Jak dbać o porcelanę ?

Jak dbać o porcelanę ?

Aby porcelana służyła nam przez wiele lat warto zastosować się do kilku prostych rad, które sprawią, że kolejne pokolenia będą cieszyć się jej blaskiem bez względu na upływający czas.

Świąteczne, spędzane w gronie rodzinnym chwile, wymagają wyjątkowej oprawy. To z tego względu na wielkanocnym stole mieni się zwykle piękna, wyjmowana jedynie na wyjątkowe okazje, porcelana. W zależności od tego, czy tego dnia postawimy na porcelanę białą, ręcznie malowaną czy z rzeźbionymi reliefami, wcześniej powinniśmy zadbać o nią w sposób dostosowany do rodzaju porcelany.

1. Domowe metody
Porcelanę z reguły myjemy ręcznie. Do tej czynności odpowiednia będzie ciepła woda z dodatkiem mydła. Użyjmy delikatnej gąbki, w żadnym wypadku nie może to być druciana myjka czy gąbka o szorstkiej fakturze.

Porcelanę szczególnie delikatną, ręcznie malowaną, zdobioną złoceniami, powinniśmy czyścić zimną wodą z dodatkiem soku z cytryny. Tego typu porcelanę myjmy i wycierajmy miękką ściereczką.

2. Sprawdzone triki
Osad z kawy, herbaty czy ślady po szmince znikną po wytarciu filiżanki mokrą ściereczką z dodatkiem sody oczyszczonej.

Na zabrudzenia starej porcelany pomoże wata nasączona wybielaczem, którą można pozostawić na porcelanie nie dłużej niż kilka godzin. Reliefy wyczyścimy szczoteczką z dodatkiem płynu do zmywania lub wybielaczem rozpuszczonym w wodzie.

3. Korzystanie ze zmywarki, mikrofalówki i lodówki
W zmywarce można myć porcelanę wykonaną pod polewą lub w polewie, czyli metodą wszkliwną (o tym zwykle informuje producent). Takie serwisy można także z powodzeniem wkładać do mikrofalówki.

Lodówka nie zagraża kondycji porcelany. Jednak warunkiem jest to, aby nie przekładać porcelany z lodówki do mikrofalówki – porcelana jest wrażliwa na zmiany temperatur i może ulec pęknięciu.

4. Przechowywanie i czyszczenie na sucho
Najlepszym miejscem dla serwisu jest kredens lub zamykana szafka. Przed włożeniem tam naczyń, dobrze jest poprzekładać je serwetkami, kawałkami ręcznika papierowego lub papierowymi talerzykami.

Do czyszczenia na sucho można wykorzystać suchą ściereczkę lub miotełkę do kurzu.

Źródło: Zakłady Porcelany Ćmielów

Zastawa porcelanowa

Zestaw kawowy z porcelany

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!