Jaki sufit podwieszany jest ekologiczny?

Jaki sufit podwieszany jest ekologiczny?

Na rynku pojawiły się pasywne sufity wykorzystujące technologię materiałów zmiennofazowych (PCM). Są one dostosowane do współczesnych wymogów ekologicznych.

Materiały zmiennofazowe zaczęto stosować już w latach 70. XX w. Wyraźny postęp w ich wdrażaniu obserwuje się jednak dopiero w ostatnich latach, ponieważ wiązało się to z koniecznością opracowania trwałych technologii wytwarzania elementów budowlanych z materiałami PCM. Efektem jest skuteczny i trwały sufit, który tworzą metalowe panele wypełnione wkładem z mikrokapsułami PCM o nazwie BASF Micronal. Sufit taki pomaga efektywnie zwiększyć pojemność (bezwładność) cieplną budynku, bez znaczącego zwiększania jego masy. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w płytach sufitowych materiałów zmiennofazowych, których duża pojemność cieplna jest wynikiem przemiany fazowej (topnienie – zestalanie), zachodzącej w zakresie zmian temperatury w pomieszczeniu.

Jak działa taki sufit podwieszany?
Ustabilizowana temperatura panuje we wnętrzu biurowym zazwyczaj w godzinach porannych. W ciągu dnia, wraz z emisją ciepła z urządzeń, przebywających we wnętrzu ludzi i energii przepływającej przez elewację, temperatura we wnętrzu wzrasta. Aby nie przekraczać wartości krytycznych, zdrowych i akceptowanych przez użytkowników powietrze wymaga schłodzenia, a zatem najczęściej pracy urządzeń klimatyzacyjnych. Sufit z materiałów zmiennofazowych zapobiegają przegrzewaniu się pomieszczenia, kumulując energię poprzez wykorzystany w nim materiał PCM. Każda tego typu płyta absorbuje ciepło ograniczając wzrost temperatury w pomieszczeniu, przesuwając w czasie lub zapobiegając potrzebie uruchomienia klimatyzacji, niwelując nieprzyjemne odczuwalne wahania temperatury, a w efekcie wpływając na oszczędności związane z użyciem energii. Wykorzystanie tego rozwiązania może przyczynić się do redukcji zapotrzebowania energetycznego w godzinach szczytu, niwelując pobór lub przesuwając go poza okresy maksymalnego obciążenia sieci.

Gdzie stosować ?
Sufity z materiałów zmiennofazowych można stosować zarówno do nowych inwestycji, jak i do  renowacji. We wnętrzach nowoprojektowanych ich wykorzystanie może skutkować zmniejszeniem mocy urządzeń klimatyzacyjnych. Natomiast w modernizowanych wpływ zastosowania sufitu CoolZone może być łatwo oszacowany w odniesieniu do kosztów energii związanych z poprzednim funkcjonowaniem wnętrz bez materiału zmiennofazowego. W obu przypadkach użycie tych innowacyjnych sufitów prowadzi do obniżenia zużycia energii i poprawy komfortu termicznego.

Są one też optymalnym rozwiązaniem dla naszej strefy klimatycznej. Wykorzystanie materiałów zmiennofazowych do podwyższenia pojemności cieplnej materiałów budowlanych jest uzasadnione tylko w umiarkowanej strefie klimatycznej. Temperatury otoczenia są w niej zarówno wyraźnie wyższe, jak i wyraźnie niższe (także w cyklu dobowym w okresie letnim) od temperatur określających komfort cieplny. Materiały zmiennofazowe w takim klimacie podlegają cyklicznej, dobowej przemianie, podczas której pochłaniane jest i uwalniane ciepło przemiany fazowej.

Inne rozwiązania
W zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej pomagają również sufity o wysokim współczynniku odbicia światła. Pomaga to w utrzymaniu właściwego poziomu oświetlenia wszystkich wnętrz światłem dziennym, a także w zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej związanej z oświetleniem.

Źródło: Armstrong

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!