Drewniane podłogi przyjazne naturze

Drewniane podłogi przyjazne naturze

Współczesne trendy i nowe technologie często sprawiają, że zewsząd otoczeni jesteśmy przez materiały sztuczne, takie jak plastik, szkło czy metal. Nic więc dziwnego, że planując wystrój wnętrz chętnie sięgamy po produkty pochodzące z natury i nią inspirowane. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na to, czy przy ich produkcji były zachowane wyznaczone standardy mające na celu dbałość o środowisko. Jako przykład mogą posłużyć panele drewniane, tak chętnie stosowane w naszych domach.

W tym przypadku jedną z bardziej istotnych rzeczy jest to, czy producent zaopatruje się w materiały pochodzące z certyfikowanych lasów. Jeśli tak, jego wyrób będzie sygnowany znakiem FSC, który oznacza spełnienie Zasad Dobrej Gospodarki Leśnej. Certyfikat dotyczy każdego z etapów obrotu drewnem: poczynając od wycinki drewna, po produkcję wyrobu finalnego. Dlatego też musi być zachowana ciągłość kontroli pochodzenia produktu.

Kolejnym ważnym aspektem jest ekologia. Oznacza to, że podłoga musi być przyjazna zarówno środowisku, jak i człowiekowi. Aby tak było konieczne jest, aby spełniała warunki biodegradowalności - powinna stanowić zasób odnawialny. Z tego powodu do produkcji i wykończeń produktu muszą być stosowane oleje pochodzenia naturalnego oraz kleje o niskiej zawartości chemikaliów - najlepiej pochodzące od proekologicznych producentów.

Dodatkowym atutem stanowiącym o działalności nie szkodliwej dla środowiska jest certyfikat ISO 14001, który potwierdza wdrożenie w zakładach produkcyjnych producenta podłóg systemu zarządzania środowiskowego i M1 - nadawany przez fińską fundację RTS – zaświadczający, że produkty pomyślnie przeszły badania laboratoryjne i spełniają najwyższe skandynawskie normy w zakresie emisji szkodliwych związków chemicznych. Znak Rainforest Alliance Certified™ potwierdza odpowiedzialne wykorzystywanie zasobów naturalnych.

Warto też sprawdzić, co dzieje się z opadami pochodzącymi z samej produkcji podłóg. Te niebezpiecznie powinny być systematycznie poddawane utylizacji przez jednostki do tego uprawnione. Pozostałe mogą być przetwarzane na np. energię cieplną lub wykorzystywane w inny, przyjazny dla środowiska sposób.

Przy wyborze paneli podłogowych dobrze jest zwrócić uwagę na rozwiązania technologiczne i sposób montażu. Dla własnej wygody lepiej zadbać o to, by przy uszkodzeniu można było wymienić tylko konkretny element, a nie wszystkie deski.

Źródło: Baltic Wood

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!