Jak dbać o podłogę we wnętrzu?

Jak dbać o podłogę we wnętrzu?

Dla zwolenników aranżacji wnętrza w mniej tradycyjnym stylu, podłoga z paneli laminowanych może zastąpić tradycyjną drewnianą a wśród wielu wzorów jest możliwość m.in. zastosowania podłogi przypominającej kamień. Dla tradycjonalistów lita podłoga drewniana będzie satysfakcjonująca i ponadczasowa.

Panele laminowane

O konserwacji warto pomyśleć zaraz po zakupie. Panelom zniszczonym nie da się przywrócić pierwotnego wyglądu. Dlatego ważne jest regularne odkurzanie aby zapobiec rysowaniu paneli. Tam gdzie jest to nieuniknione zawczasu lepiej wybrać materiał o wysokiej klasie ścieralności, np. AC4 lub AC5 w przedpokoju. Plamy najlepiej przecierać wilgotną ścierką z dodatkiem octu lub delikatnego środka czyszczącego odpowiedniego dla podłogi z laminatu. Zasadniczo podłoga laminowana czy drewniana nie znosi nadmiaru wody i detergentów.  Paneli nie należy narażać na uszkodzenia mechaniczne, spowodowane myciem twardą szczotką. Nie używa się również mydła. Tłuste, trudne plamy, na przykład z pasty do obuwia lub z czekolady pomoże usunąć benzyna ekstrakcyjna. Czerwone wino lub mleko znikną z powierzchni podłogi po przetarciu szmatką nasączoną  wodą z płynem do naczyń. Żadnego ze środków czyszczących, nawet naturalnego octu, nie nakłada się bezpośrednio na podłogę. Zawsze należy użyć mocno wyciśniętej gąbki lub szmatki zamoczonej w preparacie rozcieńczonym wodą.

Lite drewno

Litą podłogę drewnianą należy sprzątać przynajmniej 2 razy w tygodniu. Do tego przyda się miękka zmiotka lub miękka szczotka odkurzacza. Jeśli mop, to lepszy będzie z mokrofibry niż ze sznurka. Sznurkowy mop zostawia nadmiar wody. Drewniana podłoga, podobnie tak panele laminowane, nie znosi nadmiaru wody i środków chemicznych.  Podobnie silnych detergentów, zwłaszcza o silnym odczynie zasadowym lub kwaśnym. Przynajmniej raz w miesiącu używamy specjalnych preparatów do odświeżania podłogi zarówno lakierowanej jak i olejowanej.  Podłoga olejowana wymaga większej uwagi. Preparaty przeznaczone do podług olejowanych pozwalają stworzyć na jej powierzchni warstwę ochronną, dodatkowo zabezpieczającą ją przed uszkodzeniami oraz zużyciem. Podłoga pozostaje też antystatyczna – nie elektryzuje się i nie absorbuje kurzu. Dla deski litej odpowiednia wilgotność powietrza to ok. 40-60% przy temperaturze20°C. Zimą, kiedy wilgotność spada, warto stosować nawilżacze powietrza. Drewno dąży do równowagi higroskopijnej z otaczającym powietrzem. Dlatego należy pamiętać także o przewietrzaniu.

Źródło: VOX, Balic Wood

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!