Babski dizajn

Babski dizajn

Babski dizajn. Domowe wynalazki w rękach kobiet

Zamek Cieszyn. Wystawa. 10.03 - 21.04.2013

Inspiracją dla wystawy jest wydany sto lat temu podręcznik „Gospodarstwo kobiece w mieście i na wsi” Maryi Ochorowicz-Monatowej.

„Rozumna oszczędność grosza i czasu, umiejętnie zorganizowane zajęcie i praca, dobrze zorganizowany budżet – zastosowany ściśle do dochodów domu, to rękojmia spokojnego życia i szczęścia całej rodziny” – pisała w 1913 roku Marya Ochorowicz-Monatowaw podręczniku „Gospodarstwo kobiece w mieście i na wsi„. Stał się on inspiracją, by przyjrzeć się jak w ciągu ostatniego wieku zmieniło się gospodarstwo domowe.

„Gospodarstwo domowe staje się dziś przedmiotem systematycznej nauki. Zrozumiano w całej zachodniej i środkowej Europie, że zdrowie, rozwój fizyczny, sprawność i dzielność każdego pokolenia w pierwszym rzędzie od tego zawisły, jak matki w pierwszych latach życia już dzieci swe wychowują, jak je żywią i od różnych niebezpieczeństw chronią” – zauważyła 100 lat temu Marya Ochorowicz-Monatowa. A jak jest dzisiaj? Odpowiedzi poszukamy na wystawie, gdzie innowacyjnym produktom z początku XX wieku będą towarzyszyły te z XXI stulecia, zaprojektowane przez kobiety dla kobiet.

Spotkamy się też w kobiecym, a może nie tylko kręgu, by … porozmawiać. Zapraszamy na pogaduchy – poważne i niepoważne – o ”babskim” projektowaniu, domowych wynalazkach, a może i o tym jak trudno sprostać roli „perfekcyjnej pani domu”.

Kuratorki: Natalia Rzeźniczek-Riess, Zosia Sobczyńska, Magda Paluch-Pasz

Babski dizajn. Domowe wynalazki w rękach kobiet - wystawa

wystawy architektoniczne, wystawy dizajn, zamek cieszyn, dizajn kobiet

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!