Jak zbudować kino domowe ?

Jak zbudować kino domowe ?

Osobiste centrum rozrywki to dzisiaj coraz popularniejsze rozwiązanie. Trzeba je jednak odpowiednio zaadaptować wyznaczone do tego celu pomieszczenie, wygłuszyć je i wyposażyć w specjalistyczny sprzęt.

Chcąc stworzyć osobisty pokój kinowy, możemy wykorzystać do tego pomieszczenia mniej reprezentacyjne, np. piwnicę lub poddasze. Przy podejmowaniu decyzji - lepiej wybrać miejsce jak najbardziej asymetryczne, np. na poddaszu ze skośnymi sufitami lub w piwnicy. W typowych wnętrzach o kształcie prostopadłościanu kumuluje się ciśnienie akustyczne, a to z kolei powoduje dudnienie.

Piwnica jest łatwiejsza do zagospodarowania. Jej główną zaletą jest brak światła dziennego, a małe okna łatwo zaciemnić.

Problem może pojawić się przy próbie wyciszenia pomieszczenia ze skosami (strychu), gdyż izolacja akustyczna to nie lada wyzwanie, którego niektóre stropy mogą nie wytrzymać, dlatego warto to sprawdzić przed rozpoczęciem prac.

Dbamy o dźwięk
Izolacja akustyczna to trudny etap pracy nad domową salą kinową, gdyż łatwo o efekt przytłumienia. Podstawowym zadaniem jest uzyskanie naturalnego pogłosu i zapewnienie właściwego komfortu dźwiękowego.

Dobrym rozwiązaniem izolacji podłoża będzie tzw. podłoga pływająca. Właściwie zaprojektowana i wykonana z odpowiednich materiałów wygłuszy zarówno dźwięki uderzeniowe (np. kroki z innych części domu), jak i odgłosy muzyki czy rozmowy. Podłogę pływającą buduje się z kilku warstw: specjalnych płyt z wełny mineralnej, izolacji przeciwwilgociowej wykonanej z folii budowlanej, wytrzymałego podkładu betonowego i wykończenia odpowiednią podłogą – np. parkietem lub wykładziną PCV

Wygłuszając sufit sali kinowej stosujmy – ze względu na właściwości dźwiękochłonne – sufity podwieszane. Najlepiej takie, o wysokim współczynniku alfa (α), gdzie 0 oznacza całkowite odbicie dźwięku, 1 – całkowite jego pochłonięcie. Sufity podwieszane o wysokim współczynniku pochłaniania dźwięku stanowią skuteczną powierzchnię tłumiącą i obniżają pogłos w pomieszczeniu. Poprawiają tym jakość samego dźwięku, minimalizując jednocześnie jego zniekształcenie. Dodatkowo w płytach sufitu podwieszanego schowamy oświetlenie, które delikatnie rozproszy mrok i wyeliminuje efekt kontrastu między jasnym ekranem a ciemną salą.

Efekt zwieńczy zamaskowanie ścian. Można je wygłuszyć, stosując płyty gipsowo-kartonowe na metalowych stelażach. Przestrzeń za nimi wypełnia się izolacyjną wełną mineralną. Płyty tego typu są najlepszym rozwiązaniem, jeśli ściany mają większe odchyłki od pionu i poziomu i chcemy je pomalować. Można w nich także ukryć głośniki. Innym sposobem są płyty korkowe o grubości 1 cm. Łatwo je przykleić do ściany specjalnym klejem.

Sprzęt
Aby osobisty kącik filmowy nie odbiegał od kinowej sali, potrzebny jest wysokiej jakości sprzęt. Obraz i dźwięk mają równorzędne znaczenie.

Namiastkę kina da nam projektor z dużym ekranem. Niekoniecznie musi zajmować powierzchnię całej ściany. Odległość, z jakiej będziemy oglądać pomoże ustalić jego wielkość. Dystans nie powinien być mniejszy niż trzy przekątne obrazu. Warto, by płótno ekranu było dobrej jakości, aby uzyskać najlepszy efekt rozproszenia światła.

Natomiast projektor nie powinien świecić zbyt mocno i jasno. Dlatego sprzęt przeznaczony do odtwarzania filmów na DVD czy BluRay różni się od prezentacyjnego, czyli najpopularniejszego. Pomieszczenie trzeba też dobrze nagłośnić. Klasyczny zestaw zawiera amplituner AV (wzmacniacz z tunerem) oraz komplet głośników: niskotonowy (subwoofer), centralny (dialogowy) oraz dwa głośniki przednie i tylne, poprawiające efekty. Jeśli nie chcemy wydać fortuny na specjalistyczne urządzenia z najwyższej półki, szukajmy tańszych zestawów, ale z oznaczeniem THX. Spełniają one wszystkie wymagania pod względem jakości i głębi dźwięku stawiane nieprofesjonalnemu sprzętowi.

Scenografia
Jeśli już wszystkie sprawy techniczne mamy za sobą, nie zapomnijmy odpowiednio zaaranżować pomieszczenie.

Umeblowanie i wystrój zależy już tylko od naszego gustu i pomysłowości. Możemy je wyposażyć w rozkładane fotele ze specjalnymi podnóżkami czy eleganckie kanapy. Dodatkowe oświetlenie za ekranem i na ścianach wprawią w odpowiedni nastrój domowników i zaproszonych gości.

Źródło: Rockfon

Kino domowe

Pomieszczenie przystosowane do celów audio video

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!