Na rynku pojawiły się pasywne sufity wykorzystujące technologię materiałów zmiennofazowych (PCM). Są one dostosowane do współczesnych wymogów ekologicznych.
Materiały zmiennofazowe zaczęto stosować już w latach 70. XX w. Wyraźny postęp w ich wdrażaniu obserwuje się jednak dopiero w ostatnich latach, ponieważ wiązało się to z koniecznością opracowania trwałych technologii wytwarzania elementów budowlanych z materiałami PCM. Efektem jest skuteczny i trwały sufit, który tworzą metalowe panele wypełnione wkładem z mikrokapsułami PCM o nazwie BASF Micronal. Sufit taki pomaga efektywnie zwiększyć pojemność (bezwładność) cieplną budynku, bez znaczącego zwiększania jego masy. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w płytach sufitowych materiałów zmiennofazowych, których duża pojemność cieplna jest wynikiem przemiany fazowej (topnienie – zestalanie), zachodzącej w zakresie zmian temperatury w pomieszczeniu.
Jak działa taki sufit podwieszany?
Ustabilizowana temperatura panuje we wnętrzu biurowym zazwyczaj w godzinach porannych. W ciągu dnia, wraz z emisją ciepła z urządzeń, przebywających we wnętrzu ludzi i energii przepływającej przez elewację, temperatura we wnętrzu wzrasta. Aby nie przekraczać wartości krytycznych, zdrowych i akceptowanych przez użytkowników powietrze wymaga schłodzenia, a zatem najczęściej pracy urządzeń klimatyzacyjnych. Sufit z materiałów zmiennofazowych zapobiegają przegrzewaniu się pomieszczenia, kumulując energię poprzez wykorzystany w nim materiał PCM. Każda tego typu płyta absorbuje ciepło ograniczając wzrost temperatury w pomieszczeniu, przesuwając w czasie lub zapobiegając potrzebie uruchomienia klimatyzacji, niwelując nieprzyjemne odczuwalne wahania temperatury, a w efekcie wpływając na oszczędności związane z użyciem energii. Wykorzystanie tego rozwiązania może przyczynić się do redukcji zapotrzebowania energetycznego w godzinach szczytu, niwelując pobór lub przesuwając go poza okresy maksymalnego obciążenia sieci.
Gdzie stosować ?
Sufity z materiałów zmiennofazowych można stosować zarówno do nowych inwestycji, jak i do renowacji. We wnętrzach nowoprojektowanych ich wykorzystanie może skutkować zmniejszeniem mocy urządzeń klimatyzacyjnych. Natomiast w modernizowanych wpływ zastosowania sufitu CoolZone może być łatwo oszacowany w odniesieniu do kosztów energii związanych z poprzednim funkcjonowaniem wnętrz bez materiału zmiennofazowego. W obu przypadkach użycie tych innowacyjnych sufitów prowadzi do obniżenia zużycia energii i poprawy komfortu termicznego.
Są one też optymalnym rozwiązaniem dla naszej strefy klimatycznej. Wykorzystanie materiałów zmiennofazowych do podwyższenia pojemności cieplnej materiałów budowlanych jest uzasadnione tylko w umiarkowanej strefie klimatycznej. Temperatury otoczenia są w niej zarówno wyraźnie wyższe, jak i wyraźnie niższe (także w cyklu dobowym w okresie letnim) od temperatur określających komfort cieplny. Materiały zmiennofazowe w takim klimacie podlegają cyklicznej, dobowej przemianie, podczas której pochłaniane jest i uwalniane ciepło przemiany fazowej.
Inne rozwiązania
W zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej pomagają również sufity o wysokim współczynniku odbicia światła. Pomaga to w utrzymaniu właściwego poziomu oświetlenia wszystkich wnętrz światłem dziennym, a także w zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej związanej z oświetleniem.
Źródło: Armstrong
Budowa sufitu PCM
|
Działanie sufitu PCM
|
Zalety sufitu PCM
|
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Atmosferę we wnętrzu tworzy nie tylko wystrój. Równie ważna dla...
czytajOsoby ceniące nowoczesny i funkcjonalny design w kuchni z pewnością...
czytajWłaściciele małych mieszkań często borykają się z problemem gdzie pomieścić...
czytajWśród polskich konsumentów oraz niektórych komentatorów rynku łazienkowego wciąż pokutują...
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz