Jak ogrzewać wodę ?

Jak ogrzewać wodę ?

Alternatywą dla gazu mogą być elektryczne ogrzewacze wody, które można dobrać odpowiednio do potrzeb danego gospodarstwa domowego. Jest to także dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie mają w mieszkaniu dostępu do gazu, możliwości zapewnienia wentylacji w pomieszczeniu lub też dostępu do ciepłej wody z sieci.

Można wyróżnić dwa podstawowe typy ogrzewaczy elektrycznych – przepływowe i pojemnościowe (pionowe i poziome). W przypadku pierwszych, woda jest podgrzewana na bieżąco, natomiast ogrzewacze pojemnościowe magazynują już ogrzaną wodę. Dzięki temu możemy podgrzewać wodę w nocy, w czasie tańszej taryfy, a następnie korzystać z niej w ciągu dnia.

Obniżeniu temperatury magazynowanej wody w podgrzewaczach pionowych, zapobiega termostat wraz z izolacją cieplną, którą stanowi bezfreonowa, kilkucentymetrowa warstwa pianki poliuretanowej, osłonięta metalową obudową, pokrytą farbą proszkową. Natomiast dla podgrzewaczy poziomych stosowana jest izolacja z twardego, grafitowego polistyrenu (styropianu). Dodatkowo, ogrzewacze w wersji wyposażonej w wężownicę spiralną, mogą współpracować z dowolnym kotłem wodnym. Ogrzewacz elektryczny pojemnościowy można ustawić tak, aby podgrzewał dokładnie tyle wody, ile w danym gospodarstwie domowym jest potrzebne. Większa wydajność i komfort użytkowania sprawia, że to właśnie podgrzewacze pojemnościowe są popularniejsze.

Skrojone na miarę
Dobierając właściwy ogrzewacz należy wziąć pod uwagę sposób i czas korzystania z ciepłej wody przez domowników. To właśnie od tego zależy jaka pojemność zbiornika oraz moc grzałki sprawdzą się najlepiej i nie będą generować wyższych kosztów, niż jest to konieczne. Obecnie najmniejsze ogrzewacze magazynują około 5 litrów wody, a największe nawet 300 (w wersjach stojących). W większości przypadków wodę możemy podgrzać maksymalnie do 80 stopni. Decydując się na to rozwiązanie, warto również przemyśleć zakup osobnego ogrzewacza do kuchni i łazienki. Koszt takiej instalacji będzie niższy, niż przy pojedynczym ogrzewaczu gazowym, a jednocześnie zniknie problem rozdysponowania wody między poszczególne miejsca jej dostarczania w danym momencie. Taka decentralizacja sprawia, że wodę otrzymujemy szybciej, gdyż nie czekamy, aż ciepła woda przepłynie z centralnego zbiornika do konkretnego miejsca. Ogrzewacze elektryczne bez problemu zainstalujemy bezpośrednio przy odbiornikach wody czyli tam, gdzie są one najbardziej potrzebne. Co więcej, nie zużywają powietrza, a ich bezszelestna praca będzie dużym zaskoczeniem dla wszystkich przyzwyczajonych do hałasu palnika gazowego.

Prostota montażu i użytkowania, brak konieczności posiadania instalacji gazowej, bezszelestna praca urządzenia, bezpieczeństwo, a nawet same koszty zakupu, przemawiają niewątpliwie na korzyść ogrzewaczy elektrycznych. Warto więc przyjrzeć się bliżej tego typu rozwiązaniom.

Źródło: Grupa SBS

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!