywalizacja odbywała się w siedmiu kategoriach:

DOM – 34 produkty
PRACA – 17 produktów
SFERA PUBLICZNA – 16 produktów
USŁUGI – 8 usług
NOWE TECHNOLOGIE – 6 produktów
GRAFIKA UŻYTKOWA i OPAKOWANIA – 12 produktów
NOWE MATERIAŁY – 5 produktów

23. października odbyły się obrady Sądu Konkursowego, podczas których zostali wyłonieni zwycięzcy z każdej z grup. Oto i oni:

DOBRY WZÓR 2013 w Sferze Domu:

System RONDO drzwi płaskie  
Projekt: Iwona Plińska
Producent: Interdrex Sp. z o.o.

Wanna PALOMBA COLLECTION
Projekt: Ludovica i Roberto Palomba
Dystrybutor: Roca Polska Sp. z o.o.

Wolnostojąca wanna Palomba perfekcyjne oddaje współczesny styl urządzania domowych salonów kąpielowych. Nowoczesny design sprawił, że jury dostrzegło w niej arakcyjną ze wszystkich stron rzeźbę. Ergonomiczne wymodelowanie, asymetria oraz zastosowanie do produkcji kompozytu żywic poliestrowych i akrylowych złożyły się na produkt, w którym dostrzeżono zapowiedź rozwoju trendu  marketingowego i wzorniczego.

DOBRY WZÓR 2013 w Sferze Pracy
:

Jednostka odzysku ciepła OXeN
Projekt: projektant Rafał Dętkoś + dział badawczo – rozwojowy firmy Flowair
Producent: Flowair Głogowski i Brzeziński Sp. j.

Kasa fiskalna ELZAB K10
Projekt: Ergo Design
Producent: Elzab S.A.

DOBRY WZÓR 2013 w Sferze Publicznej:

Lokomotywa multisystemowa GAMA MARATHON
Projekt: Bartosz Piotrowski – sylwetka zewnętrzna, Mariusz Gorczyński – kabina maszynisty
Producent: Pesa Bydgoszcz S.A.

Jednocześnie lokomotywa Gama Marathon została wyróżniona tytułem Wzór Roku 2013. Jest to nagroda specjalna przyznawana przez Ministra Gospodarki dla najlepszego produktu zaprojektowanego przez polskiego projektanta i wyprodukowanego przez polskiego przedsiębiorcę.

Jury zwróciło uwagę przede wszystkim na oryginalną i starannie dopracowaną bryłę, dzięki której wzrośnie prestiż przewoźnika oraz zadowolenie podróżnych. Nową jakość uzyskano dzięki koncepcji stylistycznej, której została podporządkowana konstrukcja. Płynna linia i logiczne przejścia tworzą spójną całość, dowodzącą dobrego warsztatu projektanta.

Uznanie członków Jury zyskała również dbałość o detale oraz prosty i praktyczny projekt wnętrza lokomotywy, który odpowiada współczesnym wymogom co do estetyki miejsca pracy.

Lokomotywa Gama Marathon zasłużyła na nagrodę Dobrego Wzoru oraz na tytuł Wzoru Roku 2013 ze względu na połączenie nowoczesności wraz z walorami wizualnymi odpowiadającymi współczesnym trendom i wymaganiom związanym z funkcjonowaniem w przestrzeni publicznej tego typu pojazdu.

System modułowych mebli do użytku publicznego MIEJSKI SALON
Projekt: Grzegorz Bień, Michał Gdak, Ewelina Gdak
Producent: Wzgórze Zamkowe, Kielce

DOBRY WZÓR 2013 w Sferze Usług:

Kino objazdowe KINO ORANGE
Projekt: Paweł Adamski, Adrian Jagieliński, Anna Słomska
Usługodawca: Outdoor Cinema Sp. z o.o.

DOBRY WZÓR 2013 w Sferze Nowe technologie:

Kolorowa drukarka 3D ProJet 660 PRO
Projekt: zespół projektowy firmy 3D Systems
Dystrybutor: 3D Lab SC

DOBRY WZÓR 2013 w Sferze Grafika użytkowa i opakowania:

Identyfikacja wizualna Muzeum Narodowego w Warszawie
Projekt: Rafał Benedek – Mesmer Center
Zleceniodawca: Muzeum Narodowe w Warszawie

Czynnikiem decydującym o wyborze była prostota nowego logo - zostało ono oparte na kształcie liter skrótu MNW. Cztery oddziały muzeum uzyskały komunikację, której wzornictwo jest konsekwentne i spójne na licznych drukach oraz na stronie www. Połączenie dwóch zupełnie odmiennych charakterów czcionek, powoduje, że logo nawiązuje do przeszłości, a jednocześnie podkreśla nowoczesne ambicje muzeum. To identyfikacja nowoczesna, graficznie ambitna i  podkreślająca charakter instytucji.

DOBRY WZÓR 2013 w Sferze Nowe materiały:

Tkaniny 3D Architextile
Projekt: Aleksandra Gaca
Dystrybutor: Metaforma – Renata Kalarus

Tkaniny Architextile są wyjątkowe, bo trójwymariowe. Ich niezwykła, niemal architektoniczna faktura zachwyciła Jury i zagwarantowała projektowi wygraną w kategorii. Utrwalenie wypukłości jest możliwe dzięki połączeniu naturalnej przędzy z metalowymi nićmi. Co więcej, tkanina ma wysokie nie tylko wartości estetyczne, ale i technologiczne - posiada zdolność pochłaniania fal dźwiękowych, dzięki czemu może ona znaleźć szerokie zastosowanie w wyciszaniu wnętrz. Tkaniny Architextile łączą w sobie tradycję i nowoczesność.

Więcej opinii Jury i uzasadnień wyborów można czytać na stronie internetowej Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

Poza nagrodami Dobry Wzór i Wzór Roku przyznano również nagrodę specjalną – Designer Roku 2013, której laureatką została Joanna Leciejewska.

Prace finalistów i laureatów konkursu Dobry Wzór 2013 można oglądać do 8. Grudnia 2013 roku na wystawie w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego przy ul. Świętojerskiej 5/7 w Warszawie. Wystawa jest czynna:
wtorek - niedziela 10.00-19.00
Wstęp wolny

Fot. Instytut Wzornictwa Przemysłowego

Małgorzata Kurczak

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!