Podłoga w odcieniach szarości – nuda czy elegancja?

Podłoga w odcieniach szarości – nuda czy elegancja?

Podłogi w szarym odcieniu już od dłuższego czasu podbijają zachodnie rynki, w Polsce trend ten także staje się coraz bardziej zauważalny.Największym zainteresowaniem w Polsce cieszą się nadal podłogi w naturalnych odcienia drewna – w tym najpopularniejszy gatunek – dąb.Podczas tegorocznego DOMOTEKSU,czyli największych targów podłogowych w Europie,można było jednak usłyszeć już coraz śmielej wypowiadane opinie, że udział podłóg w naturalnych odcieniach będzie systematycznie spadać właśnie na rzecz mniej klasycznych rozwiązań.

- W Europie zachodniej od pewnego czasu dominują szarości. W Polsce wciąż dominują naturalne kolory. Zdecydowanie najpopularniejszy jest dąb. W 2010 roku zaobserwowaliśmy większą sprzedaż podłóg białych lub zdecydowanie ciemnych. Wydaje mi się, że w roku 2011 dominować będą kolory naturalne, ale ich udział będzie systematycznie spadać – wyjaśniał Bartłomiej Cybulski, kierownik ds. rozwoju sprzedaży Quick-Step. - Z ciekawostek TVP, która wybrała do swojego studia naszą podłogę, wybrała wzór typowo szary, który jest bardzo popularny w Europie zachodniej.

Szarości dla niezależnych indywidualistów

Szary kolor przywodzi na myśl mgłę, tajemnicę, cień. Specjaliści od psychologii kolorów uważają, że człowiek, w którego szafie dominują szarości, stara się pokazać światu, że jest niezależny i świetnie sam radzi sobie ze wszystkimi wyzwaniami. Jest to także jeden z ulubionych kolorów ludzi nieśmiałych, którzy nie lubią się wyróżniać. Czy szarości podobnie wpływają na wystrój wnętrza? Z czym je łączyć, by efekt tworzył wrażenie klasycznej elegancji, a nie przytłaczał?
- Nasi Klienci wykorzystują szare podłogi z powodzeniem głównie we wnętrzach nowoczesnych. Stosowanie  ich w innego typu wnętrzach oczywiście jest możliwe, lecz wymaga dużego wyczucia stylu. Tego typu podłogi najczęściej widuje się na powierzchni całego mieszkania lub w zdecydowanie większej części.Jednocześnie super wyglądają również w mieszkaniach, ułożone od samego wejścia, poprzez kuchnię , sypialnię i inne pomieszczenia. Przy panelach tej klasy, gdzie płyta HDF jest bardzo dużej gęstości, a powierzchnia bardzo odporna na zarysowania, spokojnie można układać je w całym domu, również przy bezpośrednim wyjściu na taras czy balkon – mówi Tomasz Mielcarek.

Szarości przez lata były niedoceniane przez projektantów wnętrz, obecnie kolor wrócił do łask. Dla wielu jest synonimem klasy i elegancji. We wnętrzach stanowi wspaniałe połączenie z intensywnymi i jasnymi kolorami – takie połączenia sprawiają, że aranżacja wnętrza staje się harmonijna.

Szary kolor, ze względu na swoją neutralność, doskonale współgra z innymi barwami oraz, co ciekawe, jest jednym z najlepszych odcieni do eksponowania roślinności. Szarości można najczęściej  spotkać w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach, które wyposażono w proste meble. Przykładowo, jest jedną z cech charakterystycznych stylu graficznego we wnętrzach, który opiera się na wyrazistości. Intensywne i mocne dodatki świetnie prezentują się na wyciszonym, a zarazem charakterystycznym tle szarej podłogi.

- Oprócz tego, że podłoga się podoba i jest - w zależności od wyboru rodzaju - mniej lub bardziej praktyczna, warto pamiętać, że jej wybór nie powinien być odseparowany od pozostałych elementów wnętrza. Wykończenie drzwi czy kolor ścian trzeba brać również pod uwagę. Przy stosowaniu szarości na podłodze należy na przykład pamiętać, że będzie ona „chwytać” kolor z pozostałych elementów (np. ściany) i jej kolor będzie się zmieniał w zależności od ilości czy rodzaju światła w danym pomieszczeniu. To już raczej zadanie dla architektów wnętrz - tłumaczy Tomasz Mielcarek z salonu Direct Floor.
Jak tłumaczy specjalista, do podłóg w odcieniach szarości pasują nie tylko listwy dopasowane idealnie do powierzchni podłogi, ale również odcinające są białe listwy lub listwy lakierowane pod kolor ściany, często przechodzące płynnie w opaski okalające drzwi w tym samym kolorze.

Nie tylko panele

Oprócz szerokiej gamy paneli laminowanych, znajdziemy także nieliczne podłogi drewniane w chłodnych odcieniach szarości. Osiągnięcie takiego efektu na drewnie, aby wyglądało ono naturalnie, jest jednak dość trudne. Niektórzy producenci stosują np. metodę wędzenia i lekkiego zabielania drewna.

- Efekt szarości na podłodze możemy osiągnąć stosując np. odpowiedni olej – wyjaśnia Dariusz Turski z firmy Pallmann.
Nie jestem zwolennikiem tradycyjnego bejcowania, gdyż zazwyczaj problemem jest równomierne wybarwienie. Łatwiej jest to zrobić przy pomocy oleju, który można... polakierować. W przypadku szarych wybarwień najczęściej stosuje się jednak biały olej, który z czasem wpada w odcienie szarości.

Czy szary oznacza nieciekawy? Wystarczy spojrzeć na zdjęcia by przekonać się, że wcale tak nie jest. Szarości we wnętrzu potrafią być pasjonujące, a wybór wzorów umożliwia uzyskanie jak najlepszego efektu.

Źródło:Direct Floor

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!