Powiększenie

Powiększenie

Kiedy mieszkanie nie imponuje swoim metrażem, często stajemy na głowie, by nadać mu przestronności, nie wprowadzając przy tym zbędnego chaosu. Pomocny może okazać się wybór odpowiedniej kolorystyki oraz zastosowanie niektórych trików, optycznie powiększających przestrzeń naszych czterech kątów.

Lustra powiększają wnętrze…

Jednym z najczęstszych rozwiązań stosowanych w aranżacji nowoczesnych, niewielkich mieszkań jest wykorzystanie luster. Szklane elementy mogą sprawić, że pokój stanie się dłuższy, szerszy czy nawet wyższy. Decydując się na umieszczenie luster w pomieszczeniu powinniśmy jasno określić rolę jaką będą one pełniły. Jeśli ich zadaniem jest optyczne powiększenie przestrzeni, najlepiej by nie zwracały na siebie uwagi, dlatego warto zrezygnować z ozdobnych ram. Jeśli natomiast lustro ma stać się ciekawą dekoracją ściany, dodatkowe elementy jak duża kolorowa oprawa czy ciekawy designerski kształt, zapewne spiszą się na medal. 

Ważne gdzie…

Niezwykle ważne jest rozmieszczenie luster w pokoju czy salonie. – Lustra nie powinny przeszkadzać nam w codziennym wypoczynku, dlatego nie należy umieszczać ich w pobliżu ulubionego fotela czy kanapy, gdzie ucinamy sobie popołudniową drzemkę – podkreśla Magdalena Bosak, z firmy MM Collection, marki mebli wypoczynkowych. Wrażenie, że ktoś poza nami przebywa w mieszkaniu np. podczas odpoczynku na wygodnej sofie z książką w ręku, może być bowiem męczące.

Lustra najlepiej zamontować na ścianie w rogu pokoju, np. na wprost wejścia. Ciekawy efekt wizualny, uzyskamy stosując odbicie (a więc przedłużenie) wzoru, faktury czy ornamentu. Innym „zabiegiem powiększającym” może być wykorzystanie naprzeciw siebie, dużych lustrzanych powierzchni na całej ścianie od podłogi do sufitu - szczególnie praktyczne w przypadku wąskich pomieszczeń.  Zawsze jednak warto mieć na uwadze, że lustra odbijają wszystko, również małe przedmioty, co może potęgować wrażenie bałaganu.

Sztuczka tu, sztuczka tam…

Nie tylko lustra mogą być pomocne. Aby małe wnętrze wydawało się większe niż w rzeczywistości, warto zwrócić uwagę na zastosowane kolory. Najlepiej sprawdzają się jasne ciepłe barwy - choćby w kolorach jesiennych. Równie ważne jest zastosowanie odpowiednich materiałów i wzorów - szczególnie firan, dywanów czy tkanin obiciowych. Nie małe znaczenie mają również meble. Praktycznym rozwiązaniem, może okazać się mało widoczny szklany stolik, który nie ogranicza przestrzeni pokoju. Ponadto, w małym mieszkaniu zastosowanie znajdą funkcjonalne meble spełniające kilka funkcji jednocześnie, szczególnie te z miejscami do siedzenia. - Wybierając zestaw wypoczynkowy do małego salonu, najlepiej zdecydować się na niewielką sofę z praktyczną funkcją spania. Oszczędzamy w ten sposób przestrzeń, a w zanadrzu mamy dodatkowe miejsce noclegowe dla niespodziewanych gości – dodaje Magdalena Bosak.

Narożniki bardziej pasują do większych pomieszczeń, choć i tutaj producenci mebli oferują możliwość dowolnego komponowania poszczególnych elementów, tak by całość pasowała do każdego pomieszczenia. Aby uzyskać efekt przestrzenny, tkanina obiciowa kanapy czy fotela powinna być w stonowanych jednolitych i nie wzorzystych barwach.

Istnieje wiele sposobów na optyczne powiększenie wnętrz mieszkalnych. Poza zastosowaniem luster, ciekawym pomysłem jest zastosowanie fototapety, czy namalowanie dużych pasów, które wizualnie rozszerzą bądź wydłużą pokój. Bardzo duże znaczenie w kreowaniu ogrywa też światło dzienne i odpowiednio dobrane sztuczne oświetlenie mieszkania. Szukając idealnego rozwiązania dla własnych czterech kątów, z pewnością warto spróbować każdego.

Źródło:MM collection

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!